Անահիտ Բոստանջյանին հուղարկավորեցին Խոջիվանքի պանթեոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականի հունվարի 12-ին, Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնում, որտեղ տեղադրվել էր օրերս անսպասելի վախճանված հանրահայտ բանաստեղծուհի, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանի աճյունը, չէր դադարում մարդկանց հոսքը: Դահլիճում տարածվում էր նրա կենդանի ձայնը. մայրենին ու հայրենիքը սիրելու, ժողովուրդների բարեկամության խորացմանը նվիրվելու պատգամով:
Մարդիկ գալիս էին. հայեր, վրացիներ, ռուսեր, ահելներ ու ջահելներ՝ սրտի ցավով ծաղիկներ խոնարհելու ստեղծագործական բուռն կյանքով ապրող վաղամեռիկ բանաստեղծի աճյունին:
«Վրաստան» թերթի լրագրող,Վրաստանի և Հայաստանի գրողների միությունների անդամ, «Կամուրջ» գրական-հասարակական կազմակերպության ղեկավար, Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության անդամ, Վրաստանի գրողների միության հայկական մասնաճյուղի նախագահ, Վրաստանի «Պատվո նշան» և ՀՀ «Մովսես Խորենացի» շքանշանակիր, Վիրահայոց թեմի »Հայարտուն» կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Անահիտ Բոստանջյանի վերջին հրաժեշտի արարողությանը ներկա էին
Հայաստանի գրողների միության պատվիրակությունը, ՀՀ Սփյուռքի նախարարության պատվիրակությունը, Վրաստանի գրողների միության պատվիրակությունը, հայ և վրացի գրողներ, կազմակերպությունների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ, Վրաստանի տարբեր շրջաններից ժամանած պատվիրակություններ, Թբիլիսիի բազմազգ հասարակության անդամներ:
Բազմամարդ դահլիճում կայացավ սգո հանրահավաք: Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Ժորա Սնխչյանը անդրադարձ կատարեց վաղամեռիկ բանաստեղծուհու կյանքին և գրական ու հասարակական գործունեությանը: Հրաժեշտի խոսքով հանդես եկան Վրաստանի գրողների միության նախագահ Մաղվալա Գոնաշվիլին, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը, ՀՀ Սփյուռքի փոխնարար Սերժ Սրապիոնյանը, հայ և վրացի գրողներ, հասարակական գործիչներ:
Թբիլիսիի հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոնում, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի կողմից կատարվեց հուղարկավորության ծես, որից հետո հողին հանձնվեց մեծ բանաստեղծուհու դին:

Анаит Бостанджян похоронена в пантеоне «Ходживанк» PDF Печать E-mail
12-го января 2017 года, в Тбилисском армянском государственном драматическом театре им. Петроса Адамяна, где было размещено тело неожиданно скончавшейся на днях известной поэтессы и переводчицы Анаит Бостанджян, не прекращался поток людей. В зале раздавался её живой голос с призывом: любить родину и родной язык, посвятить себя углублению дружбы между народами.
Люди шли: армяне, грузины, русские, стар и млад – с болью в сердце возложить цветы к гробу с телом безвременно скончавшейся поэтессы, которая жила насыщенной творческой жизнью.
На церемонии прощания с Анаит Бостанджян - журналисткой газеты «Врастан» («Грузия»), членом Союза писателей Грузии и Союза писателей Армении, председателем Общественной литературной организации «Камурдж», членом Союза армянских писателей Грузии «Вернатун», председателем армянского отделения Союза писателей Грузии, Кавалером ордена Чести Грузии, кавалером ордена «Мовсес Хоренаци», членом Совета попечителей центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, - присутствовали делегация Союза писателей Армении, делегация Министерства Диаспоры Армении, делегация Союза писателей Грузии, армянские и грузинские писатели, руководители и представители организаций, делегации из разных регионов Грузии, члены многонациональной тбилисской общественности.
В многолюдном зале состоялся траурный митинг. Председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Жора Снхчян поведал о жизни, литературной и общественной деятельности безвременно скончавшейся поэтессы. Председатель Союза писателей Грузии Маквала Гонашвили, председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян, заместитель министра Диаспоры Армении Серж Срапионян, армянские и грузинские писатели, общественные деятели
выступили с прощальной речью.
В Тбилисском пантеоне армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян отслужил чин погребения, после которого тело великой поэтессы предали земле.