2017 թվականի մայիսի 29-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ վրացական պոեզիայի հայերեն անթոլոգիայի շնորհանդեսը: Միջոցառմանը ներկա էր համահեղինակ, Հայաստանի գրողների միության անդամ, բանաստեղծ, թարգմանիչ Գագիկ Դավթյանը:
Դահլիճը բազմամարդ էր. վրաց ժամանակակից գրողներ, բանաստեղծներ, ընթերցողներ, թբիլիսահայ ընթերցասեր հասարակայնության ներկայացուցիչներ: Միջոցառմանն իր օրհնաբեր ներկայությունն էր բերել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Վրաստանի գրողների միության նախագահ տիկին Մաղվալա Գոնաշվիլին, անդրադարձ կատարելով վրաց-հայկական գրական կապերին, արևորեց երկու օր առաջ Թբիլիսիում Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդուարդ Միլիտոնյանի «Մարդը և կրկեսը» գրքի վրացերեն թարգմանության շնորհանդեսը, որին ներկա էին հեղինակը և թարգմանիչները: Նման հանդիպումները դառնալով կատարված աշխատանքի հանրագումար, նաև վկայում են հայ-վրացական գրական կապերի զարգացման, միմյանց գրական հաջողություններին ծանոթության մասին: Վրացական պոեզիայի հայերեն անթոլոգիան հրատարակվել է Գագիկ Դավթյանի ծննդյան 70 և գրական գործունեության 50-ամյակի առիթով: Շնորհավորելով հայ գրչակցին հոբելյանի և վրացական պոեզիայի անթոլոգիան կազմելու համար, Վրաստանի գրողների միության նախագահը ընթերցեց Գագիկ Դավթյանին Գալաքտիոն Տաբիձեի անվան մրցանակ շնորհելու տնօրինությունը: Շնորհաշատ բանաստեղծի հավատո հանգանակը բացի ստեղծագործելուց նաև ստեղծագործության պտուղները միմյանց հասանելի դարձնելն է, իրենը տալ և ուրիշինը փոխանակելը: Առաջին անգամ Վրաստան գալուց և վրաց պոեզիայի աստղաբույլի հետ ծանոթանալուց հետո, հայ բանաստեղծի համար գործունեության նպատակ էր դարձել վրացական պոեզիայի հայերեն թարգմանության ստեղծումը: Ժամանակակից վրացի 34 բանաստեղծների ստեղծագործություններն ամփոփող սույն ժողովածուն դարձավ Վրաստանի գրողների միության պատվավոր անդամ Գագիկ Դավթյանի ավելի քան 30 տարիների թարգմանական հետևողական աշխատանքի արգասիք: Վրացական պոեզիայի անթոլոգիայում զետեղված են վրաց բանաստեղծների նոր սերնդի առավել օժտված ներկայացուցիչների գործերը: Գողտրիկ և խոհական էր հանդիպումը, քանզի դահլիճում գտնվող վրացի բանաստեղծներ Դավիթ Մճեդլուրին Վախթանգ Խարչիլավան, Դալիլա Բեդիանիձեն, Դավիթ Շեմոքմեդելին, Բադրի Քութաթելաձեն և մյուսներ ունկնդրեցին իրենց բանաստեղծություններից, որ տեղ են գտել անթոլոգիայում բանաստեղծ-թարգմանչի փայլուն թարգմանությամբ, պահպանելով վրացական պոեզիայի յուրահատկությունը: Հոբելյարին գնահատանքի և շնորհավորանքի խոսքեր ուղղեցին Վլադիմիր Սարիշվիլին, Գուրամ Օդիշարիան, Վան Բայբուրթյանը, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Բաղաթուր Արաբուլին, Գիվի Շահնազարը, Գարի Ղալամքարովը և ուրիշներ: Միջոցառումն ամփոփեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդը: Բարձր գնահատելով երկու երկրների գրողների միությունների բեղմնավոր գործունեությունը, թեմակալ առաջնորդը արժևորեց տիկինՄաղվա Գոնաշվիլու, պարոն Էդվարդ Միլիտոնյանի ղեկավարությամբ երկու երկրների գրողների միությունների արգասաբեր աշխատանքը: Սրբազան հայրը նաև խոսեց Թումանյանի տուն-թանգարանի «Վերնատուն» գրական և մշակութային կապերի կենտրոնի մասին, որի առաքելությունը լինելու է հայ-վրացական գրական և մշակութային կապերի զարգացումը, համատեղ միջոցառումները, երիտասարդության պատրաստումը և հրատարակչական գործունեությունը: Վերջում ելույթ ունեցավ Գագիկ Դավթյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց հոբելյանի և գրական մրցանակի արժանացնելու համար:Իսկ վրացական պոեզիայի անթոլոգիայի պատրաստումը իր տարիների երազանքն էր, որը իրականացվել է մեծ սիրով և նվիրումով, քանզի իր համար մեծ երջանկություն էր վրաց բանաստեղծների ստեղծագործական աշխարհից նմուշները հայերենով հայ ընթերցողին հասանելի դարձնելը: Ելույթ ունեցողները պատմեցին հուշեր հայ և վրացի գրողների կյանքից: Երեկոն դարձավ հայ-վրացական գրական կապերի ամրապնդման մի գեղեցիկ վկայություն:

Антология грузинской поэзии на армянском языке PDF Печать E-mail
29 мая 2017 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась презентация Антологии грузинской поэзии на армянском языке. На мероприятии присутствовал соавтор, член Союза писателей Армении, поэт и переводчик Гагик Давтян.
В зале собрались современные грузинские писатели, поэты, читатели, представители армянской литературной общественности г. Тбилиси.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирхзаханян почтил мероприятие своим присутствием.
Председатель Союза писателей Грузии, г-жа Маквала Гонашвили, затронув армяно-грузинские литературные связи, подчеркнула значение презентации книги председателя Союза писателей Армении Эдуарда Милитоняна «Человек и цирк» в переводе на грузинский язык двумя днями ранее, на которой присутствовали автор и переводчики. Подобные встречи подводят итоги проделанной работы, а также свидетельствуют о развитии армяно-грузинских литературных связей.
Антология грузинской поэзии в переводе на армянский язык была издана к 70-летию со дня рождения и 50-летию литературной деятельности Гагика Давтяна. Поздравив армянского соратника по перу с юбилеем и изданием антологии грузинской поэзии, председатель Союза писателей Грузии зачитала указ о присуждении  Гагику Давтяну Премии имени Галактиона Табидзе.
Талантливый писатель считает, что помимо создания произведений, нужно знакомить друг друга и обмениваться  плодами творчества. После первого визита в Грузию и знакомства с созвездием грузинской поэзии, армянский поэт поставил своей целью создание перевода грузинской поэзии на армянский язык. Сборник, содержащий произведения 34 современных грузинских поэтов,  стал результатом 30 лет последовательной переводческой деятельности почетного члена Союза писателей Грузии Гагика Давтяна. В Антологии грузинской поэзии собраны работы наиболее талантливых представителей нового поколения грузинских поэтов.
Встреча прошла  в уютной атмосфере, обстановка располагала к рассуждениям, так как находящиеся в зале грузинские поэты Давид Мчедлури, Вахтанг Харчилава, Далила Бедианидзе, Давид Шемокмедели, Бадри Кутателадзе и другие выслушали образцы своих произведений, которые в блестящем переводе, сохранив особенности грузинской поэзии, представлены армянскому читателю на родном языке.
Юбиляра поздравили и поблагодарили Владимир Саришвили, Гурам Одишария, Гиви Шахназари, Ван Байбуртян, Роберт Ованесян, Багатур Арабули, , Гари Каламкаров и другие.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии подытожил мероприятие. Высоко оценив продуктивную деятельность союзов писателей двух стран,под руководством Маквалы Гонашвили и Эдуарда Милитоняна. Владыка поведал о Центре литературных и культурных связей «Вернатун», в Доме-музее О. Туманяна,  миссия которого – развитие армяно-грузинских литературных и культурных связей, совместные мероприятия, подготовка молодежи и издатель ская деятельность.
В конце выступил Гагик Давтян. Он выразил благодарность за присуждение литературной премии и поздравления по случаю юбилея. Он подчеркнул, что долгие годы мечтал подготовить антологию грузинской поэзии и в это дело он вложил много сил и души.
Присутствующие единодушно подчеркнули, что необходимо провести Закавказский литератный фестиваль. Вечер стал еще одним свидетельством укрепления армяно-грузинских литературных связей.