საქართველოს სომეხმა ახალგაზრდებმა მონაწილეობა მიიღეს გიუმრიში ორგანიზებულ სემინარში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
DSC08789
სომხეთის რესპუბლიკის სპორტისა და ახალგაზრდობის საკითხთა სამინისტროს მხარდაჭერით და  თანამშრომლობით, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილება წლების მანძილზე ახორციელებს სხვადასხვა პროგრამებს.     აღსანიშნავია, რომ რამდენიმე თვის წინ დაიწყო საქართველოს სხვადასხვა რეგიონების ახალგაზრდების მომლოცველობა სომხეთის რესპუბლიკისა და არცახის წმინდა ადგილებში. სომხეთის რესპუბლიკის სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრომ გააგრძელა ტრადიცია და 5-7 დეკემბერს განახორციელა პროგრამა -    "საქართველოს სომეხი ახალგაზრდების  საინფორმაციო და საკონსულტაციო მხარდაჭერა:   ახალგაზრდობის თანამშრომლობის განვითარება“. პროგრამის ფარგლებში მოეწყო    სამდღიანი სასწავლო სემინარი   2016 წელს ახალგაზრდობის დედაქალაქად გამოცხადებულ გიუმრიში.
2016 წლის 5 დეკემბერს, ახალგაზრდების 25-კაციანმა ჯგუფმა, მიიღო  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანის მამობრივი კურთხევა და კეთილი სურვილები და განყოფილების დირექტორის, ვალერი   ბადალიანის ხელმძღვანელობით გაემგზავრა გიუმრიში. იქ ჯგუფს შეუერთდა კოტაიქის რეგიონის ქალაქ ჩარენცავანის 25-კაციანი ჯგუფი.   ჩარენცავანი გამოცხადებულია სომხეთის 2017 წლის ახალგაზრდულ დედაქალაქად.
პროგრამა  მიზნად ისახავდა ახალგაზრდებისთვის სასწავლო, საინფორმაციო და საკონსულტაციო მხარდაჭერას, სომხეთ-დიასპორის კავშირების გაფართოების ხელშეწყობას,    ეროვნული თვითმყოფადობის, ახალგაზრდობის თანამშრომლობის განვითარებას.
სასწავლო პროგრამაში ჩართული იყო სომხეთის რესპუბლიკის    ახალგაზრდული სახელმწიფო პოლიტიკის, არსებული საკანონმდებლო აქტების, საქართველოს მოქალაქეობისა და ქართულ საზოგადოებაში სომხური სათვისტომოს ინტეგრაციის შესახებ ლექციები,   წარმოდგენილი იქნა  პროექტები, რომელთაც ახორციელებს სამინისტრო, ასევე სახელმწიფოთაშორისო და საერთაშორისო ახალგაზრდული თანამშრომლობის განვითარებისკენ მიმართული პროექტები.
პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს სომეხ  ახალგაზრდებსა და გიუმრისა და ჩარენცავანის   ახალგაზრდული  ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შორის  შეხვედრები გაიმართა, რომლის დროსაც წარმოდგენილ იქნა პროექტები და ღონისძიებები, რომლებსაც ახორციელებენ თემებში,    განხილულ იქნა სომხეთი-დიასპორა კავშირების განვითარებისკენ მიმართული ნაბიჯები,  თანამშრომლობის გზები  და ერთობლივი პროგრამების  და ღონიძიებების განხორციელების შესაძლებლობა.
მოეწყო ახალგაზრდების   ვიზიტი "მჰერ მკრტჩიანის" მუზეუმში  და დების - მარიამ და ერანუჰი  ასლამაზიანების გალერეაში.
ახალგაზრდები შეხვდნენ   შირაქის ეპარქიის წინამძღვარს, მის ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოს მიქაელ აჯაპაჰიანს, მიიღეს მისი კურთხევა და მფარველობა, გაეცნნენ შვიდი ეკლესიის ქალაქის ისტორიას და მონაწილეობა მიიღეს საღამოს ღვთისმსახურებაში.
7 დეკემბერს, სპიტაკის საშინელი მიწისძვრის დღეს, საქართველოს სომეხი ახალგაზრდების დელეგაციამ ყვავილებით შეამკო მიწისძვრის მსხვერპლთა მემორიალი, დაესწრნენ პანაშვიდის ცერემონიას.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილება მადლობას უხდის სომხეთის რესპუბლიკის    სპორტისა და ახალგაზრდობის საკითხთა სამინისტროს და ახალგაზრდული ღონისძიებების განხორციელების ცენტრის დირექციას, ეპარქიის ახალგაზრდული განყოფილების მუდმივი მხარდაჭერისა და   თანამშრომლობისთვის, ასევე ახალგაზრდულ დედაქალაქ გიუმრის, მასპინძლობისთვის.
ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების დელეგაციას გიუმრიში ახლდნენ „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის სულიერი მოძღვრის თანაშემწე დიაკვანი გევორგ ანტონიანი, ახალგაზრდობის განყოფილების პროგრამების კოორდინატორი ნინა სეროპოვა და ოპერატორ-ფოტოგრაფი გევორგ პოღოსოვი.

Армянская молодежь Грузии приняла участие в учебном курсе, организованном в Гюмри PDF Печать E-mail
Отдел по делам молодёжи Епархии ААЦ Грузии уже многие годы осуществляет разные проекты при содействии и сотрудничестве с Министерством спорта и по делам молодежи Республики Армения. Следует отметить, что несколько месяцев назад состоялось паломничество армянской молодёжи из разных регионов Грузии по святым местам Армении и Арцаха. Продолжив традицию, Министерство спорта и по делам молодежи Республики Армения, с 5-го по 7-ое декабря осуществило программу под названием «Информационная и консультативная поддержка армянской молодежи Грузии: развитие молодежного сотрудничества». Трёхдневный учебный курс в рамках программы был организован в Гюмри, в городе, который был признан «Молодежной столицей Армении» 2016 года.
5-го декабря 2016 года, получив благословение и добрые пожелания предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, группа армянской молодежи Грузии, состоящая из 25 человек, под руководством директора молодёжного отдела Валеры Бадаляна, отправилась в Гюмри. Здесь к группе присоединилась участвующая в программе группа из 25 человек из города Чаренцаван в Котайкской области. Чаренцаван был признан «Молодежной столицей Армении» 2017 года.
Целью программы было оказать учебную, информационную и консультативную поддержку молодежи, способствовать расширению связей Армения-диаспора, сохранению национальной идентичности, развитию молодёжного сотрудничества.
В программу учебного курса вошли лекции о государственной молодёжной политике Армении, действующих правовых актах, гражданстве Грузии и интеграции армянской общины в грузинское общество, были представлены основные программы, которые осуществляет министерство, а также программы, направленные на межгосударственное и межнациональное молодежное сотрудничество.
В рамках программы состоялись встречи между армянской молодежью Грузии и представителями молодежных общественных организаций в Гюмри и Чаренцаване, в ходе которых были представлены осуществляемые в общинах молодежные программы и мероприятия, состоялось обсуждение шагов, направленных на развитие связей Армения-диаспора, путей сотрудничества и возможностей осуществления совместных проектов и мероприятий.
Был организован визит молодёжи в Музей Мгера Мкртчяна и Галерею сестер Ерануи и Мариям Асламазян.
Армянская молодежь Грузии также встретилась с предводителем Ширакской епархии Армянской Апостольской Церкви, Его Преосвященством Епископом Микаэлом Аджапахяном, получила благословение и добрые пожелания предводителя, ознакомилась с историей города семи церквей и присутствовала на вечерней службе.
7-го декабря, в годовщину разрушительного Спитакского землетрясения, делегация армянской молодежи Грузии возложила цветы к памятнику жертвам землетрясения и присутствовала на поминальной службе.
Молодёжный отдел Епархии ААЦ в Грузии выражает благодарность Министерству спорта и по делам молодежи Республики Армения и администрации центра молодёжных программ за постоянную поддержку и сотрудничество, и благодарит за гостеприимство молодежную столицу – город Гюмри.
В Гюмри делегацию молодежного отдела Епархии ААЦ в Грузии сопровождали помощник духовного пастыря Кафедрального собора Сурб Геворг, дьякон Геворг Антонян, координатор программ молодежного отдела Нина Серопова, и оператор-фотограф Геворг Погосов.