Հոգեհանգստյան արարողություն երկրաշարժի զոհերի հիշատակին PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, Վիրահայոց թեմի Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում կատարվեց հոգեհանգստյան պաշտոն՝ 1988 թվականին Հյուսիսային Հայաստանում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին:
Արարողությանը ներկա էին Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Դավիթ Ճիճինաձեն, Գեդեվան Փոփխաձեն, Ռուսլան Պողոսյանը, Թբիլիսիի Սակրեբուլոյի անդամ Իլյա Ջիշկարիանին, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ, վիրահայ համայնքային կառույցների ղեկավարներ, հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Բնական աղետի զոհերի հիշատակին իր խոնարհումն էր բերել 1988 թվականին Խորհրդային Վրաստանի կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղար և Վրաստանից ցուցաբերվող օգնության պետական հանձնաժողովի նախագահ պարոն Ջումբեր Պատիաշվիլին:
Հոգևոր դասի մասնակցությամբ կատարվեց հոգեհանգստյան պաշտոն: Չնայած ժամանակը սպիացնում է վերքերը, բայց հայ մարդը շարունակում է իր աղոթքով հայցել խաղաղություն անմեղ նահատակների հոգիների համար և մոմ վառել նրանց հիշատակին:
Բանախոսների կողմից անդրադարձ կատարվեց Հայաստանի Հանրապետության հյուսիսային շրջաններում աղետաբեր երկրաշարժի ավերածություններին, արժևորվեց աշխարհի երկրների արձագանքն ու օգնությունը դժբախտության մեջ հայտնված հայ ժողովրդին, առանձնահատուկ կարևորվեց հարևան քրիստոնյա Վրաստանի և վրաց ժողովրդի օգնությունը և, որ հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում ցուցաբերված աջակցության մասին: Հայ ժողովրդին պատուհասած երկրաշարժը Աստծու փորձություն անվանելով, հորդորվեց ապրել քրիստոնեական սիրով և հավատքով:
Վիրահայոց թեմի գործող եկեղեցիներում երկրաշարժի զոհերի հիշատակին կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ և մոմեր վառվեցին նրանց հոգիների խաղաղության համար:
1988թ. դեկտեմբերի 7-ին, Հայաստանի Հանրապետության հյուսիսային շրջաններում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ: Ուժգնությունը էպիկենտրոնում գնահատվել է 10 բալ: Երկրաշարժն ընդգրկել էր ՀՀ տարածքի մոտ 40%-ը, ուր ապրում էր 1 մլն. մարդ: Տուժեցին 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ: Անօթևան մնաց 514 հազար մարդ: Տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստացավ շուրջ 20 000 մարդ: Ավերվեցր ՀՀ-ի ամբողջ բնակֆոնդի 17%-ը, դադարեցին գործել 170 արդյունաբերական ձեռնարկություն, մեծ վնաս հասցվեց գյուղերին և ագրոարդյունաբերական համալիրին, ճարտարապետական, պատմական, արվեստի հուշարձաններին, տուժեց ժողկրթության 917 օջախ:

Панихида в память жертв землетрясения PDF Печать E-mail
7-го декабря 2016 года, в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси Епархии ААЦ в Грузии отслужили панихиду в память жертв разрушительного землетрясения 1988 года в северных районах Армении.
На церемонии присутствовали депутаты парламента Грузии Давид Чичинадзе, Гедеван Попхадзе, Руслан Погосян, член Тбилисского сакребуло (городского собрания) Илья Джишкариани, дипломаты посольства РА в Грузии, руководители армянских общинных организаций в Грузии, представители общественности.
Первый секретарь ЦК Коммунистической партии Грузии в 1988 году и председатель Государственной комиссии по вопросам оказания помощи из Грузии, Джумбер Патиашвили, воздал дань памяти жертвам стихийного бедствия.
При участии духовных лиц отслужили панихиду. И хотя время лечит раны, армяне продолжают молиться и ставить свечи за упокой душ невинных жертв.
Выступившие с речью коснулись катастрофических последствий землетрясения в северных районах Армении, высоко оценили отклик стран мира на зов о помощи оказавшегося в беде армянского народа, в особенности подчеркнули поддержку, оказанную соседней христианской Грузией и грузинским народом, и тот факт, что армянский народ с благодарностью вспоминает оказанную помощь. Землетрясение, которое постигло армянский народ, было названо Божьим испытанием, был озвучен призыв жить с верой и в любви.
Во всех действующих церквях Епархии ААЦ в Грузии была отслужена поминальная служба по жертвам землетрясения и были зажжены свечи за упокой душ невинных жертв.
7-го декабря 1988 года, в северных районах Армении произошло катастрофическое землетрясение. В эпицентре землетрясения интенсивность толчков достигла 10 баллов. Землетрясение охватило 40 % территории Армении, где проживали 1 млн. человек. Пострадали 21 город и район, 342 деревни. 514 тысяч человек остались без крова. 20 000 человек стали инвалидами. Разрушилось 17 % жилфонда страны, прекратили работу 170 промышленных предприятий, большой вред был нанесен деревням и агропромышленному комплексу, архитектурным, культурным и историческим памятникам, пострадали 917 образовательных учреждений.