Մայր տաճար Սուրբ Էջմիածնում պատարագեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը PDF Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականի մայիսի 25-ին Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին նշեց մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի համբարձման տոնը: Այս տոնին հիշատակվում է 1441 թվականին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության Աթոռը Սիս քաղաքից Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին փոխադրելու պատմական օրը: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տնօրինությամբ այս տոնը հռչակվել է նաև Սուրբ Էջմիածնի ուխտի օր:
Տոնի կապակցությամբ Մայր Աթոռ էին ժամանել Հայոց Եկեղեցու հայաստանյան թեմերի առաջնորդները և բազում ուխտավորներ:
Մայր Տաճարում, հանդիսապետությամբ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, մատուցվեց սուրբ և անմահ Պատարագ: Պատարագիչն էր Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Ս. Պատարագի ընթացքում Սրբազան Հայրը քարոզեց օրվա խորհրդի շուրջ:
Պատարագիչ Սրբազանը մասնավորապես ասաց. «…Հարությունից հետո, .Հիսուս քառասուն օրեր մնաց երկրի վրա. մնաց, որովհետև հարկավոր էր, որ Իր հարության իրողությունը հաստատեր առաքյալների մեջ, և մեկ անգամ ևս պատրաստում էր առաքյալներին դիմակայելու այն ամենին, ինչ սպասվում էր նրանց:
Մարդացել էր Աստված, որպեսզի հաշտեցներ Աստծուն մարդու հետ, մահացել, թաղվել էր մարմնով և կենդանի աստվածությամբ հարություն առել: Տերը համբարձվեց երկինք, բայց թողեց այն պատգամը, որ գալու է, որպեսզի դատի ողջերին և մեռյալներին, որպեսզի արդարներն ունենան հավիտենական կյանք և մեղավորները` հավիտենական տանջանք»:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդն իր քարոզում անդրադարձավ Համբարձման տոնի ժողովրդական տոնախմբությանը` կարևորելով գեղեցիկ այդ ավանդույթի պահպանությունն ու հանրայնացումը ազգային կյանքում:
Արբազան Հայրը, վերհիշելով 1441 թ. Ամենայն Հայոց Հայրապետական Աթոռի տեղափոխման պատմությունը, ի մասնավորի նշեց. «Սա մեր ժողովրդի համար համազգային տոն է, քանի որ կիսում եմ այն կարծիքը, թե Կաթողիկոսական Աթոռը` Հայ Եկեղեցու հոգևոր կենտրոնը, Վաղարշապատ, Արևելյան Հայաստան վերահաստատելով` մենք կարողացանք պահպանել Արևելյան Հայաստանի մեր պատմական այս փոքրիկ հատվածը, որի վրա 1918 թ. կազմավորվեց մեր անկախ պետականությունը՝ շնորհիվ Սուրբ Էջմիածնի և նրա զինվորյալ միաբանության»:
Վերջում Վազգեն Սրբազանն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին շնորհավորեց Համբարձման տոնի առիթով և վերահաստատեց Մայր Աթոռի միաբանության սերն ու հավատարմությունը Հայոց Հովվապետի և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հանդեպ: Սրբազանը Նորին Սրբությանը մաղթեց քաջառողջ, արևշատ տարիներ` շարունակ հովվելու հայ ժողովրդին` թե՛ Հայաստանում և թե՛ Սփյուռքում:
Պատարագի ավարտին, նախագահությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, կատարվեց Հայրապետական մաղթանք, որի ընթացքում հոգևոր դասն ու ներկա ժողովուրդն աղոթեցին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի անսասանության ու պայծառության համար:
Սրբազան արարողությանը ներկա էին նաև «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակաբաշխության առիթով Հայաստան ժամանած 2016 թ. մրցանակակիր Մարգարիտ Բարանկիցեն, 2017 թ. մրցանակի հավակնորդ Թոմ Քատինան, Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, ինչպես նաև Վիեննայի պետական համալսարանի Աստվածաբնության ֆակուլտետի Ծիսագիտության ու խորհուրդների աստվածաբանության ամբիոնի և Քրիստոնյա Արևելքի ուսումնասիրության ու հայրաբանության ամբիոնի 32 դասախոսներն ու ուսանողները:

Primate of the Armenian Diocese in Georgia Celebrated the Divine Liturgy at the Mother Cathedral of Holy Etchmiadzin |
On May 25, the Armenian Apostolic Holy Church celebrated the Feast of the Ascension of our Lord and Savior Jesus Christ. This day also commemorates the return of the Catholicosate of All Armenians from Sis to the Mother See of Holy Etchmiadzin in 1441. Under the presidency of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; the feast is also designated as the Pilgrimage Day of Holy Etchmiadzin. On this occasion primates of the Armenian Dioceses and numerous pilgrims travelled to the Mother See. Under the presidency of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; Divine Liturgy was offered in the Mother Cathedral. The Celebrant was His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, Primate of the Armenian Diocese of Georgia. Bishop Vazgen offered his sermon on the sanctity of the day. He stated in part: “Forty days after the Resurrection of Christ, He gathered His disciples and returned to Jerusalem, walked the same path he walked before the Crucifixion, where He would give the last commandments to His disciples. Then he ascended into heaven. … Jesus stayed on earth for forty days- stayed because it was necessary to confirm the reality of His resurrection to the apostles, to once again prepare the apostles, to confront what was expected of them. God became human to reconcile man with God, he died, was buried, and resurrected through a living Divinity. The Lord ascended into heaven, but He left the message that he is coming to judge the living and the dead, so that the righteous have eternal life and the guilty have eternal punishment”. The Primate of the Armenian Diocese of Georgia reflected on the national celebrations for the Feast of the Ascension, highlighting the preservation and message of that beautiful tradition in the national life. Remembering the history of the return of the Catholicosate of All Armenians from Sis to the Mother See, the Bishop particularly noted: “This is a nationwide feast for our people, because I share the opinion that the Pontifical See - the spiritual center of the Armenian Church, reestablished in Vagharsgapat, Eastern Armenia, and we managed to maintain this historical small part of Eastern Armenia, on which our independent statehood was formed in 1918, due to Holy Etchmiadzin and its devoted Brotherhood”. |