Վիրահայոց թեմի ընդհանուր ժողովը PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի նոյեմբերի 29-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ թեմի պաշտոնեության և հոգևոր դասի ընդհանուր ժողովը: Այն նվիրված էր թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի՝ Գերագույն հոգևոր խորհրդի աշնանային ժողովի շրջանակներում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ կատարած ուղևորության տպավորություններին և սոցիալական ցանցի «Հայարտուն» facebook-յան էջի օգտատերերի 10 հազար Like-երի սահմանի հատմանը:
Ժողովը սկսվեց «Հայր մեր» աղոթքով և թեմակալ առաջնորդի օրհնությամբ:
Սրբազան Հայրը ներկաներին պատմեց Նյու-Յորքի հայ համայնքի և Հայոց եկեղեցու մասին, ներկայացրեց Հայոց Արևելյան և Արևմտյան թեմերի գործունեությունը, մայրենիի և հայի ինքնության պահպանության դրվածքը, խոսեց գործող մեկօրյա դպրոցների, երիտասարդական միությունների և հայ հասարակական կազմակերպությունների մասին:
Վազգեն Սրբազանը Նյու-Յորքում մասնակցել էր նաև ՀԲԸՄ –ի 110-ամյակին նվիրված տոնակատարությանը և իր տպավորությունները կիսեց հայ համայնքի ակտիվության, Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության ազգանվեր աշխատանքների շուրջ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդը պատմեց աշխատանքների ընդհանուր ծանոթության, փորձի փոխանակության մասին, կարևորելով հետաքրքրությունը Վիրահայոց թեմի կրթա-մշակութային և երիտասարդության կենտրոնների գործունեության նկատմամբ և ցանկությունը այդ մոդելը նաև այլ համայնքներում ներդնելու մասին:
Թեմակալ առաջնորդը շնորհավորեց Վիրահայոց թեմի մամլո և լրատվության բաժնին, «Հայարտուն» facebook-յան էջի ընթերցողների կողմից տրված Like-երի՝ հավանությունների թվաքանակով 10 000 –ի սահմանագիծը հատելու կապակցությամբ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի ԱՄՆ կատարած ուղևորությունից վերադարձի և օգտատերերի պատկառելի թվաքանակին հասնելու առիթով կազմակերպվեց հյուրասիրություն:

Общее собрание Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
29-го ноября 2016 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялось общее собрание служащих и духовных лиц епархии. В ходе собрания предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян поделился впечатлениями от своей поездки в США, в рамках осеннего собрания Верховного духовного совета. Собрание было также посвящено увеличению числа подписчиков Facebook страницы «Айартуна» до 10 000 человек.
Собрание началось с молитвы «Отче Наш» и благословения главы Епархии ААЦ в Грузии.
Владыка рассказал присутствующим об армянской общине и Армянской церкви в Нью-Йорке, представил деятельность Восточной и Западной Епархий, поведал об уровне знания армянского языка, сохранении национальной самобытности, об однодневных школах, молодежных союзах и армянских общественных организациях.
В Нью-Йорке Епископ Вазген принял участие в торжествах в честь 110-летия ВАБС, он поделился своими впечатлениями об активности армянской общины, работе, которую ведет во благо нации Всеобщий армянский благотворительный союз.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии рассказал об общем ознакомлении с работой, обмене опытом, подчеркнув интерес к деятельности культурно-просветительских и молодежных центров Епархии ААЦ в Грузии и желание внедрить эту модель в других армянских общинах.
Предводитель Епархии поздравил Информационный отдел Епархии ААЦ в Грузии с тем, что число подписчиков Facebook страницы «Айартуна» превысило 10 000 человек.
Было организовано угощение по случаю возвращения из США предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и достижения значительного числа подписчиков страницы.