Արմեն Հովհաննիսյանի տիկնիկները՝ Երևանում PDF Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականի մայիսի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ և  Վիրահայոց Թեմի աջակցությամբ Տիկնիկների պատկերասրահի «Dolls’ Gallery» սրահում հանդիսավորապես բացվեց  վիրահայ արվեստագետ Արմեն Հովհաննիսյանի «Տիկնիկների աշխարհ» անհատական ցուցահանդեսը:
Սրահում շարվել էին տարբեր տարիքի, դիրքի ու կարգավիճակի, տարբեր ազգի ու դավանանքի, տարբեր գրքերի ու կինոնկարների, տարբեր դարաշրջանի հերոսները, որոնք հասարակությանը լավ ծանոթ կերպարներ են և ցուցահանդեսի այցելուին ներկայացել էին Արմեն Հովհաննիսյան բանաստեղծի, նկարչի և տիկնիկագործի մտքի սլացքով ու հմուտ ձեռքերով ստեղծված տիկնիկների տեսքով:
Ներկաները անթաքույց զարմանքով ու հիացմունքով, սիրով ու ակնածանքով դիտում էին տիկնիկ դարձած իրենց ծանոթ կերպարները:
Մինչ օրս Արմենը ստեղծել է 200-ից ավելի տիկնիկ և հասցրել է իր լավագույն գործերը ներկայացնել արվեստասեր հասարակության գնահատանքին՝ ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս: Աներևակայելի մանրակրկիտ աշխատանք, կոկիկություն, զերծ որևէ ավելորդությունից կամ մանրուքից, որ սկսվում է կավից, գիպսից, հասնում քանդակի աստիճանի, այնուհետև գեղանկարչի վարպետությամբ ստանում բնավորություն, հանդերձավորվում որպես կերպար ու վերածվում տիկնիկ հերոսի – ահա սա է տիկնիկագործ Արմեն Հովհաննիսյանի ստեղծագործության ճանապարհը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Տիկնիկների պատկերասրահի գեղարվեստական ղեկավար Մարինա Խաչմանուկյանը նշեց, որ իրենց համար կրկնակի տոն է, քանի որ պատկերասրահում առաջին անհատական ցուցահանդեսն է կազմակերպվել:
Փոխանցելով ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը՝ նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանն ընդգծեց, որ Արմեն Հովհաննիսյանի տիկնիկներն ամբողջությամբ հայկական են: Ապրելով և ստեղծագործելով երբեմնի հայ մշակույթի կենտրոն Թբիլիսիում`  Արմենն իրեն  դրսևորեց որպես վարպետ տիկնիկագործ: Փոխնարարը սույն ցուցահանդեսն անվանեց հայ-վրացական բարեկամության մի յուրօրինակ արտահայտություն, քանզի Արմենի ստեղծած խոսուն տիկնիկների հավաքածուն Հայրենիքում ներկայանում է  թիֆլիսյան ինքնատիպ կոլորիտով:
Սերժ Սրապիոնյանը տիկնիկագործ Արմեն Հովհաննիսյանին հանձնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգիրը, որով նա պարգևատրվել է վիրահայ համայնքում հայ մշակույթի զարգացման ու տարածման գործում ներդրման համար, ինչպես նաև ծննդյան 30-ամյակի առթիվ:
Այնուհետև Վիրահայոց թեմի  «Հայարտուն» կրթամշակութային և երիտասարդական կենտրոնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը նշեց, որ Արմենի այս ցուցադրությունը խորհրդանշական է և վկայում է այն, որ վիրահայերի տաղանդը նոր ծիլեր է տալիս և առաջիկայում կյանքի կկոչվի հեղինակի՝ շրջիկ տիկնիկային թատրոն ստեղծելու մեծ երազանքը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը ցուցադրությանն աջակցելու համար՝ Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն Եպիսկոպոս Միրզախանյանն ասաց. «Կարծում եմ՝ ոչ բարի տիկնիկներ չեն լինում: Այս սրահը մեզ տարավ դեպի մեր մանկություն: Արմեն Հովհաննիսյանը նաև բանաստեղծ է և հրաշալի ստեղծագործությունների հեղինակ: Նրա տիկնիկներն արժանացել են նաև վրացիների ուշադրությանն ու հիացմունքին, տեղ գտել և՛ վրացական, և՛ հայկական տիկնիկների թանգարաններում»:
Միջոցառման ավարտին ելույթ ունեցավ հեղինակը՝ Արմեն Հովհաննիսյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին՝ իր ստեղծագործությունները Երևանում ներկայացնելու համար և ընթերցեց իր բանաստեղծություններից մեկը:

Куклы Армена Ованесяна в Ереване PDF Печать E-mail
24 мая 2017 года, по инициативе Министерства Диаспоры РА и при содействии Епархии ААЦ в Грузии в зале «Dolls’ Gallery» Галереи кукол состоялась торжественная церемония открытия  персональной выставки «Мир кукол» грузинского армянина, деятеля искусства Армена Ованесяна.
В зале выстроились герои разного возраста и статуса, разной национальности и вероисповедания, разной эпохи, разных книг и кинофильмов, которые прекрасно знакомы аудитории. Они были представлены посетителям выставки в виде кукол, созданных полетом воображения и опытными руками поэта, художника и кукольных дел мастера Армена Ованесяна.
Присутствующие, не скрывая удивления и восхищения, с радостью и почтением разглядывали известные им образы, которые перевоплотились в куклы.
До сего дня Арменом создано более двухсот кукол, и лучшие свои творения он успел представить любителям искусства на различных выставках и мероприятиях как в Грузии, так и за ее  пределами. Невообразимо кропотливая, аккуратная работа, лишенная излишеств и ненужных деталей, она начинается с глины и гипса, постепенно обретает скульптурность, а затем благодаря мастерству художника обретает характер, наряжается в образ и превращается в кукольного героя – это и есть творческий путь Армена Ованесяна.
Приветствовав присутствующих, художественный руководитель Галереи кукол Марина Хачманукян отметила, что день этот для них вдвойне праздничный, поскольку в галерее организована первая персональная выставка.
Огласив приветственное послание исполняющей обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян, заместитель министра Серж Срапионян подчеркнул, что куклы Армена Ованесяна типично армянские. Живя и творя в некогда армянском культурном центре Тбилиси, Армен наилучшим образом проявил себя в изготовлении кукол. Заместитель министра отметил, что выставка  является своеобразным проявлением армяно-грузинской дружбы, поскольку созданная Арменом красноречивая коллекция кукол находится на Родине и представлена соотечественником со своеобразным тифлисским колоритом.
Серж Срапионян вручил куклоделу Армену Ованесяну Почетную грамоту Министерства Диаспоры РА, которой он награжден за вклад в развитие и распространение армянской культуры в армянской общине Грузии, а также по случаю 30-летия.
Затем директор Культурного-просветительского и молодежного центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян отметил, что нынешняя выставка Армена символична. Она свидетельствует, что талант грузинских армян пускает новые ростки и в перспективе будет претворена в жизнь заветная мечта автора – создать передвижной кукольный театр
Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА за содействие в организации выставки, предводитель  Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян сказал: «Полагаю, недобрых кукол не бывает. Этот зал унес нас в наше детство. Армен Ованесян также поэт, автор замечательных произведений. Его куклы удостоились также внимания и восхищения грузин, нашли место как в армянских, так и грузинских музеях кукол».
В завершение мероприятия выступил автор Армен Ованесян. Он выразил благодарность организаторам за представление его произведений в Ереване и зачитал одно из своих стихотворений.