ჯვართამაღლების დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეკლესიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
ჯვართამაღლების დღესასწაული სომეხთა ეკლესიის ხუთ ძირითად დღესასწაულთაგან უკანასკნელია. ის ჯვრისადმი მიძღვნილი დღესასწაულია, რომელიც მოძრავია და წელს 11 სექტემბერს სათანადოდ აღინიშნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესიებში.
სადღესასწაულო დღისთვის ეკლესიებში წმინდა საკურთხეველზე დიდებით აღამაღლეს რეჰანით შემკული ჯვარი. დღესასწაულთან დაკავშირებით ეკლესიებში აღევლინა საღმრთო ლიტურგია.
თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ეკლესიაში მწირველი გახლდათ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თანაშემწე, არქიმანდრიტი ხორენ ჰოვანისიანი.
საღმრთო ლიტურგიის დროს არქიმანდრიტმა ხორენმა იქადაგა დღის საიდუმლოზე, კერძოდ, მან აღნიშნა: „...ჯვრის აღება და ქრისტეს მიმდევრობა არ არის მხოლოდ სიტყვები ან უბრალო ფილოსოფია, საყვარელო მორწმუნენო. ჯვრის აღება და ქრისტეს მიმდევრობა - ეს ცხოვრების წესია, ცხოვრების გზა, ყოველდღიურობა. ქრისტეს მიმდევრობა ნიშნავს საკუთარი „მეს“ უარყოფას და თავისი ქონებიდან შემოწირულობის გაკეთებას. მსხვერპლის გაღების და შემოწირულობის გარეშე, გაჭირვების გარეშე არ არსებობს ქრისტიანობა. გთხოვთ, ყოველთვის გვახსოვდეს, მსხვერპლის გაღებისა და შემოწირულობის გარეშე ვერავინ თავის თავს ვერ უწოდებს ქრისტიანს. მსხვერპლის გაღება ისაა, როდესაც უარს ამბობ იმაზე, რაც გაქვს, რაც ძვირფასია შენთვის, მაგრამ რაც სჭირდება სხვას. განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ამას აკეთებ ღვთის სადიდებლად. ისაა ნამდვილი მსხვერპლის გაღება, ჩემო ძვირფასებო, როდესაც ეხები შენს ქონებას, შენს ჯიბეს, მოყვასის ან ყოვლისშემძლის სადიდებლად. ერთი სიტყვით მე ამას სიყვარულს ვუწოდებ. მსხვერპლის გაღება მიმაჩნია სიყვარულის საზომ ერთეულად. ვისაც ძალიან უყვარს, მეტ მსხვერპლს გაიღებს, ვინაიდან უყვარს თავისი მოძმე და ამას აკეთებს ზეციურის სადიდებლად. და როდესაც გავცემთ ჩვენს ქონებას, არ ვღარიბდებით, ამით ვმდიდრდებით, და როგორც ამბობს აღმოსავლეთ სომხეთის დიდი პოეტი: „რა დამრჩა მე ცხოვრებაში, ის რაც სხვას მივეცი... „
ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში მწირველი გახლდათ ღირსეული მღვდელი ვირაპ ღაზარიანი.
ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ, მწირველმა მღვდელმა, მამა არარატ გუმბალიანმა, აკურთხა შემოწირული ცხვრის ხორცით ეკლესიის მოყვარულ ქალთა კავშირის წევრ ქალბატონების მიერ მომზადებული ჰარისა, რომელიც დაურიგდა მორწმუნეებს.
ამავე დღეს, ეპარქიის ყველა ეკლესიაში, საღამოს ღვთისმსახურების შემდეგ, შესრულდა ჯვართამაღლების პროცესიის სპეციალური წესი.
ჯვართამაღლების დღესასწაული საღმრთო ლიტურგიით და საზეიმოდ აღინიშნა სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის ახალქალაქის, ნინოწმინდის, ახალციხის, ქვემო ქართლის რეგიონის მარნეულის, თეთრიწყაროს, წალკის რაიონების და სოფლების სომხურ ეკლესიებში.

В Епархии ААЦ в Грузии отметили Хачверац PDF Печать E-mail
Последний из пяти Великих праздников Армянской Апостольской Святой Церкви Хачверац (в память о прославлении Животворящего Креста Господня), который является переходящим и в этом году пришелся на 11-ое сентября, в Епархии ААЦ в Грузии отметили подобающим образом.
По случаю праздника в церквях на Святом алтаре торжественно поместили украшенный базиликом крест. В честь праздника в церквях отслужили Божественную Литургию.
В Кафедральном соборе Сурб Геворг богослужение провел помощник предводителя Епархии ААЦ в Грузии, архимандрит Хорен Оганесян.
В ходе Божественной Литургии о. Хорен должным образом прочел проповедь и в частности сказал: «...взять Крест и следовать за Христом – это не простые слова или философия, дорогие верующие. Взять Крест и следовать за Христом – это образ, это стиль жизни. Следовать за Христом – значит отказаться от собственного «я» и пожертвовать тем, что имеешь. Христианство не существует без жертвенности, без пожертвований, без лишений и трудностей. Прошу вас, помнить о том, что без жертвенности и принесения себя в жертву нельзя называть себя христианином. Жертвенность подразумевает отказ от чего-то, что имеешь, чем дорожишь, и в чём нуждается ближний. Но в особенности тогда, когда приносишь жертву во славу Господа. Это и есть настоящая жертва, дорогие верующие, когда притрагиваешься к своему карману, к своему имуществу ради ближнего и во славу Всевышнего. Одним словом я зову это любовью. Любовь измеряется жертвенностью. Те, кто любят сильно, могут пожертвовать многим. Те же, кто лишен любви, не сможет понять, что такое жертвенность и принесение себя в жертву. Сильно любящие пожертвует многим, ибо любят себе подобного и делают это во славу Всевышнего. Отдавая свое, мы не становимся беднее, наоборот, отдавая, мы становимся богаче, и как говорит выдающийся западноармянский поэт: «Что мне осталось от жизни – лишь то, что отдал другому, странно, но лишь это...»
В церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре литургию служил о. Вирап Казарян.
В церкви Сурб Пркич г. Батуми, по завершении Божественной Литургии, духовный пастырь церкви о. Арарат Гумбалян благословил харису, которую из пожертвованного барашка приготовили члены Союза церквелюбивых женщин, что после раздали верующим.
В тот же день во всех церквях Епархии, по завершении вечерней службы был совершен Крестный ход.
Праздник Хачверац торжественно отметили Божественной Литургией в армянских церквях районов и деревень Ахалкалаки, Ниноцминда, Ахалцихе региона Самцхе Джавахети, Марнеули, Тетрицкаро, Цалки региона Квемо Картли.