აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 27 მარტს, ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული თბილისში, სამცხე-ჯავახეთისა და ქვემო ქართლის რეგიონებში, ბათუმში აღინიშნა უამრავი მორწმუნის მონაწილეობით.
მორწმუნეებით სავსე თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო და „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიებში ჩატარდა ღვთისმსახურება, „ანდასტანი“ (მსოფლიოს ოთხი მხარის კურთხევა), შემდეგ აღევლინა სააღდგომო ლიტურგია.
ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში სააღდგომა ლიტურგია აღავლინა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. წინამძღვრის მისასალმებლად და სააღდგომო ლიტურგიაზე დასასწრებად ბათუმის სომხურ ეკლესიაში იყვნენ მისული აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი არჩილ ხაბაძე, ბათუმის მერი გიორგი ერმაკოვი, აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი გიორგი თავამაიშვილი, ბათუმში ირანის ისლამური რესპუბლიკის გენერალური კონსული ჰუსეინ მაშჰადი, ბათუმში სრ გენერალური კონსული არამ გრიგორიანი.
სააღდგომო ლიტურგიის დასრულების შემდეგ, ალექსანდრე მანთაშევის სახელობის განათლების, ახალგაზრდობის და კულტურის ცენტრში ეპარქიის წინამძღვარმა გახსნა მხატვარ ჰრაჩ სეჩინიანის ნამუშევრების გამოფენა .
თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში სააღდგომო ლიტურგიას ესწრებოდნენ საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, საქართველოს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე, საქართველოს პარლამენტის წევრი რუსლან პოღოსიანი, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრი სოზარ სუბარი, თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე გიორგი ალიბეგაშვილი, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს დიპლომატები, სათვისტომოს წარმომადგენლები, განათლებისა და კულტურის მოღვაწეები, მრავალრიცხოვანი მრევლი.
საღმრთო ლიტურგია აღავლინა მღვდელი სამველ თოროსიანმა. მამა სამველმა წაიკითხა უწმინდესისა და უნეტარესის, სრულიად სომეხთა კათოლიკოს-პატრიარქის გარეგინ მეორის სააღდგომო ეპისტოლე.
სააღდგომო ლიტურგიის ბოლოს, ქვემო ქართლის რეგიონის სომხური თემების სულიერმა მოძღვარმა არქიმანდრიტმა ხორენ ჰოვანისიანმა დამსწრეებს მიულოცა ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაული და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის სახელით მიესალმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, ბატონ გიორგი კვირიკაშვილს, დამსწრე ოფიციალურ პირებს, კერძოდ, არქიმანდრიტმა ბრძანა: "არსებობენ უამრავი ხალხები, რომელთაც არა აქვთ სახელმწიფოებრიობა, ჩვენ - საქართველოს სომხებს კი ორი გვაქვს. ჩვენ თანაბრად გვიყვარს სომხეთის რესპუბლიკა და საქართველო. ჩვენ ვამაყობთ, რომ სომხები ვართ, და ვამაყობთ, რომ თავისუფალი და დამოუკიდებელი საქართველოს მოქალაქეები ვართ ... "
აღსანიშნავია, რომ მთელი ვნების კვირის განმავლობაში და აღდგომის ბრწყნვალე დღესასწაულის დღეს მოძმე ეკლესიების მორწმუნენი - კოპტები, ასირიელები და ინდოელი მალაბარები სიამოვნებით იღებდნენ მონაწილეობას თბილისის სომხური ეკლესიების რიტუალურ ცერემონიებში.
იესო ქრისტეს აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულისადმი მიძღვნილი საღმრთო ლიტურგიები აღევლინა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ყველა ეკლესიაში.

Светлое Христово Воскресение в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
27 марта 2016 года, праздник Святой Пасхи в Тбилиси, Самцхе-Джавахети, Регионе Квемо Картли, г. Батуми отметили при участии множества верующих.
В переполненных верующими Кафедральной церкви Сурб Геворг и в церкви Сурб Эчмиадзин провели богослужение и обряд освящения четырех сторон света (Андастан), а затем отслужили Пасхальную Божественную Литургию.
В церкви Сурб Пркич г. Батуми Пасхальную Божественную Литургию отслужил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Приветствовать Епископа и принять участие в Божественной Литургии пришли премьер-министр Автономной республики Аджария Арчил Хабадзе, мэр Батуми Георгий Ермаков, министр образования, культуры и спорта Автономной республики Аджария Георгий Тавамаишвили, Генеральный консул Исламской Республики Иран Усейн Машхади, Генеральный консул РА в Аджарии Арам Григорян.
По завершении Божественной Литургии, в Культурно-просветительском и молодежном центре имени Александра Манташева предводитель Епархии провел церемонию открытия выставки работ художника Грача Сечиняна.
На Божественной Литургии в Кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси присутствовали премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили, руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе, министр по делам вынужденно перемещенных с оккупированных территорий лиц, беженцев и расселению Созар Субари, председатель Тбилисского сакребуло Георгий Алибегашвили, дипломаты посольства РА в Грузии, должностные лица общины, деятели образования и культуры, множество армян.
В ходе богослужения служивший Литургию о. Самвел Торосян зачитал пасхальное послание Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян.
По завершении Божественной и Бессмертной Литургии, духовный пастырь армянских общин региона Квемо Картли, архимандрит Хорен Оганесян поздравил присутствующих с чудесным праздником Пасхи, от имени предводителя Епархии ААЦ в Грузии он приветствовал премьер-министра Грузии Георгия Квирикашвили и присутствующих официальных лиц, и в частности, сказал: «Многие народы лишены государственности, а у армян Грузии их - две. Мы в равной мере любим Армению и Грузию. Мы гордимся тем, что мы - армяне, и гордимся тем, что мы - граждане свободной, независимой Грузии...».
Символично, что в течение Страстной недели и в праздник Светлой Пасхи верующие церквей-сестёр (копты, ассирийцы, индийцы-малабары) с радостью принимали участие в церемониях и обрядах армянских церквей г. Тбилиси.
Божественная Литургия в честь Светлого Христова Воскресения была проведена во всех церквях Епархии ААЦ в Грузии.