ავეტიკ ისააკიანი - 140 PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 31 მარტს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში ორგანიზებული მორიგი ღონისძიება მიეძღვნა დიდი სომეხი პოეტის, პროზაიკოსის, საზოგადო მაღვაწის - ავეტიკ ისააკიანის, დაბადების 140 წლისთავს. ლიტერატურულ-მუსიკალური საღამოს ინიციატორი ეპარქიის „სურბ ეღია მარგარე“ საკვირაო სკოლის სომხური ენისა და ლიტერატურის ღვაწლმოსილი პედაგოგი როზა ზორაბიანი იყო.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს დიპლომატები ელინა მკრტჩიანი და კარენ პარუნაკიანი, პოეტი და მთარგმნელი გივი შაჰნაზარი, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორი ვან ბაიბურთიანი, ეპარქიის მღვდელმსახურები, ლიტერატურის, კულტურის მუშაკები, მრავალი ახალგაზრდა, დიდი პოეტის პოეზიის თაყვანისმცემლები.
ხალხის საყვარელი პოეტის დიდებულმა იუბილემ განსაკუთრებული ელფერი შეიძინა იმით, რომ დიდი პოეტის შესახებ საუბრობდნენ ახალგაზრდები, რომლებიც სულ რამდენიმე თვის წინ არასომხურენოვანნი გახლდნენ. მათ მიერ სომხურად წაკითხულმა ლექსებმა, შესრულებულმა სიმღერებმა, გამონათქვამებმა და ციტატებმა, ავეტიკ ისააკიანის შეფასებამ მსოფლიოს დიდებულთა მიერ, მისი პოეზიის ქართულად თარგმანებმა ღონისძიება ძალზედ საინტერესო გახადეს. ხალხის ტკივილის, სამშობლოს სასტიკი ბედის, ადამიანთა ღალატის, შვილების გულგრილობისა და პატრიოტიზმის, მარადიული სიყვარულისა და დედის სიყვარულის სითბოსადმი მიძღვნილმა ლექსებმა დამსწრეები გადაიყვანა პოეტის მარად აქტუალურ და გულწრფელ პოეზიის სამყაროში.
აღსანიშნავია, რომ სომხური ენის ღვაწლმოსილი პედაგოგი თავის მოსწავლეებთან ერთად მონაწილე გახლდათ მხატვრულ-მუსიკალური ღონისძიებისა - თავისი სიტყვით, შტამბეჭდავი დეკლამაციითა და სულში ჩამწვდომი სიმღერით.
პოეტმა, მთარგმნელმა ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა ხაზი გაუსვა პედაგოგის მიდგომას, რომლითაც იგი ცდილობს დიდი პოეტის პოეზიით, მისი პოპულარობით და პატრიოტიზმით მშობლიურს დაშორებული სომეხი ახალგაზრდები დაუბრუნოს ეროვნულ საწყისებს. ამასთან, პედაგოგის მსგავს მიდგომას უწოდა სომხურ ენისა და სომხური ლიტერატურის მიმართ მისი დიდი სიყვარულისა და ერთგულების გამოვლინება.
ღონისძიების ბოლოს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა დალოცა დამსწრეები, მაღალი შეფასება მისცა ეპარქიაში 20 წლის განმავლობაში მოქმედ საკვირაო სკოლის როლსა და მნიშვნელობას დიასპორაში, კერძოდ, თბილისში სომეხი ენის შენარჩუნების პატრიოტულ საქმეში. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ როზა ზორაბიანის მოღვაწეობას, ვინც საკვირაო სკოლის ჩამოყალიბების დღიდან დღემდე დიდი სიყვარულითა და პასუხისმგებლობით ასრულებს თავის საქმეს, უწოდა სომხური ენის გავრცელების მისია. წინამძღვარმა ხაზი გაუსვა ავეტიკ ისააკიანის კავშირს და შეტანილ წვლილს მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინში უმაღლესი რელიგიური საბჭოს მოღვაწეობაში, სხვა ერებსა და ლიტერატურებთან დაახლოების საქმეში.

Аветик Исаакян – 140 PDF Печать E-mail
31 марта 2016 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялось очередное мероприятие, которое было посвящено 140-летию со дня рождения великого армянского поэта, прозаика, общественного деятеля Аветика Исаакяна. Литературно-музыкальный вечер был инициирован Розой Зограбян – заслуженным учителем армянского языка и литературы епархиальной воскресной школы им. Св. Пророка Егия.
На мероприятии присутствовали дипломаты посольства РА в Грузии Элина Мкртчян и Карен Парунакян, поэт и переводчик Гиви Шахназари, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, духовные лица Епархии, работники литературы и культуры, множество молодых людей, почитатели поэзии Великого мастера.
Славный юбилей любимого народом поэта обрел особенное звучание, ибо со словом о Великом мастере выступали иноязычные армяне, которые всего несколько месяцев назад начали изучать родной язык. Их декламация, песни, изречения и цитаты на армянском языке, отзывы известных людей об Аветике Исаакяне, стихотворения поэта в переводе на грузинский сделали мероприятие содержательным и интересным. Стихотворения о страданиях народа, жестокой судьбе родины, человеческом предательстве, сыновнем равнодушии, патриотизме, вечной любви и материнском тепле перенесли присутствующих в вечно современный, близкий сердцу, берущий за душу мир поэзии Великого мастера.
Следует отметить, что преданная своему делу учительница армянского языка принимала участие в литературно-музыкальном монтаже вместе со своими воспитанниками. Она выступила с речью, впечатляющей декламацией и чарующими песнями.
Поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян высоко оценила подход педагога, которая с помощью поэзии Великого мастера, его любви к народу и чувству патриотизма помогла оторванным от родины армянским ребятам вернуться к своим корням, вдохновила их образом поэта, что является проявлением большой любви и приверженности учителя армянскому языку и литературе.
По завершении мероприятия, преподав всем присутствующим свое благословение, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, высоко оценил роль действующей при Епархии уже 20 лет воскресной школы и ее значение в благом деле сохранения армянского языка в Диаспоре, в частности в Тбилиси. Епископ назвал деятельность Розы Зограбян, которая со времен основания воскресной школы по сей день с огромной любовью и ответственностью выполняет свою работу, миссией сохранения родного языка. Владыка подчеркнул связь Аветика Исаакяна с деятельностью Верховного духовного совета Первопрестольного Святого Эчмиадзина, а также его вклад в сближение разных литератур и народов.