Թբիլիսիում հարգեցին Սումգայիթյան ջարդերի զոհերի հիշատակը PDF Տպել Էլ.փոստ
glxavor12019 թվականի փետրվարի 28-ին,  համայն հայությունը հիշեց  Սումգայիթում կատարված ոճրագործության զոհերին և իր խոնարհումը բերեց նրանց հիշատակին:
Վիրահայոց թեմի Թբիլիսիի Սբ. Էջմիածին եկեղեցի էին եկել Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանը, Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռուսլան Պողոսյանը, դիվանագետներ, համայնքային կառույցների ղեկավարներ, մտավորականներ, թբիլիսահայ համայնքի անդամներ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը անդրադարձ կատարելով  1988թ. փետրվարին Սումգայիթում,  Կիրովաբադում (նոյեմբերA1 1988թ.), Բաքվում (հունվար 1990 թ), Մարաղայում (ապրիլ 1992 թ.)  տեղի ունեցած հայկական ջարդերը և դրանց զոհ դարձած անմեղ մարդկանց, դատապարտեց ամեն տեսակ ոճրագործություն, որ դրսևորվում է անձի ազգային պատկանելության և հավատքի դեմի: Թեմակալ առաջնորդը արժևորեց  հայ ժողովրդի անսասան կամքը, հերոս զավակների արիությունը, ում շնորհիվ   շարունակում է զարգանալ  մայր հայրենիքը, միասնական մնալ Հայոց  եկեղեցին և զարգանալ համազգային  արժեքները:
Այնուհետև Թեմակալ առաջնորդի նախագահությամբ և հոգևոր դասի մասնակցությամբ կատարվեց   հայատյացության անմեղ զոհերի հոգու խաղաղության համար հոգեհանգստյան կարգ:
53075021Հիշատակի  միջոցաումը շարունակվեց  եկեղեցու բակում կանգնեցված Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի խաչքարի մոտ: Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և  լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանը, դատապարտելով Սումգայիթում կատարված  եղեռնագործությունները, կոչ արեց թբիլիսահայությանը չտրվել սադրանքներին,ապրել միասնաբար, ինտեգրվել վրաց հասարակությանը, պահպանելով հայի ազգային տեսակը:
Ոճրագործությունը դատապարտող խոսքով հանդես եկան Վրաստանի հայերի միության  փոխնախագահ Վան Բայբուրթյանը և Վրաստանի հայ համայնք կազմակերպության նախագահ  Սամվել Մկրտչյանը:

В Тбилиси почтили память жертв сумгаитских погромов PDF Печать E-mail
glxavor128 февраля 2019 года армяне всего мира вспоминали жертв трагических сумгаитских событий,  и почтили их память.
В церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси собрались должностные лица, Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Грузии Рубен Садоян, депутат парламента Грузии Руслан Погосян, дипломаты, руководители общинных структур, интеллигенция, члены общины тбилисских армян.
Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, вспоминая о страшных погромах в феврале 1988 года в г. A1Сумгаит, в ноябре 1988 года в г. Кировабад, в январе 1990 года в г. Баку, в апреле 1992 года в Мараге, в своем слове осудил всякого рода преступление, которое совершается против человека по национальной и религиозной принадлежности. Предводитель Епархии высоко оценил непоколебимую волю армянского народа, мужество героев-сынов, благодаря чему продолжает развиваться Родина, остается непоколебимой Армянская церковь, и развиваются общенациональные ценности.
После выступления, во главе с Предводителем Епархии и при участии духовных отцов церкви, была проведена панихида за упокой души павших в те трагические дни армян.
53075021Мероприятие продолжилось во дворе церкви возле Хачкара памяти жертв Геноцида армян. Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Грузии Рубен Садоят осудил злодеяния, совершенные в Сумгаите 30 лет назад, и призвал тбилисских армян не поддаваться подстрекательству, жить в согласии, интегрироваться в грузинское общество, сохраняя армянскую идентичность.
На мероприятии выступили также заместитель председателя Союза армян Грузии Ван Байбуртян и председатель организации Армянская община Грузии Самвел Мкртчян, которые также осудили совершенные в Сумгаите преступления.