2017 წლის 31 ოქტომბერს, თბილისის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ორმოცდაათზე მეტი სომეხი სტუდენტი, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის განყოფილების ინიციატივით, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტების, ჰარუთიუნ მალხასიანის და სტეფან ევაჯიანის ორგანიზებით, განყოფილების დირექტორის, ვალერი ბადალიანის და ოპრეატორ გევორგ პოღოსოვის თანხლებით, ეწვივნენ "ოვანეს თუმანიანის სახლი“ სამეცნიერო და კულტურულ ცენტრს.
ახალგაზრდების ჯგუფი მიიღო ცენტრის ხელმძღვანელმა გისანე ჰოვსეფიანმა, ვინც ახალგაზრდებს წარუდგინა ოვანეს თუმანიანის თბილისის ბინის შეძენის ისტორია, თბილისის სომხური სათვისტომოსთვის მისი დაბრუნების ქრონოლოგია, კერძოდ ხაზი გაუსვა საქველმოქმედო ორგანიზაციების და პიროვნებათა წვლილს, ვისი მხარდაჭერით და ეროვნული ქველმოქმედებით სრულიად სომეხთა პოეტის ბინა საკუთრებაში დაუბრუნდა სომხურ სათვისტომოს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სახით.
შემდეგ ნაჩვენები იქნა დოკუმენტური ფილმი, რომელიც წარმოადგენს თუმანიანის სახლის მდგომარეობას თემისთვის დაბრუნებამდე და გარემონტებულ და კეთილმოწყობილი მდგომარეობაში თემისთვის დაბრუნების შემდეგ.
თუმანიანის სულისკვეთებით შთაგონებულმა ახალგაზრდებმა ენთუზიაზმით წარმოადგინეს სახალხო პოეტის ნაწარმოებებიდან დასწავლილი ნაწყვეტები. ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტმა სირაკ პეტროსიანმა კი გაიხსენა სრულიად სომეხთა პოეტის ტიტულთან დაკავშირებული თუმანიანის და სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის შეხვედრის ისტორია. მან სიტყვა დაასრულა „სომეხთა მწუხარება“ ლექსის ლამაზი დეკლამაციით.
ცენტრის ხელმძღვანელმა ამ უკანასკნელს აჩუქა ერევნის თუმანიანის სახლ-მუზეუმის მიერ გამოქვეყნებული წიგნი „თუმანიანის შვილები: არტავაზდ თუმანიანის წერილები“.
ახალგაზრდების ჯგუფმა დაათვალიერა ცენტრი, ბიბლიოთეკა, ისიამოვნა თუმანიანის შემოქმედების სულისკვეთებით, რითაც გამსჭვალულია აქ ახლად შექმნილი ბიბლიოთეკა, დარბაზები.

Армянские студенты посетили центр «Дом Ованеса Туманяна» PDF Печать E-mail
A131 октября 2017 года, более 50 армянских студентов высших учебных заведения г. Тбилиси, по инициативе Отдела по делам молодёжи Епархии ААЦ в Грузии, в сопровождении директора отдела Валеры Бадаляна и оператора Геворга Погосова, посетили Научно-культурный центр «Дом Ованеса Туманяна». Визит 1организовали студенты Тбилисского государственного университета имени Иванэ Джавахишвили, Арутюн Малхасян и Степан Эваджян.
Группу молодёжи приняла руководитель центра Гисанэ Овсепян. Она подробно представила посетителям историю приобретения квартиры Великого лориийца, затронула хронологию ее возвращения армянской общине г. Тбилиси, в частности отметила благотворительные 2компании и меценатов, при поддержке и на пожертвования которых дом великого армянского поэта был передан в собственность армянской общине в лице Епархии ААЦ в Грузии.
Затем состоялся показ документального фильма, который демонстрирует состояние дома Туманяна до его передачи Епархии и благоустроенный и отремонтированный дом после его возвращения Епархии.
Проникнутые духом Туманяна, молодые люди с вдохновением вспомнили заученные 3строки из произведений великого народного поэта. А студент Тбилисского государственного университета им. Иванэ Джавахишвили Сирак Петросян вспомнил историю встречи Туманяна и Католикоса Всех Армян, связанную с титулом Великого армянского поэта. Он завершил свою речь красивой декламацией стихотворения «Армянское горе».
Руководитель центра вручила студенту книгу «Дети Туманяна: собрание «Эпистолярных произведений» Артавазда Туманяна», изданную 4Домом-музеем Ованеса Туманяна в Ереване.
Группа молодёжи обошла бывшую квартиру Ованеса Туманяна, насладилась тем духом творчества, который царит в созданной здесь библиотеке, других залах и на балконе.
Встреча прошла в тёплой атмосфере, которая приличествует духу произведений великого народного поэта.