Ծանոթություն «Այբ» կրթական համակարգի գործունեության հետ PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի նոյեմբերի 13-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կրթամշակութային և երիտասարդության կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան դահլիճում հավաքվածներին հետաքրքրում էր Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքում և Դիլիջանում գործող «Այբ» կրթական համալիրի գործունեությունը: Վիրահայ համայնքի երազանքներից ամենահրատապը ազգային դպրոց ունենալն է, ուստի տարրական, միջին և ավագ դպրոց ունեցող ամբողջական կրթության այս միջավայրի նկատմամբ հետաքրքրությունը միանգամայն հասկանալի է: Հատուկ այս հանդիպման նպատակով Երևանից ժամանած «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը հանգամանալից ներկայացրեց նորարարական կրթության մոդելով գործող դպրոցը:
Խոսելով արդեն մեկ տասնամյակի պատմություն ունեցող դպրոցի, կրթական համակարգի և Այբ հիմնադրամի ստեղծման մասին, տնօրենը անդրադարձ կատարեց մի քանի երիտասարդների կողմից Հայաստանում մայրենի լեզվով բարձրարժեք դպրոց ստեղծելու մտահղացմանը, որի իրականացմամբ այսօր արդեն գործում է տարածաշրջանում իր նմանը չունեցող հանրային կրթության մոդելը:
Պարոն Փախչանյանը պարզաբանեց միջազգային մակարդակի մրցունակ կրթություն ապահովող դպրոցի կառուցվածքը, ուսուցման մեթոդիկան, տարբեր դիսցիպլինների համադրությունը: «Այբ» դպրոցում գրեթե դասարաններ չկան, կան խմբեր, որոնք ստեղծվում են ինքնաբերաբար, չկա դասղեկ ու գնահատման համակարգ, չկան օրագրեր և մատյաններ: Փոխարենը գործում է էլեկտրոնային համակարգը, գնահատումը կատարվում է բնութագրական արձագանքի միջոցով: Թվանշանային գնահատման համար կիրառվում է 100-միավորանոց սանդղակ:
Կարևորելով մայրենի լեզվով կրթության մատչելիությունը և արդարացի լինելը, բանախոսը ընդգծեց, որ սույն դպրոցում ուսուցումը հայերեն է, ուսումնական ծրագիրը՝ համակողմանի: Այստեղ կրթվում է այն սերունդը, որն ընդունակ կլինի փոխելու երկիրը, ստանձնելու երկրի համար պատասխանատվություն:
Այնուհետև հյուրը պատասխանեց ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին դպրոցի կառուցվածքին ու կառավարման մոդելին, ֆինանսավորմանն ու ուսման վճարին, ընդունելության հանգամանքներին ու ետդպրոցյան կրթությանը, դպրոցի լաբորատորային և տեխնիկական հագեցվածությանը:
«Այբ» դպրոցի տնօրենի հուսադրող խոսքը թբիլիսահայերին այն էր, որ դպրոցական հարմար շենք ունենալու դեպքում, «Այբ» կրթական համակարգը կցուցաբերի աջակցություն Թբիլիսիում ազգային դպրոց ստեղծելու գործում:

Ознакомление с деятельностью образовательной системы «Айб» PDF Печать E-mail
13-го ноября 2016 года, собравшихся в зале имени Галуста Гюльбенкяна Культурно-просветительского и молодёжного центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии интересовала деятельность учебного центра «Айб», действующего в столице Республики Армения и в Дилижане. Национальная школа - это одно из самых насущных желаний армянской общины Грузии, поэтому интерес к этой полноценной образовательной среде, где есть начальная, средняя и старшая школа, был вполне понятен. Специально по этому случаю из Еревана приехал директор школы «Айб» Арам Пахчанян, который подробно рассказал о школе, реализующей инновационную модель образования.
Рассказывая об имеющей десятилетнюю историю школе, о создании образовательной системы и фонда «Айб», директор коснулся задумки нескольких молодых людей создать в Армении школу высокого уровня с обучением на армянском языке, благодаря реализации которой сегодня в регионе существует не имеющая аналога общеобразовательная модель. Г-н Пахчанян проиллюстрировал структуру, методику преподавания, сочетание разных дисциплин в школе, где получают конкурентоспособное образование международного уровня. В школе «Айб» почти нет классов, есть группы, которые создаются самопроизвольно, нет классного руководителя и системы оценок, нет дневников и журналов. Вместо этого действует электронная система, оценка происходит с помощью отзывов. Оценки здесь ставятся по стобальной шкале.
Отметив важность доступности и справедливости в образовании на родном языке, докладчик подчеркнул, что в этой школе обучение ведется на армянском языке, а учебная программа – комплексная. Здесь воспитывается поколение, которое сможет изменить страну, сможет взять на себя ответственность за реформы в стране.
Далее гость ответил на вопросы присутствующих, которые касались структуры школы и управленческой модели, финансирования и платы за обучение, условий поступления и дошкольного образования, лабораторий и технического оснащения школы.
Директор школы «Айб» обнадёжил тбилисских армян тем, что, если у школы появится подходящее здание, образовательная система «Айб» поможет в создании национальной школы в Тбилиси.