Վիրահայոց թեմի ներկայացուցիչները մասնակցեցին Հանդուրժողականության միջազգային օրվան նվիրված միջոցառմանը PDF Տպել Էլ.փոստ
skver
Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 16-ին, Թբիլիսիում, Եվրոպայի անվան հրապարակում հանդիսավորությամբ նշվեց Հանդուրժողականության միջազգային օրը: Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 16-ին, Թբիլիսիում, Եվրոպայի անվան հրապարակում հանդիսավորությամբ նշվեց Հանդուրժողականության միջազգային օրը:
Միջոցառումը իրենց ներկայությամբ պատվել էին Վրաստանի վարչասպետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, պետական նախարար Պաատա Զաքարեիշվին, քաղաքապետ Դավիթ Նարմանիան, քաղաքի Սակրեբուլոյի նախագահ Գիորգի Ալիբեգաշվիլին, իշխանության այլ բարձրաստիճան ղեկավարներ: Միջոցառմանը ներկա էր Վիրահայոց թեմի հոգևոր և աշխարհիկ ներկայացուցիչների խումբը՝ Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Նարեկ քահանա Ղուշչյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև տարբեր կրոնական համայնքների ներկայացուցիչներ, Թբիլիսիի բազմազգ հասարակայնության անդամներ:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, շնորհավորելով ներկաներին , հանդուրժողականությունը անվանեց այն ժողովրդավարական արժեքը, որը արմատավորելու համար Վրաստանում մեծ ջանքերի կարիք երբեք չի զգացվել, քանզի այն պատմականորեն գոյություն ուներ:
Կառավարության ղեկավարը ուշադրությունը կենտրոնացրեց Վրաստանում առկա ավանդույթների և տարբեր մշակույթների միջև երկխոսության անհրաժեշտության վրա: Թբիլիսիին միշտ հատուկ է եղել հարգանքը փոքրամասնության նկատմամբ, մեկ փոքրիկ թաղամասում դարեր շարունակ կողք-կողքի կանգնած են Հայ Առաքելական Եկեղեցին, հրեական Սինագոգը, մուսուլմանական Մզկիթը և Վրացական Ուղղափառ Եկեղեցին- կարևորեց Վրաստանի վարչապետը և բարձրաձայնեց «Եվրոպայի հրապարկում» գտնվող պուրակը «Հանդուրժողականության պուրակ» անվանելու նախաձեռնության մասին:
Միջոցառման բոլոր բանախոսների ելույթներում միանշանակ արժևորվեց Վարչապետի նախաձեռնությունը և որոշվեց Եվրոպայի հրապարակում գտնվող պուրակը, որտեղ ընթանում էր միջոցառումը, կոչել Հանդուրժողականության պուրակ» անունով:

The representatives of the Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church in Georgia participated in the event, devoted to the International Day of Tolerance PDF Print E-mail
skver
On November 16, 2014 the International Day of Tolerance was solemnly celebrated at Europe Square in Tbilisi. On November 16, 2014 the International Day of Tolerance was solemnly celebrated at Europe Square in Tbilisi.
The Prime Minister of Georgia Irakli Gharibashvili, the Minister of State Paata Zaqareishvili, Mayor Davit Narmania, the President of Tbilisi City Assembly Giorgi Alibegashvili, other high ranking leaders honoured the event with their presence. The group of spiritual and secular representatives of the Armenian Diocese in Georgia, headed by the Rev. Fr. of Tbilisi St. Gevorg Cathedral Priest Narek Ghushchyan, as well as representatives of different religious communities, representatives of different nations in Tbilisi attended the event.
In his congratulation speech Irakli Gharibashvili called tolerance the national value which never took too much effort to establish, as it historically existed.
The Prime Minister underlined the necessity to establish a dialogue between the traditions and different cultures existing in Georgia. The respect towards minorities has always been proper to Georgia. The Prime Minister highlighted the fact that the Armenian Apostolic Church, Jewish Synagogue, Muslim Mosque, and the Georgian Orthodox Church had been standing side by side in a small district. The Prime Minister also announced about his initiative to name the park in the “Europe Square” “Park of Tolerance”.
All the Speakers of the event definitely valued the Prime Minister’s initiative. It was decided to name the park in the Europe Square, where the event was taking place, “Park of Tolerance”.