ექსკურსია ქალაქის სომხური მემკვიდრეობის კვალდაკვალ PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 29 ნოემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის (დირექტორი: ვალერი ბადალიანი) და განათლების (დირექტორი: ევგენია მარკოსიანი) საკითხთა განყოფილებათა ინიციატივით, სომხეთის ისტორიის მასწავლებლის, რევიკ კარაპეტიანის, ხელმძღვანელობით და ახალგაზრდული განყოფილების კოორდინატორის, ნინა სეროპოვას თანხლებით, ეპარქიის მშობლიური ენის სწავლების ერთდღიანი სკოლების და ახალგაზრდობის საქმეთა განყოფილების აქტიური წევრების და დაინტერესებული სტუდენტების მონაწილეობით ჩატარდა მორიგი ექსკურსია, თბილისის სომხური მემკვიდრეობის კვალდაკვალ.
ექსკურსია დაიწყო ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიიდან. ახალგაზრდები ფეხით მივიდნენ „შამხორეცოც კარმირ ავეტარან“ ეკლესიის ნანგრევებამდე, მოისმინეს ეკლესიის ისტორია. ჯგუფის წევრებმა გააგრძელეს გზა, გზაში გაიხსენეს თბილისის დაარსების ისტორია და იხილეს ვახტანგ გორგასლის ძეგლი. მეტეხის ციხის ისტორიის წარდგენის შემდეგ, მასწავლებელმა რევიკ კარაპეტიანმა ისაუბრა ასევე დედოფალ შუშანიკის ქრისტიანული რწმენისათვის თავდადების ისტორიაზე, ახალგაზრდებს აჩვენა მისი საფლავი და ქალაქის სხვა კულტურული ღირებულებები.
თვალწარმტაცი ქალაქის სიამაყეს წარმოადგენენ მისი მრავალეთნიკური და მრავალკონფესიური მაცხოვრებლები. ექსკურსიის მონაწილეებმა აღფრთოვანებით დაათვალიერეს ქალაქის ცენტრში გვერდიგვერდ აღმართული ქართული მართლმადიდებლური და სომხური სამოციქულო ეკლესიების სულიერი ტაძრები, ებრაული სინაგოგა და ისლამური მეჩეთი. ახალგაზრდებმა დაათვალიერეს რესტავრირებული სურბ გევორგის საკათედრო ტაძარი და სანთლები დაანთეს ეკლესიაში.
სომხურმა კვალმა, რევიკ კარაპეტიანის ხელმძღვანელობით, ექსკურსიის მონაწილეები შარდენის ქუჩის, სავაჭრო და ბამბის რიგების გავლით, მიიყვანა სურბ ნშან ეკლესიამდე, ამავდროულად ისინი ისმენდნენ დიდი მეცენატის. ალექსანდრე მანთაშევისა და მისი ქველმოქმედების ისტორიას. დიდი სომეხი კინორეჟისორის, სერგო ფარაჯანოვის, ძეგლთან ისტორიის მასწავლებელმა ისაუბრა ნიჭიერი შემოქმედის, მისი გადაღებული ფილმების შესახებ. შემდეგ ნახეს ქართველი ნიჭიერი მსახიობის, სოფიკო ჭიაურელის, ძეგლი, მოისმინეს ქართველი მსახიობის მონაწილეობით სერგო ფარაჯანოვის ფილმების შესახებ.

Экскурсия по армянским следам города PDF Печать E-mail
29 ноября 2015 года, по инициативе отдела по делам молодежи (директор – Валерий Бадалян) и образовательного отдела (директор – Евгения Маркосян) Епархии ААЦ в Грузии, во главе с преподавателем истории Армении Ревиком Карапетяном и в сопровождении координатора работы отдела по делам молодежи Нины Сероповой, состоялась очередная экскурсия по армянским следам Тбилиси при участии учеников епархиальных однодневных школ изучения родного языка, активистов молодежного отдела и заинтересованных студентов.
Экскурсия началась с церкви Сурб Эчмиадзин в Авлабаре. Молодежь пешком дошла до руин церкви Шамхорецоц Кармир Аветаран и выслушала краткую историю храма. Продолжив путь, члены группы вспомнили историю основания Тбилиси и увидели памятник Вахтанга Горгасали. Учитель Карапетян представил историю Метехской крепости, поведал о замученной за исповедание христианства княгине Шушаник, показал место ее захоронения и другие достопримечательности города.
Особую гордость живописного города составляют его многонациональное население и мультиконфессиональность. Участники экскурсии с восхищением осмотрели расположенные бок о бок в центре города храмы Грузинской Православной и Армянской Апостольской Церквей, еврейскую синагогу и мусульманскую мечеть. Молодые люди посетили восстановленную Кафедральную церковь Сурб Геворг и зажгли там свечи.
Продолжив экскурсию по армянским следам г. Тбилиси, под руководством Ревика Карапетяна был совершен обход улицы Шардена. Ребята прошлись по Торговым или Ватным рядам, выслушали рассказ о нефтяном магнате и филантропе армянского происхождения Александре Манташеве и его благотворительной деятельности, осмотрели церковь Сурб Ншан. У памятника великому армянскому кинорежиссёру Сергею Параджанову преподаватель истории рассказал о талантливом деятеле искусств и фильмах, которые он снял. Затем он показал памятник одаренной грузинской актрисы Софико Чиаурели, поведал о фильмах Сергея Параджанова с ее участием.