საქათველოს სომეხთა ეპარქიის საბავშვო-საყმაწვილო გუნდებმა მონაწილეობა მიიღეს მსოფლიო სომეხთა კულტურის ფესტივალში |
სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს ეგიდით, 2013 წლიდან ეწყობა „კომიტას ვარდაპედ“ სრულიად სომეხთა კულტურის ფესტივალი, რომელიც წელს ჩატარდა რუბრიკით „ვმღერით კომიტასს“. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სიმღერის გუნდებიც, რომელთა რეპერტუარის განუყოფელი ნაწილია კომიტასის ნაწარმოებები, ყოველთვის დიდი პასუხისმგებლობით და განსაკუთრებული სიამოვნებით მონაწილეობენ ყველა ფესტივალში. 2015 წლის ფესტივალში საქართველოს სომეხთა ეპარქია წარსდგა „ჰაიარტუნ“ ცენტრის (დირექტორი: ლევონ ჩიდილიანი) "ნერსეს შნორჰალი“ და ბათუმის ალექსანდრე მანთაშოვის სახელობის საბავშვო-საყმაწვილო გუნდებით. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სიმღერის გუნდები ფესტივალში ჩაერთნენ 25 სექტემბერს, ერევნის კომიტასის სახელობის კამერული მუსიკის სახლში ფესტივალის გახსნის ცერემონიაში მონაწილეობით. მომდევნო დღეს, 26 სექტემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სიმღერის გუნდები სტუმრობდნენ ლორის რეგიონის სოფელ ვარდაბლურში, სადაც კომიტასმა შექმნა თავისი „ლორის ჰოროველი“. გუნდები ადგილობრივ სკოლაში გამოვიდნენ კომიტასის სიმღერების შესრულებით, საღამოს კი საშემსრულებლო ხელოვნება აჩვენეს ვანაძორის შარა ტალიანის სახელობის პირველ მუსიკალურ სკოლაში. კონცერტის გახსნის პატივი ერგო "ჰაიარტუნ" ცენტრის „ნერსეს შნორჰალის“ სახელობის გუნდს (ქორმაისტერი: მარი აბულიანი, პიანისტი: კარენ მირზოიანი), სიმღერით „ჰოი ნაზან, იმ ნაზანი“. საქართველოს სომეხი მომღერლების ნიჭიერი შესრულებები შეუმჩნეველი არ დარჩა ფესტივალის ორგანიზატორთათვის. 27 სექტემბერს, საღამოს , ერევანში კომიტასის სახელობის კამერული მუსიკის სახლში ფესტივალის დახურვის გალა-კონცერტზე „ნერსეს შნორჰალის“ სახელობის გუნდმა შეასრულა სიმღერა „სარერი ჰოვინ მერნემ“, მედუდუკეთა ჯგუფის აკომპონირებით. გალა-კონცერტზე ნაჩვენები იქნა კომიტასის ფოტოსურათებით ფილმი ვარდაპეტის ცხოვრებაზე, გაიჟღერა მისმა ხმამ. ფესტივალის დახურვის პატივი ერგო სომხეთის სახელმწიფო აკადემიურ გუნდს, სამხატვრო ხელმძღვანელ და მთავარ დირიჟორ სსრკ სახალხო არტისტ, სახელმწიფო პრემიის ლაურეატ ჰოვანეს ჩექიჯიანის ხელმძღვანელობით. საზეიმო დახურვაზე სრ დიასპორის მინისტრის მოადგილე სერჟ სრაპიონიანმა დამსწრეებს გადასცა მინისტრ ჰრანუშ ჰაკობიანის მისასალმებელი სიტყვა და ფესტივალში მონაწილეობის სერტიფიკატები გადასცა ფესტივალის მონაწილე ყველა გუნდს, ინდვიდუალურ შემსრულებელს. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ბათუმის ალექსანდრე მანთაშოვის სახელობის საგანმანათლებლო-კულტურულ და ახალგაზრდული ცენტრის გუნდი „აღბიურ“ (ქორმაისტერი: რუზანა ოვანესიანი), ბათუმის "სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერ მოძღვარ მღვდელ არარატ გუმბალიანის კურთხევით, 28 სექტემბერს ერთობლივი კონცერტით გამოვიდა ერევნის არმენ ტიგრანიანის სახელობის მუსიკალურ სკოლაში (დირექტორი: ანაჰიტ გევორგიანი). კონცერტს ესწრებოდნენ შენგავითის რაიონული გამგეობის ხელმძღვანელის მოადგილე ჰოვანეს ღალეჩიანი და განათლების, კულტურისა და სპორტის დეპარტამენტის გამგე არმენ მარტიროსიანი. "ვმღერით კომიტასს“ კულტურის ფესტივლი მხოლოდ კონცერტებით არ იყო შემოფარგლული. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის გუნდები დედა სამშობლოში სამი დღის განმავლობაში ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორ ლევონ ჩიდილიანის, ახალგაზრდული განყოფილების დირექტორ ვალერი ბადალიანის, მედუდუკეთა ჯგუფის ხელმძღვანელ ივანე მკრტჩიანის ხელმძღვანელობით, ეწვივნენ სომეხთა გენოციდის მსხვერპლთა წიწერნაკაბერდის მემორიალ-კომპლექსს, დაათვალიერეს სახლ-მუზეუმი, მთავარ საკათედრო წმიდა ეჯმიაწინში დაესწრნენ საკვირაო საღმრთო ლიტურგიას, იყვნენ ზვართნოცის ადრეული შუა საუკუნეების და „სურბ ჰრიფსიმე“ ტაძრებში. ახალგაზრდა შემსრულებლები საქართველოში დაბრუნდნენ ნათელი და დაუვიწყარი შთაბეჭდილებებით. |

Youth chorus of the Armenian Diocese in Georgia participated in pan-Armenian cultural festival |
The “Komitas Vardapet” Pan-Armenian Music Festival, organized under patronage of the Ministry of Diaspora of Republic of Armenia since 2013, was held under the slogan “Let’s sing Komitas”. The choirs of the Hayartun Center of the Armenian Diocese in Georgia, repertoire of which undoubtedly includes sensational songs of Komitas, have always participated in this festival with distinguished sense of responsibility and devotion. In 2015 Armenian Diocese in Georgia participated in a festival, represented by the Nerses Shnorhali choir of the Hayartun Center (Director - Levon Chidilyan) and the Agbyur Youth Choir of the Aleksandre Mantashoff Cultural Center in Batumi (led by Sona Hovhannisyan). The choirs joined with a performance at the grand opening concert held on September 25 in Yerevan Chamber Music Hall after Komitas. The next day, on September 26, the choirs were hosted in the Vardablur village of Lori region, where Komitas Vardapet composed his famous “Horovel of Lori”, to perform songs of the prominent author. In the evening they also performed in Vanadzor #1 Musical School after Shara Talyan. The Nerses Shnorhali Choir of the Hayartun Center was honored to open the concert and present “Hoy Nazan, im Nazani” (director: Mari Aboulyan, piano: Karen Mirzoyan). Well deserved, the Georgian-Armenian choirs were in the center of organizers’ attention. The closing of the “Let’s Sing Komitas” festival was marked with Nerses Shnorhali choir’s performance of “Sareri Hovin Mernem” song, accompanied by duduk ensemble, directed by Ivane Mkrtchyan. A film on Komitas Vardapet’s biography, accompanied by his photos and his voice, was presented during the festival. The closing of the festival was delegated to the State Academic Choir of Armenia, directed by principal conductor Hovhannes Tchekidjian, prominent USSR National Artist and holder of various state awards. Deputy Minister of Diaspora Issues, Mr. Serj Srapionyan, closed the festival with a speech on behalf of Minister Hranoush Hakobyan, as well as awarded certificates to participating choirs and individual performers.
The “Let’s Sing Komitas” Music Festival was not limited with concerts only: participants of the festival, including choirs of the Armenian Diocese in Georgia, visited the Armenian Genocide Memorial and Museum, medieval Zvartnots Complex and Saint Hripsime Church, as well as, attended the Sunday Divine Liturgy in the Mother See of Holy Echimadzin. Filled with bright impressions after the Pan-Armenian Music Festival and skillful performances of Komitas songs, young performers returned back to Georgia, motivated to explore more Komitas art and equipped with new friends. |