ხელახლა იკურთხა დილიფის ,,სრბოც ვარდანანც“ ეკლესია PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 12 ოქტომბერი ჭეშმარიტად ისტორიულ დღედ იქცა: საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის მიერ, ხელახლა იკურთხა ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის დილიფის 1866 წელს აშენებული ,,სრბოც ვარდანანც“ 1ეკლესია.
წმინდა რიტუალს ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტის დეპუტატები ჰენზელ მკოიანი და გიორგი ხატიძე, ნინოწმინდის მერი ანივარდ მოსოიანი, რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე სმბატ კიურეღიანი, ახალქალაქის მერი იურიკ უნანიანი და რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე ნაირი ირიციანი, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, სომხეთის, საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციის სხვადასხვა რაიონებიდან ჩამოსული სტუმრები და მომლოცველები. დილიფელები ეპარქიის წინამძღვარს სოფლის 2შესასვლელთან პურ-მარილით დახვდნენ.
სომხური ეკლესიის კურთხევის წესით საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის წინამძღოლობითა და დილისკის ,,სურბ სარქის“ ეკლესიის სულიერი მოძღვრის ღირსი მღვდლის ტიგრან მხითარიანის და განძის ,,სურბ კარაპეტ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვრის ღირსი მღვდლის გევორგ ასატრიანის თანხლებით შესრულდა ეკლესიის „დრნბაცექის“ (კარის კურთხევის) რიტუალი. ,, „დრნბაცექის“ წესი სამოთხის კარების გახსნის 3სინბოლოა. დღეს ეს ტაძარი, კურთხევის შემდეგ იქცევა ღვთის სახლად, იქცევა სამლოცველოდ. „დრნბაცექის“ რიტუალითა და ხელახლა კურთხევის წესით ღვთის კურთხევა გადმოვა ამ ეკლესიაზე“,- მიმართა ეკლესიის წინ შეკრებილ მორწმუნეებს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა.
წმინდა მირონით იკურთხა ეკლესიის 16 სვეტი, ემბაზი, გამოსახულებები, რომლებიც ხატებად იქცნენ. ახლადკურთხეულ ეკლესიაში პირველი საღმრთო ლიტურგია აღავლინა ნინოწმინდის ,,სურბ სარქის“ და რაიონის ეკლესიების სულიერმა მოძღვარმა ღირსმა მღვდელმა არმაშ პოღოსიანმა. მორწმუნეებმა მონაწილეობა მიიღეს 4აღსარების რიტუალში და მიიღეს ზიარება.
საღმრთო ლიტურგიის დასასრულს, მეუფე ვაზგენმა დამსწრეები დალოცა და დაფასების სიტყვით მიმართა ადგილობრივებს, განსაკუთრებით მამულიშვილ და სარწმუნოებისადმი ერთგულ უფროსებს, რომლებმაც მუშელთაათვის დამახასიათებელი ეროვნული სიამაყით და მიზნის მიღწევის სიმტკიცით სოფლის ძალებით წამოიწყეს და 2017 წელს რობერტ მარკარიანის, ლევონ კირაკოსიანის, ჰაიკ მანველიანის სახელით ორგანიზება და კოორდინირება გაუწიეს თავიანთი ეკლესიის აღდგენას. საქმიანობაში მალევე ჩაერთნენ და მხარი დაუჭირეს ქველმოქმედებმა მარატ გრიგორიანმა, ჯივან მურადიანმა, არარატ სარუხანიანმა, ნავრიკ არაქელიანმა და სხვებმა, აასრულეს რა დილიფელების ოცნება - აღდგენილი და მოქმედი ეხილათ თავიანთი წინაპრების ეკლესია. ეპარქიის წინამძღვარმა ღვთისმოსავი საქმის ორგანიზატორებსა და ქველმოქმედებს დალოცვის წერილი და 5სამახსოვრო საჩუქარი გადასცა.
საღმრთო ლიტურგიის დასასრულს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ახალქალაქის ,,სურბ ხაჩ“ ეკლესიის მწიგნობარ არტიომ გალოიანს მიულოცა გინგილას ტარების უფლება.
საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ, ეკლესიის ეზოში მოხდა ადგილობრივი მკვიდრის ალიკ მანველიანის ქველმოქმედებით აშენებული ქვაჯვარის (სომხ. „ხაჩქარ“) კურთხევა, რომელიც სარდარაპატის საგმირო ბრძოლისა და სომხური სახელმწიფოებრიობის აღდგენის 100 წლისთავს ეძღვნება.
ეკლესიის ხელახლა კურთხევის, საღმრთო ლიტურგიის და ,,ხაჩქარის“ კურთხევის შემდეგ ეკლესიის ეზოში ნინოწმინდის კულტურის სახლის ძალებით კონცერტი გაიმართა. ისტორიული დღის ბოლოს, მიღებული წესის თანახმად მოხდა შესაწირის კურთხევა და გამასპინძლება. ამგვარად, დილიფის ,,სრბოც ვარდანანც“ ეკლესია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის რიგით მე-60 ხელახლა 6კურთხეული უფლის სახლი გახდა, ხოლო დღე მთელი ეპარქიისათვის სადღესასწაულო.
ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის სოფელი დილიფი გაშენებულია გიოზ დაღის ყვავილებით მორთულ ქედზე. იგი თითქოს იცავს ჯავახეთის სიმშვიდეს, მიდამოს წყალუხვ მდინარეებსა და მწვანედ შემოსილ გორაკებს. ისტორიული სახელწოდება „დლივიკ“ ყოფილა. ადგილობრივების წინაპრები 1829 წელს მუშის პროვინციიდან გადმოსახლდნენ. შუასაუკუნეებიდან შემონახული „სურბ ვარდან“ ძველისძველი სამლოცველოს ადგილას ადგილობრივთა ძალისხმევით „სრბოც ვარდანანც“ ეკლესია აშენდა.
სოფელ დილიფის მოსახლეობის სრული რაოდენობა 1500 კაცზე მეტს შეადგენს. მოსახლეობის ძირითადი საქმიანობა მეცხოველეობა და სოფლის მეურნეობაა. სოფელში შემორჩენილი სამლოცველოებიდანაა, ,,სურბ მინას“ ,,თევათოროს“ ,,დავოი სურბ“ ,,სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ და სხვა. ბევრი სიწმინდე და რელიგიური წიგნი ინახება კერძო პირთა სახლებში. სოფლის მთლიან მოსახლეობას სომხები წარმოადგენენ, საუბრობენ ხნუსის დიალექტზე.

Переосвящена церковь Србоц Вардананц в селе Дилиф PDF Печать E-mail
A112 октября 2018 года был знаменательным, историческим днем. Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, переосвятил еще в 1866 году построенную церковь Србоц Вардананц в селе Дилиф Ниноцминдского1 района.
На открытии церемонии присутствовали депутаты парламента Грузии Энзел Мкоян и Гиорги Хатидзе, мэр города Ниноцминда – Анивард Мосоян, председатель районного Сакребуло – Смбат Кюрегян, мэр города Ахалкалаки - Юрик Унанян, председатель районного Сакребуло - Наири Ирицян, представители местных властей, гости из разных мест и районов Армении, Грузии и Российской Федерации, а также паломники. Главу Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии 2жители села Дилиф встретили при въезде в село с хлебом и солью.
По обряду Армянской церкви, во главе с Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, в сопровождении   духовного пастыря церкви Сурб Саркис села Дилиска, достопочтенного отца Тиграна Мхитаряна, духовного пастыря церкви Сурб Карапет села Гандза, достопочтенного отца Геворга Асатряна, был проведен чин 3открытия врат церкви Србоц Вардананц. Чин открытия врат церкви -  это таинство открытия царских врат. Сегодня эта церковь, после освящения, стала домом Господа Бога, домом, где верующие молятся. И с чином освящения врат и переосвящения, на эту церковь сойдет Благословение Всевышнего, - сказал Глава Епархии ААЦ в Грузии в своем обращении к собравшимся верующим.
После церемонии освящения врат, святым миро был освящен главный алтарь, алтарь для таинства крещения, 16 колонн церкви Србоц Вардананц, и картины, которые также были переосвящены в иконы. В новоосвященной церкви первую Божественную Литургию провел духовный пастырь церкви Сурб Саркис г. Ниноцминда и 4близлежащих деревень, достопочтенный отец Армаш Погосян. Верующие исповедались и получили причастие.
В завершении Божественной Литургии, Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, благословил всех присутствующих и выразил благодарность местным жителям, особенно старшим, преданным христианской вере и патриотам, которые, как подобает сынам Муша, с национальной гордостью и целеустремленностью, силами жителей села Дилиф, стали инициаторами, и в 2017 году, Роберт Маркарян, Левон Киракосян и Айк Манвелян организовали и скоординировали ремонт данной церкви. К ремонтным работам вскоре присоединились и свое содействие оказали благотворители Марат Григорян, Дживан Мурадян, Арарат Саруханян, Наврик Аракелян и другие, которые воплотили мечту жителей Дилифа – увидеть вновь 5отремонтированную и действующую церковь своих предков. Глава Епархии ААЦ в Грузии передал благословенную грамоту и памятные подарки организаторам и участникам этого богоугодного дела.
По завершении Божественной Литургии, Глава Епархии ААЦ в Грузии, дал право дьякону  церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки, Артему Галояну, носить орарь.
Затем, во дворе церкви, состоялось освящения Хачкара, предоставленного местным жителем Аликом Манвеляном. Хачкар посвящен героическому сражению при Сардарапате и 100-летней юбилейной дате восстановления Армянского государства.
После переосвящения церкви, Божественной Литургии и освящения Хачкара, во дворе церкви состоялся концерт, организованный домом культуры г. Ниноцминда. В память об историческом дне, по традиции было организовано угощение, где всем преподнесли 6освященную жертвенную пищу – матаг. Таким образом, церковь Србоц Вардананц села Дилиф стала по счету 60-ым освященным домом Господа, Епархии ААЦ в Грузии. Этот день был праздничным для всей общины.
Село Дилиф муниципалитета Ниноцминда находится у подножия горы Гёз-Даг, и своей красотой и величием словно оберегает покой Джавахети, родники всех окрестностей и одетые в зеленый цвет холмы. Историческим именем села Дилиф было «Дливик». Предки жителей с. Дилиф - вынужденно переселенные из губернии Муш Западной Армении в 1829 году. На месте старинной часовни Сурб Вардан, которая была построена еще в средние века, местные жители построили церковь Србоц Вардананц.
Общее население села Дилиф – более 1500 человек. В основном жители здесь занимаются скотоводством и земледелием. В селе до сих пор сохранились святые места: Сурб Минас, Теваторос, Святыня Даво, Сурб Григор Лусаворич, и другие. Множество святынь и святых книг хранятся в частных домах жителей села Дилиф. Все жители села – армяне, и разговаривают они на диалекте «Хнус».