ახალქალაქში პატივი მიაგეს ანაჰიტ ბოსტანჯიანის ხსოვნას PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2017 წლის 20 ივლისს, საქართველოს კულტურის სამინისტროს "მრავალფეროვანი საქართველო" პროექტის ფარგლებში ჩატარებული კულტურული ღონისძიება მიეძღვნა უდროოდ გარდაცვლილი პოეტის, მწერლის, მთარგმნელის, ანაჰიტ ბოსტანჯიანის ხსოვნას. ღონისძიება ჩატარდა გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის მუზეუმის მხარდაჭერით, მეორე წელია ღონისძიება ახალქალაქში ტარდება.
ხსოვნის საღამოს ესწრებოდნენ ახალქალაქის რაიონის გამგებელი ედუარდ აღასარიანი, საკრებულოს თავმჯდომარე ჰამლეტ მოვსისიანი, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სულიერი მამები, მღვდელი ტათევ მარუქიანი და მღვდელი არმაშ პოღოსიანი.
ღონისძიება გახსნა პროექტის კოორდინატორმა და ღონისძიების წამყვანმა ალექსანდრე გრიგალაშვილმა, მან აღნიშნა, რომ შარშანდელი ღონისძიების სულისჩამდგმელი იყო ანაჰიტ ბოსტანჯიანი, თავისი ცეცხლოვანი სიტყვით, სომხურ-ქართული მეგობრობის, კერძოდ ლიტერატურული კავშირების და მათ დაახლოებას მიძღვნილი გამოსვლით. ნაჩვენები იქნა ფილმი ანაჰიტ ბოსტანჯიანის შესახებ.
კულტურის სახლის ფოიეში წარმოდგენილი იყო ანაჰიტ ბოსტანჯიანის ლექსების კრებულები, თარგმანები, „კამურჯ“ წელიწდეულის სხვადასხვა ნომრები, გამოფენილი იყო ასევე ადგილობრივი „მომავლის სახლი“ ცენტრის აღსაზრდელთა ხელნაკეთი ნამუშევრები.
უდროოდ გარდაცვლილი პოეტის შემოქმედების, თარგმანების, გამოცემების და ახალგაზრდა თაობასთან ჩატარებული სამუშაოს შესახებ სიტყვით გამოვიდნენ საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარე ჟორა სნხჩიანი, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორი ლევონ ჩიდილიანი, ფოტოგრაფი იური მეჩითოვი და სხვ. ნიჭიერი პოეტისადმი მიძღვნილი თავისი ლექსი წაიკითხა გევორგ ჰაიასამ.
ღონისძიება გაგრძელდა კონცერტით, რომელიც თავისი ელფერით და მრავალფეროვნებით ნამდვილად შეესაბამებოდა ღონისძიებას. ხსოვნის საღამოში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის დუდუკის ჯგუფის მასწავლებელმა ივანე მკრტჩიანმა, დოლის ჯგუფის მასწავლებელმა რობერტ კაშავანიძემ, სოლისტმა ანა ბადალიანმა, მუსიკალური გაფორმების პასუხისმგებელმა სერგო ჰარუთუნიანმა. ასევე გამოვიდნენ ადგილობრივი პიანისტები ანაჰიტ სტელმაშოვა და კარინე კაზანჯიანი, მედუდუკე ტიგრან მღდესიანი, ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიის „მომავლის სახლი“ და ნინოწმინდის "რაფაელ ჯავახ" ცენტრების აღსაზრდელები. ლევონ ჩიდილიანმა და მაია დეისაძემ სომხურად და ქართულად წაიკითხეს ანაჰიტ ბოსტანჯიანის ნაწარმოებები. პოეტის შვილიშვილმა ანი თოროსიანმა შეასრულა ბებიამისის სიტყვებით შექმნილი კახა ცაბაძის სიმღერა „ძველ თბილისში“. ღონისძიების დასასრულს მოსწავლეთა ერთ ჯგუფს საჩუქრად გადაეცა წიგნები, სასწავლო წლის განმავლობაში გამორჩეული მოსწრებისთვის.
მეორე დღეს "ჰაიარტუნ" ცენტრის ჯგუფი, ხელმძღვანელების თანხლებით, ეწვია ნინოწმინდის "სურბ სარგის" ეკლესიას და „რაფაელ ჯავახ“ ცენტრს, რომლის ბიბლიოთეკას გადასცეს ანაჰიტ ბოსტანჯინის ქალიშვილების მიერ ცენტრისთვის ნაჩუქი ლიტერატურა.

В Ахалкалаки почтили память Анаит Бостанджян PDF Печать E-mail
20 июля 2017 года, в рамках проекта Министерства культуры Грузии «Многообразная Грузия» состоялось мероприятие, в ходе которого почтили память безвременно скончавшейся поэтессы, литератора, переводчицы Анаит Бостанджян. Мероприятие осуществилось при содействии Музея грузинской литературы имени Георгия Леонидзе. Данный проект в Ахалкалаки проводится уже второй год.
На вечере памяти присутствовали председатель районного совета Ахалкалаки Эдуард Агасарян, председатель районного собрания Ахалкалаки Гамлет Мовсисян, духовные лица Епархии ААЦ в Грузии о. Татев Марукян и о. Армаш Погосян.
Мероприятие открыл координатор проекта и ведущий мероприятия Александр Григалашавили, он отметил, что еще в прошлом году Анаит Бостанджян своей пламенной речью задавала тон этому мероприятию, посвящая свое выступление укреплению армяно-грузинской дружбы, в частности литературным связям и их скреплению. А сегодня, увы, на мероприятии чествуют память поэтессы. Состоялся показ фильма об Анаит Бостанджян.
В фойе Дома культуры были представлены книги Анаит Бостанджян, ее сборники стихотворений, переводы, разные номера альманаха «Камурдж», также были представлены рукодельные работы центра «Дом будущего».
В своих выступлениях председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Жора Снхчян, директор отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, фотограф Юрий Мечитов и другие рассказали о произведениях, переводах, публикациях безвременно скончавшейся поэтессы, о ее работе с молодым поколением. Геворг Аяса зачитал стихотворение собственного сочинения, посвященное талантливой поэтессе.
Затем началась концертная программа, которая своей красочностью и разнообразием соответствовала мероприятию. В вечере памяти приняли участие педагог кружка дудука центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии Иванэ Мкртчян, его ученик Дереник Мкртчян, педагог кружка дхола Роберт Кашаванидзе, сольная исполнительница Анна Бадалян, музыкальный оформитель мероприятия Серго Арутюнян. Прекрасно выступили местные исполнители - пианистки Анаит Стельмашова и Карине Казанджян, дудукист Тигран Мгдесян. С декламацией и другими номерами выступили воспитанники центра «Дом будущего» при церкви Сурб Хач (Святого Креста) в Ахалкалаки и центра «Рафаэль Джавах» в Ниноцминда. Левон Чидилян и Майя Дейсадзе зачитали произведения поэтессы на армянском и грузинском языках. А внучка Анаит Бостанджян Ани Торосян исполнила песню Кахи Цабадзе «В старом Тифлисе» на стихи бабушки. В завершении вечера активным ученикам школ муниципалитета, которые весь учебный год участвовали в разных мероприятиях и отличались активностью, подарили книги.
На следующий день после мероприятия, группа центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии в сопровождении руководителей посетила церковь Сурб Саргис в Ниноцминда и центр «Рафаэль Джавах», и от имени дочерей Анаит Бостанджян передала в дар библиотеке центра литературу.