Վիրահայոց թեմում մեծ հանդիսավորությամբ նշվեց Սուրբ Հարության տոնը PDF Տպել Էլ.փոստ
Սուրբ Զատկական տոնը Վիրահայոց թեմում նշվեց Հայ Եկեղեցու կանոններով և արարողակարգերին համապատասխան: Ինչպես Ճրագալույցի երեկոյան, այնպես էլ Սուրբ Զատկի օրը Թբիլիսիում, Սամցխե-Ջավախքում, Մառնեուլի շրջանում, Բաթումիում հավատացյալ հոծ բազմության մասնակցությամբ, տեղի ունեցան սրբազան արարողություններ: Եվ քանի որ այս տարի վրացական ուղղափառ եկեղեցու տոնը համընկել էր Հայոց Եկեղեցու զատկական տոնակատարությանը, այն դարձել էր ավելի տոնական և մարդաշատ:
Տոնը առանձնակի նշվեց Թբիլիսիում: Ապրիլի 19-ին, Ավագ շաբաթ օրը, առավոտյան Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում զատկական տոնի առիթով Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միության նախաձեռնությամբ և Վիրահայոց թեմի աջակցությամբ նվերներ բաժանվեցին սոցիալապես անապահով մի քանի տասնյակ ընտանիքների, ապա տոնական շունչը տեղափոխվեց «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան դահլիճ: Այստեղ Սուրբ Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի սաները իրենց ուսուցիչների գլխավորությամբ կազմակերպել էին զատկական գեղեցիկ հանդես, որը շաղախված էր ազգային երգ ու պարով: Իսկ երեկոյան, Ճրագալույցից առաջ, մայրաքաղաքի թիվ 103 դպրոցի հայկական բաժնի աշակերտները եկեղեցու ներսում հանդես եկան գրական-երաժշտական մոնտաժով, որտեղ ներկայացրեցին Հիսուս Քրիստոսի հարության պատմությունը:
Այնուհետև սկսվեց Ճրագալույցի պատարագը: Պատարագիչ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը ազդարարեց Փրկչի հրաշափառ Հարության ավետիսը: Ժողովրդի այցը եկեղեցի շարունակվեց մինչև կեսգիշեր:
Ապրիլի 20-ին, կիրակի օրը հավատացյալներով լեփ-լեցուն էր Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակը և մերձակա տարածքը: Եկեղեցում կատարվեց ժամերգություն, Անդաստանի արարողություն, ապա Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության կապակցությամբ մատուցեց Սուրբ Պատարագ, որին ներկա էին համայնքային պաշտոնյաներ, կրթության և մշակույթի գործիչներ, բազում հայորդիներ:
Սրբազան Հայրը ընթերցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի պատգամը մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Հարության տոնի առիթով և փոխանցեց Վեհափառ Հայրապետի շնորհավորանքը Վրաստանաբնակ հայությանը զատկական տոնի առիթով: Հավարտ Սուրբ Պատարագի Սրբազան Հայրը շնորհավորեց Վրաստանում ապրող քրիստոնյա բոլոր ազգերին Սուրբ Զատկի տոնի առիթով:
Հիսուս Քրիստոսի Հարության տոնին նվիրված Սուրբ Պատարագներ մատուցվեցին Վիրահայոց թեմի բոլոր եկեղեցիներում:

The Resurrection of Jesus Christ was solemnly celebrated in the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia |
Easter celebrations at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia were held according to the rites and canons of the Armenian Church. Just as on Easter Eve (Candlelight Divine Liturgy), so on Easter in Tbilisi, Samtskhe-Javakhe The feast in Tbilisi was celebrated in a special way. On April 19, on Holy Saturday, in the morning in Surb Etchmiadzin Church, in honor of the Resurrection of our Lord Jesus Christ, at the initiative of the Union of Armenian Women in Georgia “Shushanik” and with financial support from the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, several dozen socially vulnerable families received presents, after that festive spirit reigned all over the Calouste Gulbenkian Hall of the “Hayartun” Center. Here the students of St. Movses Khorenatsi Kindergarten under the guidance of their teachers had prepared a wonderful Easter performance, which was accompanied by folk songs and dances. In the evening, before Easter Eve (Candlelight Divine Liturgy), students of the Armenian department of Public School № 103 in Tbilisi showed a literary and musical performance inside the church, depicting the story of Jesus Christ resurrection. After that the Festive Mass "Chragaluyts" - lighting the torches- was held on the eve of the Lord's Resurrection. Priest Samvel Torosyan conducted the service, and then announced the good news of the Lord's Resurrection. Faithful visited the church till late. On Sunday, April 20, the yard of Surb Etchmiadzin Church and the vicinity were crowded. The morning service and the ceremony of Andastan were conducted, after that the Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan celebrated the Holy Liturgy in honor of the Resurrection of our Lord Jesus Christ, which was attended by the community officials, representatives of culture and education, many Armenians. His Grace read the Message of His Holiness Karekin II on the Feast of the Holy Resurrection of our Lord Jesus Christ and conveyed greetings of His Holiness to the Armenians living in Georgia. At the end of the Divine Liturgy His Grace wished a happy Easter to the Christians of all nationalities living in Georgia. The Divine Liturgy in honor of the Resurrection of our Lord Jesus Christ was celebrated in all the churches of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia.