წმიდა აღდგომის დღესასწაულის წარმოდგენა მოსწავლეების მიერ PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 15 აპრილს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში მსოფლიო ქრისტიანთა სამლოცველოს კვირას  (მწვანე კვირა) საღმრთო ლიტურგიის   შემდეგ, რომელიც აღავლინა ღირსმა მღვდელმა მანუკ ზეინალიანმა, დედაქალაქის 104-ე სომხური საჯარო სკოლის (დირექტორი: ირინა ჟამკოჩიანი)    მეორე კლასის მოსწავლეების მონაწილეობით ჩატარდა წმინდა აღდგომისIMG 1666 დღესასწაულისადმი მიძღვნილი ღონისძიება.
საზეიმო ღონისძიებაში ჩართული იყო მთელი კლასი.   ლამაზ სომხურ ეროვნულ სამოსში გამოწყობილი მოსწავლეები ჩამწკრივდნენ საკურთხეველთან და საუფლო ლოცვა აღავლინეს, რის შემდეგაც ლამაზი მონტაჟი წარმოადგინეს, რომელიც მიეძღვნა დიდი მარხვიდან ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაულამდე პერიოდს.
მოსწავლეებმა ისაუბრეს დიდი მარხვის კვირებზე, ვნების კვირის დღეების საიდუმლოზე. ქებას იმსახურებდა მასწავლებლის, ნანა IMG 1678ბაღდასარიანის, შესრულებული სამუშაო.  ბავშვებმა წარმოაჩინეს რა ქრისტიანული სარწმუნოების მთავარი დღესასწაულის აზრი და შინაარსი, პარალელურად წარმოაჩინეს ხალხური ტრადიციები და წეს-ჩვეულებები. მომზადებული ჰქონდათ დიდი მარხვის სიმბოლური თოჯინა - აკლატიზი. მოსწავლეებმა აკლატიზზე, რომელიც მატერიალურად წარმოადგენდა ერთ ხახვს, ჩაარჭეს შვიდი IMG 1684ბუმბული, ლამაზი დეკლამაციით ისაუბრეს ყოველი ბუმბულის მნიშვნელობაზე.
მივიდნენ რა ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაულამდე, წარმოადგინეს კვერცხის შეღებვის, ფლავის მომზადების, თევზის მოხარშვის და ღვინის სმის  მნიშვნელობები.
ღონისძიება კურთხევის სიტყვით შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ" ცენტრის სულიერმა ინსპექტორმა, მანუკ ზეინალიანმა, დამსწრეებს გადასცა  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის   მამობრივი კურთხევა და თბილი  სიყვარული. მაღალი შეფასება მისცა ღონისძიების ორგანიზებას და ეკლესიაში მისი ჩვენების მიზანს - ბავშვების ეკლესიასთან დაახლოების, რწმენით აღზრდის მნიშვნელობას. ასევე მადლიერების სიტყვით მიმართა სკოლის დირექციას, დირექტორის, ქალბატონი ირინა ჟამკოჩიანის სახით, მასწავლებელ ნანა ბაღდასარიანს და მეორე კლასის მოსწავლეთა მშობლებს, ვისი მხარდაჭერით და მზაობით მეორე კლასელთა ძალებით ასე ლამაზად წარმოდგენილ იქნა  ბრწყინვალე აღდგომა.

Праздник Светлого Христова Воскресения, организованный школьниками PDF Печать E-mail
A115 апреля 2018 года, после Святой Литургии, посвященной Воскресению «Ашхараматран» (Зеленое Воскресение), в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, которую провел достопочтенный отец Манук Зейналян, в церкви состоялось мероприятие, посвященное IMG 1666празднику Светлого Воскресения Христова, которое представили ученики 2-ого класса Тбилисской 104-ой армянской школы (директор - Ирина Жамкочян).
В постановке участвовал весь класс. В красивых национальных одеяниях школьники выстроились возле святого алтаря и после произнесенной молитвы «Отче наш» представили интересный монтаж, посвященный периоду от Великого Поста до Светлого Христова Воскресения.
Ученики по очереди рассказывали о днях Великого Поста, о Страстной Неделе, об их таинствах и значении этого праздника. В организации такого мероприятия большую работу провела учитель Нана Багдасарян. Рассказывая о сути и значении главного христианского праздника, ребята параллельно показывали народные обычаи и традиции этого праздника. Школьники, к так называемому «Аклатизу», который представляет из себя всего лишь IMG 1678лук, приделали 7 перьев, и артистично рассказали о значении каждого пера.
Далее, они рассказали о таинстве крашения яиц к торжеству Святого Воскресения, о традиции приготовления плова и рыбы, а также о том, IMG 1684почему в этот праздник пьют красное вино.
Мероприятие благословенным словом завершил духовный смотритель центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии священник Манук Зейналян, и передал всем присутствующим и участникам благословение и большую любовь Предводителя Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна.
Высоко оценив организацию такого мероприятия и цель его проведения в церкви, достопочтенный отец Манук Зейналян охарактеризовал его, как имеющее большое значение в воспитании детей в вере и их приобщению к церкви.
Духовный смотритель также высоко оценил работу директората школы, особенно, присутствующей на мероприятии в церкви, директора школы Ирины Жамкочян, педагога Наны Багдасарян, а также родителей учеников 2-ого класса, которые так усердно помогали в организации мероприятия, посвященного Святой Пасхе.