საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ფოტოალბომის - „რელიგიები საქართველოში“ პრეზენტაციაში მიიღო მონაწილეობა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A2019 წლის 7 თებერვალს, თბილისში, სასტუმრო „ბილტმორში“, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს პროექტის, ფოტოალბომის - „რელიგიები საქართველოში“ პრეზენტაცია გაიმართა. ამ ფორმატის ფოტოალბომი საქართველოში პირველად დაიბეჭდა, რომელშიც თავმოყრილია საქართველოში არსებული რელიგიური ორგანიზაციების საკულტო ნაგებობების ფოტოები და რელიგიურ ლიდერთა ბიოგრაფიები. ალბომში ასევე თავმოყრილია საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებული სალოცავების ფოტოსურათები.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ რელიგიური ორგანიზაციების ლიდერები, საქართველოს პარლამენტისა და მთავრობის წევრები, 51327422დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და ექსპერტები. პრეზენტაციას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა ღირს მღვდელთან- ჰუსიკ ჰარუთუნიანთან, ადმინისტრაციულ-ეკონომიკური განყოფილების დირექტორთან- კარენ ერიციანთან, საინფორმაციო განყოფილების დირექტორთან- სუსანა ხაჩატრიანთან და სამართლებრივ და თანამშრომლობის საკითხებში წინამძღვრის თანაშემწესთან- მიქაელ ავაგიანთან ერთად.
ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ, ზაზა ვაშაყმაძემ.  უკანასკნელმა აღნიშნა, რომ ფოტოალბომი საქართველოს ეთნიკურ და რელიგიურ მრავალფეროვნებას ასახავს და ხაზს უსვამს საქართველოს მოქალაქეების განსხვავებულთა მიმართ შემწყნარებლობას.  ამავდროულად, სააგენტოს თავმჯდომარემ ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში 51377827არსებულ ვითარებაზე, სადაც იქ დარჩენილი მოსახლეობის ეთნიკური და რელიგიური ნიშნით დევნა მიმდინარეობს, ირღვევა და ფეხქვეშ ითელება ადამიანის ყველა უფლება- რელიგიური აღმსარებლობის განხორციელების უფლების ჩათვლით.
ალბომში შეტანილია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის ფოტოები და ბიოგრაფიული ინფორმაცია, ისევე როგორც თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის, ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“, ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ და ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიების ფოტოსურათები. ფოტოალბომი ორენოვანია- შედგენილია ქართულ და ინგლისურ ენებზე.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო კვლავაც განახორციელებს პროექტებს, რომლებიც მიმართული იქნება საქართველოში სხვადასხვა რელიგიური ჯგუფების ჰარმონიული თანაარსებობისა და განვითარებისკენ.

Глава Епархии ААЦ в Грузии принял участие в презентации альбома "Религии в Грузии" PDF Печать E-mail
A7 февраля 2019 года в гостинице «Билтмор» г. Тбилиси состоялась презентация фотоальбома «Религии в Грузии» Государственного агентства по вопросам религии в Грузии. В таком формате фотоальбом издан впервые, в нем представлены фотографии культовых сооружений функционирующих в стране религиозных общин, а также биографии религиозных предводителей. В альбоме представлены фотографии молельней, действующих на оккупированных территориях Грузии - в Абхазии и Цхинвали.51327422
На презентации присутствовали главы религиозных организаций, члены правительства и парламента Грузии, представители дипломатического корпуса, международных организаций, эксперты.
Презентацию своим присутствием почтил Глава Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, в сопровождении достопочтенного духовного отца Усика Арутюняна, директора административно-хозяйственного отдела Епархии Карена Ерицяна, директора отдела информации Сусанны Хачатурян, и помощника Предводителя Епархии Микаела Авакяна.
Председатель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе обратился с речью к участникам мероприятия. Он отметил, что фотоальбом отражает национальное и религиозное разнообразие Грузии, и подчеркнул толерантность граждан Грузии в отношении лиц, отличающихся по религиозной 51377827принадлежности. В то же время глава агентства обратил внимание на ситуацию на оккупированных территориях Грузии, в Абхазии и Цхинвали, где проживающих там граждан преследуют по национальным и религиозным признакам, где нарушаются и попираются права человека, в том числе права по религиозной принадлежности.
В фотоальбоме размещена фотография и биографические данные Главы Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, а также фотографии кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси, церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре, церкви Сурб Пркич г. Батуми и церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки. Фотоальбом издан на двух языках, грузинском и английском.
Государственное агентство по вопросам религии Грузии продолжит реализацию проектов, направленных на гармоничное сосуществование и развитие различных религиозных общин в Грузии.