საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ჯავახეთს ეწვია PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A1საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა, ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალურ ვიკარიატში განხორციელებული ვიზიტის ფარგლებში, 2019 წლის 12 იანვარს ეწვია  ნინოწმინდის „რაფაელ ჯავახ“ კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ ცენტრს და ცენტრის თანამშრომლებთან შეხვედრები გამართა.
მეუფემ უპირველეს ყოვლისა ეპარქიის პერსონალს ახალი წელი და შობის ბრწყინვალე დღესასწაული მიულოცა, შემდეგ ცენტრის გასული სემესტრის სამუშაოები გააანალიზა და საქმიანობა ეფექტურად და სასარგებლოდ შეაფასა.
ეპარქიის წინამძღვარმა თავის სიტყვაში ხაზი გაუსვა სასწავლო პროცესისა და ღონისძიებების არსებით მიზანს, ქრისტიანული 50574048 2178341605763966 3470228610462253056 nსარწმუნოებისა და რწმენის ქადაგების სრულყოფას, თეორიული ცოდნის პრაქტიკაში გადატანას, სომხური რელიგიური სწავლების პრაქტიკაში გამოყენებას, ეკლესიისათვის თავდადებული მორწმუნეების მომზადების  სერიოზულ საკითხს. ასევე ხაზი გაუსვა საეკლესიო ცერემონიებსა და დღესასწაულებში აღსაზრდელთა აქტიურ მონაწილეობას.
ცენტრის ხელმძღვანელმა ჟორა სნხჩიანმა და სულიერმა ინსპექტორმა, მღვდელმა არმაშ პოღოსიანმა სამომავლო პროგრამებზე, ცენტრის საქმიანობის სირთულეებზე, თვითმმართველობის ახალი გარემოს ფორმირებასა და სხვა საკითხებზე ისაუბრეს. აღსაზრდელთა რიცხვის ყოველწლიური მატება, ცენტრისადმი დღითიდღე მზარდი ინტერესი იმის გარანტია, რომ პედაგოგიური პერსონალი სწორ გზაზეა და მზადაა 49798825 2039891272759909 9154323505494360064 oგადაჭრას სომხური ეკლესიის, სომხეთის ისტორიისა და კულტურის წინაშე წარმოშობილი პრობლემები.
შეხვედრამ საქმიან გარემოში, ნაყოფიერად ჩაიარა.
იმავე დღეს ეპარქიალური ვიკარიატის საეპისკოპოსოში, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თავმჯდომარეობით ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიის სასულიერო დასის, საეპისკოპოსოსა და „კარაპეტ არქიეპისკოპოს ბაგრატუნის“ სახელობის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდული ცენტრის თანამშრომელთა ერთობლივი თათბირი გაიმართა. ეპარქიის წინამძღვარმა საეპისკოპოსოსა და ცენტრის 2018 წლის საქმიანობა  შეაჯამა, მადლობა გამოუხატა როგორც სასულიერო დასს ასევე თანამშრომლებს.
მეუფემ 2019 წლის პროგრამებში ძირითადი აქცენტი რელიგიურ საქმიანობაზე გააკეთა, აღნიშნა, რომ წლების განმავლობაში ხაზს უსვამდა კულტურას, ტრადიციების შენარჩუნებას, სულიერებას, მაგრამ ამიერიდან უფრო დიდი ადგილი დაუთმონ რელიგიური შინაარსის კულტურულ ღონისძიებებსა და ფართოდ იმუშაონ ბავშვების მშობლებსა და მორწმუნეებთან. მეუფე ვაზგენმა ისაუბრა ასევე ვიკარიატში იანვრის თვიდან ამოქმედებული სამწყემსოების თვითმმართველობაზე და იმედი გამოთქვა, რომ სათემო კანონმდებლობაზე დაყრდნობით საეკლესიო ცხოვრების გამოცოცხლებისათვის მაქსიმუმი გაკეთდება.
ეპარქიის წინამძღვარმა სასულიერო დასსა და საეპისკოპოსოს თანამშრომლებს მოუწოდა თავიანთ საქმიანობაში ადგილი დაუთმონ სოციალურ მომსახურებასა და 49898099 2041573535925016 3830424406358753280 nსაქველმოქმედო ღონისძიებებს. ისაუბრა ასევე მუსიკალური გუნდებისა და ქორეოგრაფიული ანსამბლების ფესტივალებსა და საეკლესიო დღესასწაულებზე, სასულიერო დასსა და საეპისკოპოსოს თანამშრომლებს მათი სათანადო პროგრამებით განხორციელება დაევალათ.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალურ ვიკარიატში განხორციელებული ვიზიტის ფარგლებში, 14 იანვარს, ახალქალაქის სულიერი მოძღვრების, ღირსი მღვდლის, ტიგრან მხითარიანისა და ღირსი მღვდლის, ნარეკ ტიგრანიანის თანხლებით, ახალქალაქის საკრებულოს ეწვია, შეხვდა ახალქალაქის საკრებულოს თავმჯდომარეს, ნაირი ირიციანს, დეპუტატებსა და 50497974 2041573565925013 3201459207870087168 oთანამშრომლებს, ისევე ეწვია ახალქალაქის მერიას და შეხვდა მერს, იურიკ უნანიანსა და მერიის წარმომადგენლობას.
ეპარქიის წინამძღვარმა ახალქალაქის ხელისუფლებას ახალი წელი და შობის ბრწყინვალე დღესასწაულები მიულოცა და წარმატებული წელი უსურვა. მეუფემ ლოცვა აღავლინა  საქართველოსა და სომხეთის მშვიდობისა და ხალხთა მეგობრობისათვის.
ეპარქიის წინამძღვარმა საეპისკოპოსოსათვის გაწეული მხარდაჭერისა და დახმარებისათვის, ისევე როგორც რაიონის მოსახლეობისადმი გამოვლენილი  საპასუხისმგებლო და თანმიმდევრული საქმიანობისათვის მადლიერება გამოუხატა მუნიციპალიტეტისა და ქალაქის ხელისუფლებას. ეპისკოპოსმა ვაზგენმა ხელისუფლების წარმომადგენლებს საქართველოს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს მიერ მომზადებული კალენდარი და საქართველოს რელიგიური თემების რუკა გადასცა.

Визит Главы Епархии ААЦ в Грузии в Джавахети PDF Печать E-mail
A1В рамках визита в Общий Викариат Самцхе-Джавахети и Цалка, Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, 12 января 2019 года посетил культурно-просветительский и молодежный центр «Рафаэль Джавах» г. Ниноцминда, и встретился с работниками центра.
Его Преосвященство поздравил всех по случаю новогодних и рождественских праздников,  затем проанализировал работу прошедшего полугодия центра, и высоко оценил проделанную работу, как эффективную и продуктивную.
В своем слове Предводитель Епархии отметил важность усовершенствования образовательного процесса, целенаправленность 50574048 2178341605763966 3470228610462253056 nсодержательных мероприятий, проповедования веры и христианской религии, применение теоретических знаний на практике, а также применение на практике вопросов изучения армянской религии. Он подчеркнул активное участие воспитанников центра в церковных церемониях и праздниках.
Руководитель центра Жора Снхчян и духовный инспектор центра достопочтенный отец, священник Армаш Погосян, рассказали о дальнейших планах центра, трудностях, с которыми в своей деятельности сталкивается центр, о формировании новой формы - самоуправления, и других вопросах. С каждым годом растет число воспитанников центра, и это заслуга педагогического состава центра, который ведет работу в правильном направлении, и готов решать проблемы, стоящие перед армянской церковью, историей и культурой Армении. Встреча в центре прошла продуктивно.
В этот же день, в предводительстве Общего Викариата, во главе с Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, состоялось заседание священнослужителей церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки, на котором также присутствовали должностные лица культурно-образовательного и молодежного центра имени архиепископа Карапета Багратуни. Глава Епархии резюмировал деятельность предводительства и центра за 2018 49798825 2039891272759909 9154323505494360064 oгод, и поблагодарил как священнослужителей, так и сотрудников центра.
Его Преосвященство подчеркнул важность культурных мероприятий, направленных на сохранение традиций и духовности, но в планах работ на 2019 год стержневыми считает вопросы, касающиеся религии, и отметил, что следует больше внимания уделять культурным мероприятиям с религиозным содержанием, а также проведению обширных и интенсивных работ с родителями воспитанников центра и верующими.
Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян также напомнил о применении с января в Викариате системы самоуправления, и высказал надежду, что на основе устава Епархии, будут приложены максимальные усилия, чтобы церковная жизнь и впредь была оживленной.
Глава Епархии предложил уделять большое внимание социальной службе и благотворительным мероприятиям. Он упомянул также о фестивалях с участием хоровых и хореографических ансамблей, а также поручил священнослужителям и должностным лицам предводительства должным образом провести все намеченные церковные праздники, мероприятия и планы.
В рамках визита в Викариат Самцхе-Джавахети и Цалка, Глава Епархии ААЦ в Грузии, 14 января, в сопровождении духовных пастырей г. Ахалкалаки, достопочтенных 49898099 2041573535925016 3830424406358753280 nсвященников Тиграна Марукяна и Нарека Тиграняна, посетил Сакребуло г. Ахалкалаки и встретился с председателем Районного Собрания г. Ахалкалаки, Наири Ирицяном, с депутатами и работниками Районного Собрания, а также посетил мэрию г. Ахалкалаки и встретился с мэром города, Юриком Унаняном, и представителями и должностными лицами мэрии г. Ахалкалаки. Его Преосвященство поздравил руководителей г. 50497974 2041573565925013 3201459207870087168 oАхалкалаки с Новым Годом и Рождеством и пожелал всем успешного Нового Года. Глава Епархии помолился за мир и дружбу народов двух государств, Армении и Грузии.
Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян выразил свое одобрение и высоко оценил работу руководителей города и района, а также выразил благодарность за поддержку Общего Викариата Епархии и содействие, ответственную и последовательную работу в отношении населения района.
Его Преосвященство, Епископ Вазген Мирзаханян передал представителям властей календарь, подготовленный Агентством по вопросам религии Грузии и карту с религиозными общинами Грузии.