სომხეთის რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის დღე საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 21 სექტემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ყველა ეკლესიაში ჩატარდა რესპუბლიკის დღისადმი მიძღვნილი ცერემონიალი. თბილისის “სურბ გევორგ“ საკათედრო ეკლესიაში ცერემონიალს თავმჯდომარეობდა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი.
სადღესასწაულო განწყობა გაგრძელდა "ჰაიარტუნ" ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში, სადაც გაიმართა დამოუკიდებლობის აღდგენის 25-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება. დარბაზში ადგილები ეკავათ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის დიპლომატებს, სასულიერო პირებს, თბილისის სომხური სათვისტომოს წარმომადგენლებს, ინტელიგენციას და საზოგადოების წარმომადგენლებს.
ნერსეს შნორჰალის სახელობის გუნდმა შეასრულა სომხეთის რესპუბლიკის ჰიმნი და დაიწყო ზეიმი.
სომხეთის რესპუბლიკის ახალგაზრდა სახელმწიფოებრიობის სიმტკიცეზე, ოთხდღიან ომში სომეხი ჯარისკაცის პატრიოტიზმსა და ერთგულებაზე, მათი ხსოვნის ნათლად შენარჩუნებაზე ისაუბრა საქართველოს სომეხი ინტელიგენციის კავშირის თავმჯდომარემ, ისტორიკოსმა ენოქ თადევოსიანმა.
სომეხი ხალხის ისტორიის ძნელად გავლილ გზაზე ისაუბრა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს სამხედრო ატაშემ, პოლკოვნიკმა სამველ რამაზიანმა, რომელმაც გამოსვლა დაიწყო სომეხთა წინაპრის - ჰაიკის მიერ, ბელის წინააღმდეგ გამარჯვების ეპიზოდით, ისაუბრა გმირულ ისტორიაზე, დიპლომატიაზე, სახელმწიფოებრიობის დაკარგვასა და 600 წლის შემდეგ სახელმწიფოებრიობის აღდგენაზე, ქედი მოიხარა ბრძოლის ველზე დაცემული გმირების ხსოვნის წინაშე, სიამაყით გაუსვა ხაზი სომეხი ადამიანის სულის სიმტკიცეს და დედა სამშობლოსა და არცახის დამოუკიდებლობის შეუქცევადობას.
ღონისძიების დასასრულს, დამსწრეებს თავისი კურთხევა უბოძა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. მეუფე ვაზგენმა ყველას მიულოცა სომხეთის დამოუკიდებლობის 25-ე წლისთავი, აღნიშნა, რომ დამოუკიდებლობის წლები არ იყო ადვილი და მშვიდობიანი, თუმცა დაადასტურა, რომ სომეხი ერის ბედს წყვეტს მხოლოდ თვითონ სომეხი ხალხი, წინამძღვარმა ხაზი გაუსვა არმიის როლსა და მნიშვნელობას სომხეთის სახელმწიფოებრიობის შენარჩუნების, არცახის თავისუფლებისთვის ბრძოლის საქმეში. ეპისკოპოსმა ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ სომხეთის დამოუკიდებელმა სახელმწიფოებრიობამ მსოფლიოში გაფანტულ სომხებს უბოძა ერთიანად წარდგომის, პოტენციური შესაძლებლობების გაერთიანების და სომხეთის კეთილდღეობის ხელშეწყობის შესაძლებლობა.
ღონისძიების დროს ნაჩვენები იქნა სომხეთის დამოუკიდებლობის გამოცხადების და არცახის გმირული ომის შესახებ დოკუმენტური ფილმი, ფრაგმენტები ერევანში, რესპუბლიკის მოედანზე ჩატარებული დამოუკიდებლობის 25-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი სამხედრო აღლუმიდან. სადღესასწაულო ღონისძიების მხატვრული ნაწილი უზრუნველჰყვეს "ჰაიარტუნ" ცენტრის ნერსეს შნორჰალის სახელობის გუნდმა და სოლისტებმა ნინა კარაპეტიანმა, ანა ბადალიან- პოღოსოვამ, ჰენრიხ პეტროსიანმა. შთამბეჭდავი იყო ლევონ ჩიდილიანი მიერ ეღიშე ჩარენცის ლექსის - „ეს იმ ანუშ ჰაიასტანი“ („ჩემი ტკბილი სომხეთის") და მარინა კირაკოსიან-მოსესოვას სომხეთისა და არცახისადმი მიძღვნილი საკუთარი ლექსების დეკლამაცია.

В Епархии ААЦ в Грузии отметили День независимости Армении PDF Печать E-mail
21-го сентября 2016 года, во всех церквях Епархии ААЦ в Грузии прозвучала молитва о процветании Республики. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян председательствовал на церемонии в Кафедральном соборе Сурб Геворг г. Тбилиси.
Праздничное настроение перенеслось в зал имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ Грузии, где состоялось торжество по случаю 25-ой годовщины восстановления независимости. В зале собрались дипломаты посольства РА в Грузии, духовные лица, деятели тбилисской армянской общины, представители интеллигенции и общественности.
Торжество началось с гимна Армении в исполнении Хора им. Св. Нерсеса Шнорали.
Председатель Союза армянской интеллигенции Грузии, историк Енок Тадевосян выступил со словом и рассказал о незыблемости молодой государственности Республики Армения, патриотизме, преданности и светлой памяти солдат-участников четырёхдневной апрельской войны.
Военный атташе посольства РА в Грузии, полковник Самвел Рамазян затронул полные борьбы страницы истории армянского народа. Лейтмотивом выступления докладчика стала победа праотца армян Айка над Бэлом. Полковник армянской армии поведал о героической летописи, дипломатической работе, потере государственности, об Армении и армянах, восстановивших государственность 600 лет спустя. Он почтил память павших героев, с гордостью отметил крепость армянского духа и решительность сделать необратимой свободу Армении и Арцаха.
В завершении мероприятия предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян преподал своё благословение присутствующим. Епископ поздравил всех с 25-летием независимости Армении и отметил, что годы независимости хоть и не были простыми и мирными, однако подтвердили, что единственный, кто решает судьбу нации – это армянский народ. Предводитель Епархии подчеркнул роль и значение армии в сохранении армянской государственности и в борьбе за независимость Арцаха. Владыка выделил тот факт, что армянская независимая государственность предоставила рассеянному по всему миру армянству возможность проявить своё единство, объединить потенциал и содействовать процветанию Армении.
В ходе мероприятия состоялся показ документального фильма о провозглашении независимости Армении и героическом пути участников Арцахской войны, были показаны кадры из военного парада на площади Республики в Ереване, приуроченного к 25-ой годовщине по случаю дня независимости. На праздничном мероприятии прозвучали песни в исполнении хора им. Св. Нерсеса Шнорали центра «Айартун» и певцов-солистов Нины Карапетян, Анны Погосовой-Бадалян, Генриха Петросяна. Левон Чидилян продекламировал стихотворение «Ес им ануш Айастани…» Егише Чаренца, а Марина Киракосян-Мосесова прочла стихотворения собственного сочинения, посвященные Армении и Арцаху, что всех очень впечатлило.