Թանդոյանց եկեղեցու հարցով կլոր սեղանին Վիրահայոց թեմի առաջնորդի ելույթի տեքստը PDF Տպել Էլ.փոստ
DSC03994Հարգելի Վրաստանի հանրային պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչներ, դիվանագիտական առաքելության ներկայացուցիչներ, հասարակական ոլորտի գործիչներ, հոգևոր եղբայրներ, թանկագին քույրեր և եղբայրներ,
Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասի և հավատացյալների անունից ողջունում ենք բոլորիդ և աղոթում ամենքիդ արևշատության, խաղաղության և հոգու փրկության համար։
Սիրելիներ, այս շաբաթ մեր եկեղեցին մտել է համաքրիստոնեկան  մեծագույն խորհրդի՝ Ավագ Շաբաթվա շրջան։ Մեր Տիրոջ՝ Հիսուս Քրիստոսի մատնության, չարչարանքի, փորձության ու խաչելիության և ապա հարության ավետիսը մեզ ևս լավատեսության, արդարության և ճշմարտության հաղթանակի հույս է ներշնչում:
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին Վրաստանում գործում է դեռևս 5-րդ դարից: Պատմականորեն Վիրահայոց թեմը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հնագույն ու կարևորագույն թեմերից մեկն է, որը զգալի դեր է կատարել հայ ժողովրդի պատմության մեջ ու Հայ Եկեղեցու կյանքում: Վիրահայոց թեմը ընդգրկում է Վրաստանի տարածքը։ Թեմի առաջնորդանիստը Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցին է: Վիրահայոց Թեմը համախմբում և գլխավորում է Վրաստանի տարածքում գործող հայոց եկեղեցիները, առաջնորդում հայ քրիստոնյա համայնքը: Վիրահայոց թեմի պատմությունը վկայում է հայ և վրաց ժողովուրդների հազարամյա բարեկամության, Վրաստանի այլ ազգերի և կրոնների ու դավանանքների ներկայացուցիչների հետ համերաշխ համակեցության մասին: Նշենք, որ 1914 թվականի տվյալներով Վրաստանում գործում էր 400-ից ավել հայկական եկեղեցի, որոնցից 27-ը մայրաքաղաք Թբիլիսիում էին: Եկեղեցիներին կից գործել են տասնյակ հայկական դպրոցներ, մշակութային ու բարեսիրական հաստատություններ, հիվանդանոցներ և հանրային նշանակության կառույցներ:
Վրաստանի անկախության ձեռքբերման օրերից ի վեր Վիրահայոց թեմը, Վրաստանի ազգությամբ հայ քաղաքացիները, մասնավորապես թբիլիսցիները, ակնկալում ենք Վիրահայոց թեմին վերադարձած տեսնել սովետական տարիներին բոլշևիկների կողմից առգրավված հայոց հնամենի տաճարները:
Սակայն անցնող 27 տարիների ընթացքում, ինչպես սովետական տարիներին, չհանդիսանալով հանդերձ Վիրահայոց թեմի իրավաբանական սեփականություն, Թբիլիսիում շարունակում են գործել ընդամենը երկու՝ Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ և Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին հայոց եկեղեցիները: Իսկ ամբողջ Վրաստանի տարածքում՝ ընդամենը 58 եկեղեցիներ:
Նախասովետական Թբիլիսիի 27 հայկական եկեղեցիներից 12-ը քանդվեց սովետական տարիներին, 6-ը վրացականացվեց Վրաց Պատրիարքարանի կողմից, 7-ի ճակատագիրը մնում է անորոշ: Վերջիններիս թվում են Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցին (1356թ.), որը փլուզվեց 2009 թվականին, Սուրբ Նշան (Նիկողայոս) եկեղեցին (1624թ.), որն այրվեց ու փլվեց 2002 և 2012 թվականներին, Երևանցոց Սուրբ Մինաս եկեղեցին (1790թ.) որը 2009 թվականին սեփականաշնորհվեց ֆիզիկական անձի կողմից, Հարանց վանքը (զանգակատունը, (931 թ.,)) Կրծանիսիի Ծիրանավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին (13-15դդ.): Այսօր ոչնչացման վտանգի տակ են Շամխորեցոնց Սուրբ Աստվածածին (Կարմիր Ավետարան (1735թ.)) և Սուրբ Նշան եկեղեցիները:
Մեզ համար առանձնապես վրդովեցուցիչ է 2017 թվականին Թանդոյանց Սուրբ Աստվածածին հայոց եկեղեցին (1850-1860թթ․) Վրաց Պատրիարքարանի հաշվեկշռին ապօրինի փոխանցելու փաստը:
Մենք դրական ենք գնահատում Թբիլիսիի հայկական ժառանգությունը պահպանելուն միտված Վրաստանի Կառավարության որոշ քայլեր: Ի մասնավորի՝ Նորաշեն Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու (1467թ.) ամրացման համար ներդրված ջանքերը: Հուսով ենք, առաջիկայում համանման մոտեցում կկիրառվի նաև մյուս եկեղեցիների պարագայում: Քանի որ ճարտարապետական եզակի այս հուշարձանները ոչ միայն հայ ժողովրդի մշակութային վաստակն են, այլև մեր երկրի՝ Վրաստանի մշակութային ժառանգությունը, ինչը ոչնչացնելով խախտվում է բազմազգ Վրաստանի պատմական դիմանկարը:
Վրաստանի հայության, Հայ Առաքելական Եկեղեցուն դավանող հավատացյալներիս աչքի առաջ շարունակում են կողոպտվել մեր նախնիների կողմից կառուցված հավատքի տները, տաճարները, որտեղ քրիստոնյա են մկրտվել, պսակի խորհուրդն են ընդունել մեր տատիկ-պապիկները: Մեզ համար կրկնակի ցավ է անկախ, ժողովրդավարական Վրաստանում մեր նախնիների ժառանգության փլուզման ու կորստի վկա լինելը այն դեպքում, երբ Վիրահայոց թեմն է պատմական տերը այդ ժառանգության: Այն զգացումն է, որ Վրաստանում հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը կրկնակի անգամ ենթարկվում է թալանի. առաջինը՝ սովետական օկուպացիայի ժամանակ, և երկրորդը՝ անկախ Վրաստանի օրոք:
Ռեստիտուցիայի մասին օրենքի բացակայության պատճառով, անկախ Վրաստանում Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց թեմը զրկված է օրինական ճանապարհով իր սահմանադրական իրավունքները պաշտպանելու հնարավորությունից, ինչի արդյունքում էլ տեղի են ունենում նշված անօրինական և լիազոր մարմինների կողմից անվերահսկելի գործողությունները: Որպեսզի վերջնականապես հողին չհավասարվեն մեր կանգուն ու խոնարհված տաճարները, դիմում ենք Վրաստանի իշխանություններին այս եկեղեցիները Վիրահայոց թեմին վերադարձնելու խնդրանքով:
Մենք ողջունում ենք 2014 թվականին հիմնված Վրաստանի Կրոնի հարցերով գործակալության գործունեությունը, Վրաստանի Կառավարության կողմից Խորհրդային տարիներին հասցված վնասի մասնակի փոխհատուցման որոշումը, այն փաստը, որ որոշ կրոնական համայնքների (իսլամական, հրեական) վերադարձվում են իրենց սրբավայրերը, և հուսով ենք, որ մոտ ժամանակներում իրականություն կդառնան մեր ժողովրդի, մեր նախնիների կառուցած տաճարները վերականգնված ու վերաբացված, հայ հավատացյալներով լեցուն տեսնելու մեր երազանքը:

27 марта 2018 года, круглый стол, организованный центром прав человека и мониторинга (ЕМС) и институтом толерантности и многообразия (TDI), проблема церкви «Тандоянц» и реституции культовых сооружений религиозных объединений PDF Печать E-mail
Речь Предводителя Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна
Проблема возврата армянских церквей в Грузии Армянской Епархии в Грузии: вопросы, связанные с церковью Тандоянц
Уважаемые представители Офиса народного защитника Грузии, дипломатического корпуса и деятели общественной сферы, духовные братья, дорогие братья и сестра,
От имени священнослужителей и прихожан Армянской Епархии в Грузии, привет-ствуем вас всех, молимся за ваше долголетие, мир и спасение душ.
Дорогие друзья, в это воскресенье, наша церковь вошла в период общехристианского великого таинства – Страстной недели. А после предательства, мучений, испытаний и рас-пятия Господа нашего, Иисуса Христа, радость Воскресения и в нас внушает оптимизм, надежду на то, что справедливость и правда восторжествует.
Армянская Апостольская Святая Православная Церковь в Грузии функционирует с 5-ого века. Исторически, Армянская Епархия в Грузии Армянской Апостольской Святой Церкви является одной из старейших Епархий, сыгравшей важнейшую роль в истории ар-мянских церквей. Она включает в себя территорию Грузии. Кафедральным собором Епархии является церковь «Сурб Геворг» в г. Тбилиси. Епархия объединяет и руководит армянскими церквями, действующими на территории Грузии, армянской христианской общиной. Исто-рия армянской Епархии в Грузии свидетельствует о тысячелетней дружбе армянского и гру-зинского народов, о солидарном сосуществовании с разными нациями, проживающими на территории Грузии, представителями религий и вероисповеданий. Стоит отметить, что по данным на 1914 год, в Грузии функционировало более 400 армянских церквей, отсюда 27 было в Тбилиси, в столице. При церквях функционировали десятки армянских школ, куль-турных и благотворительных учреждений, больницы и структуры гражданского назначения.
Начиная со дня восстановления независимости Грузии, граждане Грузии армянской национальности, в частности – тбилисцы, находятся в ожидании того, что старейшие армян-ские храмы, отнятые большевиками в годы советской власти, будут возвращены Епархии Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии.
Хотя, на протяжении последних 27 лет, также, как и в годы советской оккупации, в Тбилиси продолжают функционировать лишь 2 храма – кафедральная церковь Сурб Геворг и, находящаяся на Авлабаре, церковь Сурб Эчмиадзин, обе церкви не находятся в юридиче-ской собственности Епархии, как и остальные 58 церквей по всей территории Грузии.
До советской оккупации в Тбилиси функционировало 27 армянских церквей. Из них 12 было разрушено в годы советского режима, 6 церквей – Патриархия Грузинской Право-славной Церкви превратила в грузинские церкви, а судьба остальных 7 церквей, по сей день, не определена. Среди этих последних упомянутых церквей – церковь Мугнеоц Сурб Геворг (1356 г.), которая разрушилась в 2009 году; Никогайос Сурб Ншан (1624 г.), которая в 2002 и 2012 году сначала была сожжена, а затем наполовину разрушена; Ереванцоц Сурб Минас (1790 г.), которая в 2009 году была приватизирована частным лицом; Харанц Ванк (коло-кольня (931 г.)); церковь Циранавор Сурб Аствацацин (13-15 в.в.) в Крцаниси. Сегодня под угрозой разрушения также находятся церкви Шамхорецоц Сурб Аствацацин (Кармир Авета-ран (1735 г.)) и Никогайос Сурб Ншан.  Для нас особенно возмутителен факт незаконной пе-редачи армянской церкви Тандоянц Сурб Аствацацин (1850-1860 г.г.) на баланс Патриархии Грузинской церкви в 2017 году.
Мы положительно оцениваем некоторые шаги, предпринятые правительством Гру-зии, направленные на сохранение армянского наследия в Тбилиси. В частности, проведение укрепительных работ церкви Норашен Сурб Аствацаин. Надеемся, что с подобным подхо-дом отнесутся и к другим церквям, поскольку эти уникальные архитектурные памятники представляют собой не только наследие культуры армянского народа, но и культурное наследие нашей страны – Грузии, уничтожением которого разрушается исторический порт-рет многонациональной Грузии. На глазах армян, прихожан Армянской Апостольской Церкви, продолжается разрушение домов Господних, храмов, построенных нашими предка-ми, где наши отцы и деды были крещены христианами и познали таинство венчания. Для нас вдвойне болезненно, что в демократической Грузии мы являемся свидетелями уничто-жения и фальсифицирования наследия наших предков, тогда как Епархия Армянской Церк-ви в Грузии является историческим владельцем этого наследия. Такое ощущение, что грабеж армянского исторического культурного наследия, начатый в период советской оккупации, продолжается и сегодня, в период существования независимой Грузии.
Из-за отсутствия закона о реституции, в независимой Грузии, у Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии ограничена возможность законным путем защищать свои конституционные права, в результате чего уполномоченными органами осуществляются бесконтрольные и незаконные действия. Для того, чтобы совсем не сравнялись с землей наши еще сохранившиеся и обрушенные храмы, обращаемся к Правительству Грузии с просьбой вернуть упомянутые церкви Армянской Епархии в Грузии.
Приветствуем деятельность государственного агентства по вопросам религии, осно-ванного в 2014 году, решение Правительства Грузии, принятое с целью частичного возме-щения ущерба, нанесенного в период советской оккупации, и хотелось бы, чтобы такой под-ход был применен и к другим религиозным объединениям. Тот факт, что разным религиоз-ным объединениям (исламскому, иудейскому) возвращаются их молельни, вселяет в нас надежду, что в ближайшее время, граждане Грузии армянской национальности, станем сви-детелями факта не только того, что армянские церкви, построенные нашими предками, будут возвращены Армянской Епархии в Грузии, но и того, что отреставрированные церкви будут полны нашими верующими.