2017 წლის 31 ოქტომბერს, თბილისის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ორმოცდაათზე მეტი სომეხი სტუდენტი, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის განყოფილების ინიციატივით, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტების, ჰარუთიუნ მალხასიანის და სტეფან ევაჯიანის ორგანიზებით, განყოფილების დირექტორის, ვალერი ბადალიანის და ოპრეატორ გევორგ პოღოსოვის თანხლებით, ეწვივნენ "ოვანეს თუმანიანის სახლი“ სამეცნიერო და კულტურულ ცენტრს.
ახალგაზრდების ჯგუფი მიიღო ცენტრის ხელმძღვანელმა გისანე ჰოვსეფიანმა, ვინც ახალგაზრდებს წარუდგინა ოვანეს თუმანიანის თბილისის ბინის შეძენის ისტორია, თბილისის სომხური სათვისტომოსთვის მისი დაბრუნების ქრონოლოგია, კერძოდ ხაზი გაუსვა საქველმოქმედო ორგანიზაციების და პიროვნებათა წვლილს, ვისი მხარდაჭერით და ეროვნული ქველმოქმედებით სრულიად სომეხთა პოეტის ბინა საკუთრებაში დაუბრუნდა სომხურ სათვისტომოს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სახით.
შემდეგ ნაჩვენები იქნა დოკუმენტური ფილმი, რომელიც წარმოადგენს თუმანიანის სახლის მდგომარეობას თემისთვის დაბრუნებამდე და გარემონტებულ და კეთილმოწყობილი მდგომარეობაში თემისთვის დაბრუნების შემდეგ.
თუმანიანის სულისკვეთებით შთაგონებულმა ახალგაზრდებმა ენთუზიაზმით წარმოადგინეს სახალხო პოეტის ნაწარმოებებიდან დასწავლილი ნაწყვეტები. ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტმა სირაკ პეტროსიანმა კი გაიხსენა სრულიად სომეხთა პოეტის ტიტულთან დაკავშირებული თუმანიანის და სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის შეხვედრის ისტორია. მან სიტყვა დაასრულა „სომეხთა მწუხარება“ ლექსის ლამაზი დეკლამაციით.
ცენტრის ხელმძღვანელმა ამ უკანასკნელს აჩუქა ერევნის თუმანიანის სახლ-მუზეუმის მიერ გამოქვეყნებული წიგნი „თუმანიანის შვილები: არტავაზდ თუმანიანის წერილები“.
ახალგაზრდების ჯგუფმა დაათვალიერა ცენტრი, ბიბლიოთეკა, ისიამოვნა თუმანიანის შემოქმედების სულისკვეთებით, რითაც გამსჭვალულია აქ ახლად შექმნილი ბიბლიოთეკა, დარბაზები.

The Center’s director Gisane Hovsepyan welcomed the group of youth. She presented the history of the house of Hovhannes Afterwards, a documentary was screened. The return of the home to the community, the repair and improvement works were presented in the film. It featured the history of the Tumanyan’s house before the renovation and at present times. Filled with the breath of the Great Tumanyan, the youth with enthusiasm remembered the lines from the poems of the greatest national poet. The student of Ivane The Center’s director presented the student with the book “Tumanyan’s Children: “Epistolary Works” by Artavazd Tumanyan”, published by the Hovhannes Tumanyan Museum in Yerevan. The group of youth toured the House of Hovhannes Tumanyan, were inspired with the spirit creativity that prevailed in the library, other halls and balcony. The meeting was held in a warm atmosphere characteristic of the spirit of Tumanyan’s poetry. |
On October 31, 2017, more than 50 Armenian students studying at different higher education institutions of Tbilisi, at the initiative of the Youth Department of the Armenian Diocese in Georgia, led by the Youth Department Director, Valeri Badalian, and operator Gevorg Poghosov, visited the “House of Hovhannes Tumanyan”