საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ კათოლიკურ კათედრალში ჩატარებულ ეკუმენურ ლოცვაში მიიღო მონაწილეობა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
Aსაქართველოში ეკუმენური ლოცვა დაახლოებით სამი ათწლეულია ტარდება და აღევლინება  ქრისტიანული რელიგიის ოთხი სხვადასხვა თემის ეკლესიათა და მორწმუნეთა მიერ. ეს ეკლესიებია: სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქია, კათოლიკური, ევანგელურ-ლუთერანული და ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესიები. ერთიანი ლოცვა ყოველ წელს ოთხი 1ეკლესიიდან ერთ-ერთის თავმჯდომარეობით ტარდება. წელს ერთიანობის ლოცვის ორგანიზატორი საქართველოს კათოლიკური ეკლესია იყო, რომელიც ასევე საქართველოში მოქმედ ეკლესიათაშორის საბჭოს უთავმჯდომარებს.
2019 წლის 25 იანვარს ეკუმენური ლოცვა აღევლინა თბილისის მარიამ ღვთისმშობლის ზეცად აღყვანების კათოლიკურ კათედრალურ ტაძარში.
ეკუმენურ ლოცვას ესწრებოდნენ: საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, ამიერკავკასიის ლათინური წესის კათოლიკეთა სამოციქულო ადმინისტრატორი, ეპისკოპოსი ჯუზეპე პაზოტო, საქართველოში ევანგელურ-ლუთერანული ეკლესიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი მარკუს შოხი,საქართველოში ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესიის 2წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი მერაბ გაფრინდაშვილი, სხვადასხვა ეკლესიის სულიერი მსახურები და უამრავი მორწმუნე.
ეკუმენურ ლოცვაში მონაწილეობდა სომხეთის ქრისტიან ქალთა ეკუმენური ფორუმის დელეგაცია, ევროპის ქრისტიან ქალთა ეკუმენური კონგრესის თანათვმჯდომარე მარიანა აპრესიანის ხელმძღვანელობით.
ლოცვის რიტუალურ ცერემონიაში სხვა ეკლესიებთან ერთად მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სასულიერო დასმა, 3მორწმუნეებმა და „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის მგალობელთა გუნდმა.
კათოლიკური ეკლესიის სულიერმა წინამძღვარმა თავის სიტყვაში ხაზი გაუსვა ქრისტიანების ერთად შეკრებასა და უფლისათვის წყალობის ვედრებას, აღნიშნა ეთნიკური და რელიგიური მრავალფეროვნება, ზეციური მამის შვილობა და ერთმანეთისადმი და-ძმობა. ხაზი გაუსვა ასევე რელიგიურ რეფორმებსა და მსგავს შეხვედრებს.
ეკუმენური ლოცვისას ადამიანთა სულების შეერთებისა და გაერთიანების, ერთმანეთის მხარდამჭერი გარემო სუფევდა. „ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ წლის განმავლობაში მსოფლიოს მივცეთ იმედი, რომ ჩვენ შეგვიძლია ვიყოთ განსხვავებულები, ვილოცოთ სხვადასხვა ენაზე, თუმცა ვიყოთ ერთად“.
მარიანა აპრესიანი სომხეთისა და ევროპის ქრისტიან ქალთა ეკუმენური ფორუმების  სახელით მიესალმა ერთობლივი ლოცვის ორგანიზატორებსა და მონაწილეებს, ასევე მანაც მიიღო მონაწილეობა ლოცვაში და ასაფის ფსალმუნი წაიკითხა.
4ეკუმენური ლოცვა წინამძღვრების მიერ თავიანთ მშობლიურ ენებზე შესრულებული დამცავი ლოცვითა და დალოცვით დასრულდა.
მომდევნო დღეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, სომხეთიდან ჩამოსული ქრისტიანი ეკუმენური ფორუმის დელეგატები მიიღო. შეხვედრას ეპარქიის ქალი თანამშრომლები ესწრებოდნენ. სომხეთის ქრისტიან ქალთა ეკუმენური ფორუმოს  წევრებმა დაწვრილებით წარმოადგინეს უკვე ხუთწლიანი ისტორიის მქონე ევროპული ფორუმის წევრი სომხეთის  ქრისტიან ქალთა ეკუმენური ფორუმის საქმიანობის მიზანი და მიმართულებები. ერთობლივად იქნა განხილული ასევე საქართველოში, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კურთხევითა და მხარდაჭერით ანალოგიური ორგანიზაციის დაარსების ხედვა. შეთავაზება იმ გარემოების ნათელი გაგებით იქნა მიღებულ, რომ სხვადასხვა რელიგიური თემის წარმომადგენელ ქალთა ერთობლივი საქმიანობის შედეგად ახალ-ახალი მიმართულებით თანამშრომლობაა შესაძლებელი.

Епархия Армянской Апостольской Церкви в Грузии приняла участие в Экуменической молитве в Католической Церкви PDF Печать E-mail
AЭкуменическая молитва в Грузии организовывается вот уже третье десятилетие и в ней принимают участие верующие церквей четырех христианских конфессий: Епархия Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии, Римско-Католическая Церковь, Евангелическо-Лютеранская и Евангелическо-Баптистская Церкви. Всеобщая молитва проводится каждый год под председательством одной из 1церквей. В этом году организатором всеобщей молитвы была Католическая Церковь в Грузии, которая будет председательствовать на действующем межцерковном совете в Грузии.
25 января 2019 года экуменическую молитву провели в Католической Церкви Успения Пресвятой Богородицы.
На экуменической молитве присутствовали Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, Глава Администрации Римско-Католической Церкви в Закавказье, Его Преосвященство Архиепископ Джузеппе Пазотти, Глава Евангелическо-Лютеранской Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Маркус Шох, Глава Евангелическо-Баптистской Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Мераб Гаприндашвили, священнослужители разных церквей, верующие.
2На экуменической молитве присутствовала делегация Экуменического форума женщин-христианок Армении во главе с сопредседателем Европейского женского экуменического форума Марианной Апресян.
На ритуальной церемонии всеобщей молитвы, наряду с другими церквями, присутствовали также священнослужители Епархии ААЦ в Грузии, верующие и хор церкви Сурб Эчмиадзин.
В своем выступлении Глава Католической Церкви отметил важность единения всех христиан и обращения к Господу с молитвой о Божьей 3милости, а также национального и религиозного разнообразия, важность стремления быть сыновьями Господа Бога и братьями и сестрами друг другу. Глава Католической Церкви также подчеркнул важность религиозных реформ и подобных встреч.
Душевность и теплота, а также единение человеческих душ ощущалось на протяжении всей экуменической молитвы. «Для нас важно в течение года показать миру, что мы можем быть разными, молиться на разных языках, но быть вместе, быть едиными»,- сказал Глава Католической Церкви.
От имени женщин-христианок Армении и Европейского женского экуменического форума, Марианна Апресян поприветствовала участников и организаторов всеобщей молитвы, и приняла участие в церемонии, прочитав псалом Асафа.
4Экуменическая молитва завершилась благословением и молитвой «Господи, спаси и сохрани», которую прочитали главы церквей каждый на своем родном языке.
На следующий день Предводитель Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян принял гостей из Армении - членов делегации Христианского экуменического форума. На встрече присутствовали сотрудницы Епархии.   Члены Экуменического форума женщин-христианок из Армении представили цель и направления деятельности Экуменического форума женщин Армении, являющегося членом Европейского форума, у которого пятилетняя история. На встрече обсуждалось видение формирования подобной организации в Грузии с благословения и при содействии Епархии ААЦ в Грузии.
Предложение было принято с четким пониманием того факта и обстоятельств, что благодаря совместной деятельности с женщинами-представителями разных религиозных общин, может осуществляться сотрудничество в новых сферах.