Վրաստանի հայ ուսանողները «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի (տնօրեն՝ Վալերի Բադալյան) նախաձեռնությամբ և Թեմի աջակցությամբ, 2016 թվականի նոյեմբերի 12-ին «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ հանդիպում Թբիլիսիի տարբեր բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սովորող հայ երիտասարդների հետ: Դահլիճում տեղեր էին զբաղեցրել տարբեր բուհերի նախապատրաստական դասընթաց ընդունված և արդեն ուսանողի կարգավիճակ ունեցող Թբիլիսիի և Վրաստանի տարբեր շրջաններից ու գյուղերից ժամանած շուրջ 100 երիտասարդ տղաներ ու աղջիկներ:
Ողջունելով ներկաներին, Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն և «Հայարտուն կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը անդրադարձ կատարեց Վրաստանում հայ համայնքի անցյալին ու ներկա իրավիճակին, ազգային արժեքների և հայ հետքի պահպանությանը, մայրենին պահելու և ազգային ավանդույթները երիտասարդ սերնդին փոխանցելու կարևորությանը: Կենտրոնի տնօրենը հորդորեց ընդգրկվել համայնքային կյանքին, առաջնորդվել ազգի միասնության գաղափարով, դառնալ վիրահայ համայնքի առաջընթացի մասնակիցը:
Ուսանողների հետ աշխատանքների համակարգող Նինա Սերոպովան, սլայդների միջոցով ներկայացրեց թեմի երիտասարդական բաժնի հետաքրքիր ու բովանդակալից առօրյան մեկամյա գործունեության կտրվածքով: Բանախոսը պատմեց այն հանդիպումների և այցելությունների, մարզական մրցումների ու զվարճալի խաղերի, բարեգործական այցելությունների ու բարեկարգման աշխատանքների, էքսկուրսիաների ու ուխտագնացությունների մասին, որ իրականացվում են թեմի երիտասարդական բաժնի անմիջական նախաձեռնությամբ և կազմակերպմամբ: Կարևորելով օտարազգի ուսանողության շրջանում հայ ինքնության պահպանումը, հային հավուր պատշաճի ներկայացնելը անվանեց յուրաքանչյուր հայ ուսանողի պարտականությունը:
Թերևս Վրաստանի պետական լեզվի իմացությունը, վրաց ազգային և մշակութային արժեքների նկատմամբ հարգանքը հայ երիտասարդների քաղաքացիական պարտքն է և դա պետք է դառնա վրաց հասարակությանը հայ երիտասարդի ինտեգրման նախապայմանը, -իր ելույթում ընդգծեց «Խաղաղության հիմնադրամի» նախագահ Գիորգի Թումասյանը:
Հանդիպումն ամփոփեց Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Վիրապ քահանա Ղազարյանը: Հոգևոր հայրը ներկաներին փոխանցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունը և բարեխոսությունը: Կարևորելով եկեղեցի այցելության և աղոթքի նշանակությունը, Տեր Վիրապը երիտասարդներին հորդորեց առնչվել քրիստոնյա հավատքին, մասնակցել Սուրբ պատարագներին և մյուս ծիսական արարողություններին, քանզի Հայոց Եկեղեցու առաքելություններից է իսկական քրիստոնյա դաստիարակելը, Սփյուռքում՝ նաև ազգի զավակներին Եկեղեցուն մերձեցնելը և իր շուրջը համախմբելը:
Հանդիպման նպատակներից էր նաև հայ ուսանողներին միմյանց ծանոթացնելը: Դրան նպաստեց առաջնորդարանի կողմից կազմակերպված հյուրասիրությունը: Թբիլիսիի բուհերում սովորող ուսանողները կիսվեցին իրենց խնդիրների մասին, որոնց հաղթահարման գործում իրենց օգնությունն առաջարկեցին բարձր կուրսերի նրանց հայրենակիցները:

Армянские студенты Грузии в центре «Айартун» PDF Печать E-mail
По инициативе молодёжного отдела Епархии ААЦ в Грузии (директор – Валерий Бадалян) и при содействии Епархии, 12-го ноября 2016 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» состоялась встреча с армянской молодёжью, которая обучается в высших учебных заведениях Тбилиси. В зале присутствовали почти 100 парней и девушек из Тбилиси и разных регионов и деревень Грузии, которые поступили в вузы на подготовительный курс, либо уже получили статус студента.
Поприветствовав присутствующих, директор Отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии и руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян затронул прошлое армянской общины в Грузии и её нынешнюю ситуацию, отметил необходимость сохранять национальные ценности, армянский след, родной язык, передавать национальные традиции последующему поколению. Директор центра призвал молодёжь вовлекаться в жизнь общины, руководствоваться идеей национального единства, стать участниками прогресса армянской общины в Грузии.
Координатор по работе со студентами Нина Серопова с помощью слайдов представила содержательные и интересные будни епархиального отдела по делам молодёжи в годовом разрезе. Докладчица рассказала о тех встречах и визитах, спортивных соревнованиях и развлекательных играх, благотворительных акциях и субботниках, экскурсиях и паломничествах, которые осуществляются и организуются по инициативе, исходящей непосредственно от молодёжного отдела епархии. Подчеркнув важность сохранения армянской идентичности среди молодежи другой национальности, она назвала обязанностью каждого студента армянской национальности достойно представлять армян.
Знание государственного языка, почитание грузинских национальных и культурных ценностей – это гражданский долг армянской молодёжи и это станет предпосылкой интеграции молодых армян в грузинской общество, - в своём выступлении подчеркнул председатель «Фонда мира» Георгий Тумасян.
Духовный пастырь Авлабарской церкви Сурб Эчмиадзин, о. Вирап Казарян подвёл итоги встречи. О. Вирап передал присутствующим благословение и добрые пожелания предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна. Отметив значение молитвы и посещения церкви, о. Вирап обратился к молодёжи с призывом приобщиться к христианству, принимать участие в Божественной литургии и в других обрядах, ибо одна из миссий Армянской Церкви - это воспитать настоящего христианина, сделать ближе и объединить вокруг Церкви чад армянского народа в Диаспоре.
Встреча также преследовала цель познакомить армянских студентов друг с другом. Этому способствовало угощение, которое организовала резиденция главы епархии. Студенты тбилисских вузов поделились своими проблемами, справиться с которыми им предложили их соотечественники, которые учатся на старших курсах.