Ավետարանական-լյութերական Եկեղեցու Սինոդի ժողով PDF Տպել Էլ.փոստ
Ժողովի օրակարգում ընդգրկված էր 15 հարց, ընդորում Վրաստանի Ավետարանական-լյութերական Եկեղեցու նոր եպիսկոպոսի ընտրությունը: Պաշտոնի համար առաջադրվեց Մարկուս Շոխի (Լատվիա) թեկնածությունը:
Նիստին մասնակցում էին Սինոդի անդամները, Վրաստանի կրոնի հարցերով պետական գործակալության նախագահ Զազա Վաշախմաձեն, Վրաստանում Գերմանիայի Դաշնության դեսպանության կցորդ Քրիստոֆոր Ֆրոնցեկը, Գերմանիայի Ավետարանական-լյութերական Եկեղեցու պատվիրակությունը, Բապտիստական Եկեղեցու և Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչները:
Սինոդին իրենց ողջույնները փոխանցեցին Գործակալության նախագահ պարոն Զազա Վաշախմաձեն, Բապտիստական եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Մերաբ եպիսկոպոս Գափրինդաշվիլին և Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օգնական հոգեշնորհ Տեր Խորեն վարդապետ Հովհաննիսյանը:
Հոգեշնորհ Հայր Սուրբը սինոդականներին և ներկաներին փոխանցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի ողջույնները և բարի ընթացք մաղթեց Սինոդին: Խորեն վարդապետը շնորհակալություն հայտնեց Վրաստանի Ավետարանական-լյութերական Եկեղեցու եպիսկոպոս Հանս Իոհան Կիդերլենին Վիրահայոց թեմի հետ վերջին ութ տարիների համագործակցության համար, մաղթելով հաջողություններ նրան և հույս հայտնեց, որ նոր առաջնորդի օրոք ևս կշարունակվի Վիրահայոց թեմի և Ավետարանական – լյութերական եկեղեցու արգասաբեր համագործակցությունը:
Ավետարանական-լյութերական եկեղեցու Սինոդի նիստին հոգեշնորհ Տեր Խորեն վարդապետ Հովհաննիսյանին ընկերակցում էր Թեմի իրավական հարցերի բաժնի տնօրեն Միքայել Ավագյանը:

Synod Assembly of the Evangelical Lutheran Church PDF Print E-mail
The agenda included 15 issues; the election of a new Bishop of the Evangelical Lutheran Church in Georgia was among them. Marcus Shokh (Latvia) was nominated for the position.
In attendance were synod members; the Head of the State Agency for Religious Issues, Zaza Vashakmadze; Mr. Christopher Fronzek, Attache of the Embassy of the Federal Republic of Germany in Georgia; delegation of the Evangelical Lutheran Church in Germany; representatives of the Evangelical Baptist Church and the Armenian Apostolic Orthodox Holy Church.
The Head of the State Agency for Religious Issues, Zaza Vashakmadze; the Head of the Evangelical Baptist Church in Georgia, His Grace Bishop Merab Gaprindashvili; and Very Rev. Father Khoren Hovhannisyan, assistant to the Primate of the Armenian Diocese in Georgia; greeted the Synod.
Father Khoren transmitted to the synod members and the attendees the greetings of His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, the Primate of the Armenian Diocese n Georgia, wishing them a productive meeting. Very Rev. Father Khoren Hovhannisyan expressed gratitude to the Head of the Evangelical Lutheran Church in Georgia, His Grace Bishop Hans-Joachim Kiderlen, for eight-year cooperation, wishing him success in all his endeavors, and expressed hope that under a new leader the cooperation between the Armenian Diocese in Georgia and the Evangelical Lutheran Church will continue positively.
At the Synod assembly of the Evangelical Lutheran Church Very Rev. Father Khoren Hovhannisyan was accompanied by Michael Avagyan, Head of Legal Affairs and Cooperation Department.