«Շեն» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ (նախագահ՝ Միքայել Ավագյան) և «Ջինիշյանի հիշատակին» հիմնադրամի աջակցությամբ, 2013 թվականին Ծալկայի շրջանի հայաբնակ գյուղերի երիտասարդության համար իրականացվեց «Օգնենք գյուղական դպրոցների բարձրդասարանցիներին» կարգախոսով նախագիծ: Նախագծի նպատակն էր սովորեցնելով տարբեր արհեստներ, երիտասարդներին ընձեռել հետագայում աշխատանք գտնելու և վաստակելու հնարավորություն: Կանխավ Ծալկայի շրջանի երկու ուսուցիչներ՝ Վարսենիկ Բաբերցյանը թաղիքագործությունից և Անժելա Գևորգյանը կավագործությունից Թբիլիսիում անցան վարպետության եռամսյա դասընթաց և վերադարձան շրջան՝ իրենց գիտելիքները երիտասարդներին փոխանցելու առաքելությամբ:
«Շեն» կազմակերպության ղեկավար Միքայել Ավագյանի և նախագծի տնօրեն Աքսանա Շարոյանի գլխավորությամբ,ամեն շաբաթ և կիրակի օրերին հատուկ նշանակված տրանսպորտով, Ծալկայի շրջանի Դարագյուղ, Օզնի, Նարդևան, Ղուշչի, Աշխալա և մյուս գյուղերից սովորող երիտասարդությունը հավաքվում էր Կզլքիլիսա գյուղի հանրային դպրոցում՝ կավագործության և թաղիքագործության գաղտնիքներին տիրապետելու և հմտանալու դասընթացներին: Յուրաքանչյուր արհեստից պարապմունքները շարունակվում էին մեկ ու կես ամիս,որից հետո խումբը նորացվում էր: Ամեն խմբում ընդգրկվում էր 7-10 երիտասարդ: Ծրագիրը մեկամյա էր:
Հունվարի 27-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում կայացավ նախագծի հանդիսավոր փակումը: Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կազմակերպվեց դասընթացներն ավարտած 60 բարձրդասարանցիների ձեռքերով պատրաստած աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք: Առանձնակի հետաքրքրություն առաջացրեցին Անի Մեհրաբյանի, Անուշիկ Սարգսյանի, Նարեկ Տեր-Բալյանի և մյուսների աշխատանքները: Ծալկայից ժամանած պատանիները ստացան «Բարի սամարացի» կազմակերպության նվերները: Շնորհանդեսն ավարտվեց ավանդական հայկական շուրջպարով:
Ծալկայից ժամանած երիտասարդները այցելեցին Թբիլիսիի տեսարժան վայրերը: «Օգնենք գյուղական դպրոցների բարձրդասարանցիներին» կարգախոսով նախագիծը հետապնդում է շարունակական դառնալու նպատակ:

Поможем старшеклассникам сельских школ PDF Печать E-mail
По инициативе общественной организации «Шен» (председатель - Михаил Авакян) и при поддержке Фонда Джинишян, в 2013 году осуществился проект под лозунгом «Поможем старшеклассникам сельских школ» для молодежи армяно-населенных деревень Цалкинского района. Целью проекта было обучить ребят различным ремеслам, предоставить им возможность в будущем найти работу и заработать деньги. Два педагога из Цалкинского района – Варсеник Баберцян (работа по войлоку) и Анжела Геворкян (гончарное ремесло) предварительно прошли в Тбилиси трехмесячный курс обучения и вернулись в регион с миссией передать свои знания молодым людям.
Под руководством главы организации «Шен» Михаила Авакяна и распорядителя проекта Аксаны Шароян, каждую субботу и воскресение на специально предназначенном транспорте, учащаяся молодежь из деревень Дарагюх, Озни, Нардеван, Кущи, Ашхала и др. мест Цалки собиралась в публичной школе села Кзлкилиса, чтобы овладеть секретами мастерства и навыками гончарного ремесла и работы по войлоку. Занятия в каждой группе длились полтора месяца, после чего группа обновлялась. В каждой группе было по 7-10 человек. Проект длился один год.
27 января в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялось торжественное закрытие проекта. В зале им. Галуста Гюльбенкяна была организована выставка-распродажа работ, изготовленных руками 60 старшеклассников, окончивших эти курсы. Особый интерес вызвали работы Ани Меграбян, Анушик Саргсян, Нарека Тер-Баляна и др. Прибывшим из Цалки ребятам вручили подарки от организации «Добрый Самаритянин». Презентация завершилась традиционным армянским хороводом.
Ребята из Цалки посетили достопримечательности Тбилиси. Проект под лозунгом «Поможем старшеклассникам сельских школ» по всей вероятности будет продолжен.