სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრი საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 22 დეკემბერს, ოფიციალური ვიზიტით საქართველოში   მყოფი სომხეთის რესპუბლიკის  თავდაცვის მინისტრი ვიგენ სარგსიანი ეწვია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარს. მინისტრი მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, სამღვდელოებასთან ერთად.
მინისტრმა და მისი დელეგაციის წევრებმა სანთლები დაანთეს  მე -13 საუკუნეში აგებულ „სურბ გევორგ“ ეკლესიაში და ლოცვა აღავლინეს უძველეს ტაძარში.
სომხეთის თავდაცვის მინისტრმა გვირგვინით შეამკო ეკლესიის ეზოში დაკრძალული ეთნიკურად სომეხი გენერლების  -  მიქაელ  ლორის-მელიქოვის, ივანე ლაზარევის, ბორის შელკოვნიკოვის, არზას ტერ-ღუკასოვის     საფლავები.
შემდეგ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის     „ჰაიარტუნ“  ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში  გაიმართა  სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრისა და მისი თანმხლები დელეგაციის წევრების  შეხვედრა თბილისის სომხურ სათვისტომოს წევრებთან, სამცხე-ჯავახეთის   რეგიონის სტრუქტურათა  ხელმძღვანელებთან,  სათვისტომოს  ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა და ინტელიგენციასთან.
სტუმრებს სომხეთის რესპუბლიკისა  და   საქართველოს ეროვნული ჰიმნების შესრულებით მიესალმნენ ცენტრში მოქმედი „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღის აღსაზრდელები.
მინისტრს მიესალმა  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი. მეუფემ ისაუბრა იმ ისტორიულ გზაზე, რომელიც ერთმანეთის მხარდაჭერით გაიარეს სომხებმა და ქართველებმა, თავიანთი სამშობლოს ტერიტორიათა დაცვით, საკუთარი ხალხის მშვიდობისა და     უსაფრთხოების უზრუნველყოფით.
სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრი  ვიგენ სარგსიანი მიესალმა წინამძღვარს და საქართველოში მცხოვრებ სომხებს, დააფასა და მაღალი შეფასება მისცა სომეხთა ეკლესიის როლს სომეხი ხალხის ცხოვრებაში, როგორც სომხეთში, ასევე დიასპორასა და სომხურ არმიაში.  სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრმა ისაუბრა ქართულ-სომხურ  მეგობრობაზე  და აღნიშნა, რომ ჩვენს ორ ხალხებსა და ქვეყნებს შორის არასოდეს არანაირი სერიოზული კონფლიქტი და უთანხმოება არ ყოფილა. მინისტრმა სარგსიანმა ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ ისტორიულად მეზობელი ქვეყნები ერთსა და იმავე  ღირებულებათა და ქრისტიანული რწმენის მატარებელნი  არიან.   სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრმა ისაუბრა, კერძოდ, რეგიონში უსაფრთხოების უზრუნველყოფის და მშვიდობის დაცვის საქმეში სომხეთის რესპუბლიკისა და საქართველოს შეიარაღებული ძალების თანამშრომლობის პერსპექტივების შესახებ.
საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის  საელჩოს სამხედრო ატაშემ, პოლკოვნიკმა სამველ რამაზიანმა წაიკითხა სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრ ვიგენ სარგსიანის    ბრძანება, ყარაბაღის ომის მონაწილეების,   თბილისში მცხოვრები  სტანისლავ  მანუკიანის, არტურ ბეგლიანისა, და   "ჰაიარტუნ" ცენტრის დირექტორის,  ლევონ ჩიდილიანის  „გარეგინ ნჟდეჰ“მედლით დაჯილდოების შესახებ.
პატივცემულმა  მინისტრმა უპასუხა დამსწრეთათვის საინტერესო შეკითხვებს.
სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრმა შეხვედრა დაასრულა დამდეგი შობა-ახალი წლის მილოცვითა და ყოველივე სიკეთე უსურვა ყველას.
მინისტრ ვიგენ სარგსიანს ვიზიტის დროს თან ახლდნენ თავდაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე დავით ტონოიანი, გენერალ-ლეიტენანტი ენრიკო აპრიამოვი და დელეგაციის სხვა წევრები.

Министр обороны Армении посетил Епархию ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
22-го декабря 2016 года, министр обороны Армении Виген Саркисян, который находился в Грузии с официальным визитом, посетил Кафедральный собор Сурб Геворг г. Тбилиси при Епархии ААЦ в Грузии. Министра принял предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян в сопровождении духовных лиц.
Министр и члены делегации зажгли свечи в храме 13-го века Сурб Геворг и вознесли молитвы.
Министр обороны Армении возложил цветы на могилы армянских генералов Михаила Лорис-Меликова, Ивана Лазарева, Бориса Шелковникова, Арзаса Тер-Гукасова.
Позже, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, состоялась встреча министра обороны Армении и сопровождающей его делегации с членами тбилисской армянской общины, руководителями разных структур в Самцхе-Джавахети, представителями общинных организаций и представителями интеллигенции.
Воспитанники действующего при центре Детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци поприветствовали гостей и исполнили государственные гимны Республики Армения и Грузии.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян поприветствовал министра и коснулся того исторического пути, который прошли армяне и грузины, поддерживая друг друга, защищая границы своей родины, обеспечивая мир и безопасность своих народов.
Министр обороны Армении Виген Саркисян, поприветствовав предводителя Епархии и проживающих в Грузии армян, подчеркнул и высоко оценил роль Армянской церкви в жизни армянского народа в Армении, Армянской армии и в Диаспоре. Министр обороны Армении поведал о многовековой армяно-грузинской дружбе, отметив, что между нашими народами, между нашими странами никогда не было серьёзных столкновений и разногласий. Министр Саркисян подчеркнул тот факт, что исторически соседние страны являются носителями христианства и одной системы ценностей. Министр обороны Армении в частности рассказал о перспективах сотрудничества вооруженных сил Армении и Грузии в сфере обеспечения безопасности и сохранения мира в регионе.
Военный атташе РА в Грузии, полковник Самвел Рамазян зачитал указ министра обороны Армении Вигена Саркисяна о присуждении медали «Гарегин Нжде» проживающим в Тбилиси борцам за свободу – участникам Карабахской войны – Станиславу Манукяну, Артуру Бегляну и директору центра «Айартун» Левону Чидиляну.
Уважаемый министр ответил на вопросы присутствующих.
Министр обороны Армении завершил свою встречу новогодними пожеланиями армянской общине.
Министра обороны Армении Вигена Саркисяна сопровождали первый заместитель министра Давид Тоноян, генерал-лейтенант Энрико Априамов и другие члены делегации.