Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի սաները «Էքսպերիմենտորիում» թանգարանում PDF Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականի փետրվարի 4-ը սովորական օր չէր Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի սաների, ի մասնավորի «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի» մայրենի ուսուցման մեկօրյա դպրոցի սովորողների և «Տարոն» պարային համույթի կրտսեր խմբի անդամների համար: Թեմի Կրթության բաժնի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանի և երիտասարդական բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանի առաջնորդությամբ, կազմակերպվեց շուրջ երեք տասնյակ երեխաների այցելությունը Թբիլիսիի «Էքսպերիմենտորիում» զվարճալի գիտությունների թանգարան:
«Հայարտան սաների» այս էքսկուրսիան նախաձեռնել և հովանավորել էր «Կովկասյան գործընկերություն» հասարակական կազմակերպությունը, որի նախագահն է Վրաստանում ՀՀ նախկին դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը:
Վերոնշյալ թանգարանում տեղ գտած 80-ից ավելի ցուցանմուշները ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսաբանության, մաթեմատիկայի, աստղագիտության տարբեր օրենքների ցուցադրություն է: Էքսկուրսավարի գիտական մեկնաբանությունները փորձարկվում էին ցուցադրված իրերի և առարկաների վրա անմիջականորեն երեխաների ընդգրկմամբ: Երեխաներին հնարավորություն ընձեռվեց իրականորեն առնչվելու այդ ցուցանմուշներին, մասնակիցը դառնալու տարբեր գիտությունների տեսական օրենքների կենցաղային կիրառմանը, անհավատալին դարձնելով շոշափելի և տեսանելի: Դրանցից էր ձայնի ուժգնության չափումը, չոր սառույցի ստացումը, մեխերի վրա նստելը, ընկերոջը օդի մեջ բարձրացնելը, ձեռքով կայծակը բռնելը և այլն:
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի տնօրինությունը շնորհակալություն է հայտնում «Կովկասյան գործընկերություն» կազմակերպությանը «Էքսպերիմենտորիում» թանգարան երեխաների էքսկուրսիան կազմակերպելու և զվարճալի գիտությունների հետ առնչվելու հնարավորություն ստեղծելու համար:

Students of the Hayartun Center at the Armenian Diocese in Georgia Visit the Experimentorium Museum PDF Print E-mail
Eksperimentorium
February 4, 2017, became a special day to the students of the Hayartun Center at the Armenian Diocese in Georgia, particularly the students of the “Surb Grigor Narekatsi” (“Saint Gregory of Narek”) Saturday School and the juniors of Taron Dance Group. Led by the Educational Department Director, Eugenia Markosyan, and the Director of the Youth Department, Valeri Badalyan, almost thirty children went on excursion to Experimentorium – Museum of Entertaining Science in Tbilisi.
The excursion was initiated and sponsored by the Caucasian Partnership NGO, the Head of which is Hovhannes Manukian, the former Ambassador of Armenia to Georgia.
The aforementioned museum has about 80 exhibits showing laws of physics, chemistry, biology, mathematics and astronomy. The children, led by a guide, could touch and exam the exhibits. Whole exposition of the museum is interactive and is designed to ensure that every visitor could touch everything and conduct scientific experiments with their own hands. The children could measure level of their shout voice, make dry ice, sit on nails, lift a friend in the air, catch a thunder in their hands etc.
The “Hayartun” Center’s administration expresses its gratefulness to the Caucasian Partnership NGO for organizing the excursion to Experimentorium Museum and providing the children an opportunity to communicate entertaining science.