თბილისში ჰოვანეს თუმანიანის 150 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი ღონისძიებები დაიწყო PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
12019 წლის 19 თებერვალს, ჰოვანეს თუმანიანის თბილისის ყოფილ ბინაში, 2სადაც ამჟამად საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰოვანეს თუმანიანის სახლი“ სამეცნიერო, კულტურული ცენტრია, საზეიმოდ დაიწყო ყოველთა სომეხთა პოეტის დიდებული 150 წლის საიუბილეო დღესასწაული.
სტუმართმოყვარე ამ სახლში კვლავ ხალხმრავლობა იყო. თუმანიანის სახლმა უმასპინძლა თვეების წინ საქართველოს 3სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის თავმჯდომარეობით შექმნილ რეგიონულ სათემო საიუბილეო კომისიის წევრებს, სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და 4სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში რუბენ სადოიანს, საელჩოს დიპლომატებს. თბილისიდან პირდაპირი კავშირი დამყარდა ერევანთან, ასევე დსეღთან სადაც პოეტი დაიბადა, და სადაც ასევე სადღესასწაულო ღონისძიებები ტარდებოდა.
თუმანიანის სახლის ტრადიციის თანახმად, სტუმრები ჩაის სუფრასთან შეიკრიბნენ, რომლის შემდეგაც საქართველოს პარლამენტის დეპუტატის, დავით ჭიჭინაძისგან „ჰოვანეს თუმანიანის სახლი“ ცენტრისთვის ნაჩუქარი ყოველთა სომეხთა 5პოეტის ბრინჯაოსგან ჩამოსხმული ქანდაკების გახსნას დაესწრნენ.
გასული წლების მსგავსად, წელსაც, პოეტის დაბადების დღეს,6 საქართველოს სომხური თემის წევრები, მწერლები და საზოგადო მოღვაწეები, სკოლის მოსწავლეები ეწვივნენ თბილისის სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონს, სადაც მათ შეუერთდნენ სომხეთიდან ჩამოსული სომხეთის რესპუბლიკის კულტურის მინისტრის მოადგილე 6-1ტიგრან გალსტიანი, სომხეთის რესპუბლიკის კულტურის მინისტრის მრჩეველი არუსიაკ ტერჩანიანი, ახლო დიასპორასთან კავშირების განყოფილების ხელმძღვანელი ტარონ შაგოიანი, 7საქველმოქმედო კავშირის- „ჯავახეთის დახმარების ფონდის“ დირექტორი სოს საჰაკიანი და სხვები.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის 8თავმჯდომარეობითა და სასულიერო დასის მონაწილეობით, ჰოვანეს თუმანიანის საფლავთან შესრულდა პანაშვიდის წესი და ყვავილებით შეიმკო დიდი სომხების საფლავები. ამის შემდეგ ცხონებული პოეტის, ანაჰიტ ბოსტანჯიანის მიერ დამკვიდრებული ტრადიციის თანახმად, მისმა ქალიშვილებმა წიგნის ჩუქების ცერემონია გამართეს.   9
ჰოვანეს თუმანიანის დაბადების დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაგრძელდა საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის დიდ დარბაზში. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტის დეპუტატები, მოძმე ეკლესიების წინამძღვრები, სხვადასხვა სტრუქტურის წარმომადგენლები. დარბაზში „ლორვა ძორ“ თანამემამულეთა კავშირის ინიციატივითა 10და მხარდაჭერით გაიხსნა ცნობილი თბილისელი სომეხი მხატვრის, თენგიზ მიკოიანცის ტილოებს გამოფენა, სახელწოდებით- „თუმანიანის კვალდაკვალ“.
და დაიწყო საიუბილეო ლიტერატურულ-მხატვრული ღონისძიება, რომლსაც 11უძღვებოდნენ  „ჰოვანეს თუმანიანის სახლი“ ცენტრის ხელმძღვანელი გისანე ჰოვსეფიანი და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორი სურენ აბრამიანი.
სომხურ-ქართული მეგობრობის დიდი აპოლოგეტის, ჰოვანეს თუმანიანის დაბადების 150 წლის 13იუბილესადმი მიძღვნილი სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის, არმენ სარქისიანის მილოცვის წერილი დამსწრეებს სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში, რუბენ სადოიანმა წარუდგინა. ხოლო საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის წარმომადგენელმა 12კონსტანტინე ნაცვლიშვილმა დამსწრეებს საქართველოს პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილის მილოცვა გადასცა.
თუმანიანის, როგორც საყოველთაო პოეტის, მრავალჟანრიანი მწერლის, აქტიური საზოგადო მოღვაწის, თუმანიანის, როგორც ადამიანისა და მოქალაქის სიდიადეს ხაზი გაუსვეს და მისალოცი სიტყვა წარმოთქვეს საქართველოს მწერალთა კავშირის თანათავმჯდომარემ, მაყვალა გონაშვილმა, „ლორვა ძორ“ თანამემამულეთა კავშირის თავმჯდომარემ, სერგო ერიციანმა და ფილოლოგიის მეცნიერებათა 15დოქტორმა, სუსანა ჰოვანისიანმა. ღონისძიებას ესწრებოდა თუმანიანის შვილთაშვილი, ელენა კოლესნიკოვა, ხოლო მეორე შვილთაშვილმა ირმა საფრაზბეკიანმა მისალოცი და სამადლობელი წერილი გამოგვიგზავნა გერმანიიდან.
სოლო შემსრულებლების სვეტლანა ტატოევას, ანა ბადალიანის, აიდა ბაზოიანის, ივანე მკრტჩიანის, „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის „მაკარ ეკმალიან“ მგალობელთა გუნდის შესრულებით დარბაზში გაჟღერდა თუმანიანის შემოქმედების უკვდავი მელოდიები, პოეტის ლექსები ქართულ და სომხურ ენებზე 14წაიკითხეს მჰერ მელიქიანმა, ნანო პოღოსოვამ და გარი ღალამქაროვმა.
ღონისძიების დასასრულს კურთხევისა და დაფასების სიტყვით გამოვიდა ეპარქიის წინამძღვარი.ეპარქიის წინამძღვარმა დამსწრეებს ჰოვანეს თუმანიანისადმი მიძღვნილ საიუბილეო ღონისძიებასთან დაკავშირებით ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსის, უწმინდესისა და უნეტარესის გარეგინ მეორის ლოცვა-კურთხევა და მილოცვა გადასცა.
მეუფე ვაზგენმა დამსწრეებს მიულოცა და დაფასების სიტყვით მიმართა ღონისძიების ორგანიზატორებს- საიუბილეო კომისიას, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰოვანეს თუმანიანის სახლი“ ცენტრს, თბილისის პეტროს ადამიანის სახელობის სომხური პროფესიულ 17სახელმწიფო დრამატულ თეატრს, საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკას და „ლირვა ძორ“ თანამემამულეთა კავშირს. მეუფე ვაზგენმა  ისაუბრა საიუბილეო 16ღონისძიებებში შეტანილი წვლილისათვის სამახსოვრო მედლებზე და მან პირველი სამახსოვრო მედალი სომხეთის რესპუბლიკის განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს, ჰოვანეს თუმანიანის სადღესასწაულო სახელმწიფო კომისიის  პრეზიდენტს- არაიკ ჰარუთუნიანს გადასცა, სამახსოვრო მედალი გადეცათ ასევე საქართველოს პარლამენტის დეპუტატს, დავით ჭიჭინაძეს  და ფოდი IDeA-ს ხელმძღვანლის რუბენ ვარდანიანის წარმომადგენელს.
თბილისში დიდი სომეხი პოეტის დაბადების დღე ნამდვილად საზეიმო და თუმანიანის სულით გაჯერებული იყო. ჰოვანეს თუმანიანის და არქიმანდრიტ კომიტასის 150 წლის იუბილეებისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების ჩატარება საქართველოს სომეხთა ეპარქიში მთელი წლის განმავლობაში გაგრძელდება.

В г. Тбилиси стартовали мероприятия, посвященные 150-летнему юбилею Ов. Туманяна PDF Печать E-mail
119 февраля 2019 года, в бывшей квартире Ованеса Туманяна г. Тбилиси, 2где сейчас функционирует научно-культурный центр «Дом Ованеса Туманяна» Епархии ААЦ в Грузии, в праздничной обстановке состоялось мероприятие, посвященное 150-летию великого всеармянского поэта Ованеса Туманяна, положившее начало череде юбилейных мероприятий.
3В этом гостеприимном доме снова было многолюдно, гостями были члены юбилейной комиссии, приехавшие из разных регионов Грузии. Юбилейная комиссия была создана несколько месяцев назад под председательством Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его4 Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна. На юбилейном мероприятии присутствовал Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Грузии Рубен Садоян и другие дипломаты посольства. Из г. Тбилиси была установлена прямая связь с Домом-музеем Ов. 5Туманяна в г. Ереване и Дсехе, где также проходили праздничные мероприятия.
По традиции Туманяновского дома, гости собрались за столом чаепития, а затем присутствовали на открытии медного памятника Ованесу Туманяну, который центру «Дом Ов. Туманяна» 6подарил депутат парламента Грузии Давид Чичинадзе.
6-1В день рождения всеармянского поэта и писателя, как и в прошлые годы, члены общины Грузии, общественные деятели, писатели, ученики и любители произведений Ов. Туманяна посетили Ходживанкский пантеон армянских писателей и общественных деятелей г. Тбилиси. Здесь к ним присоединилась делегация из Армении во главе с заместителем министра 7культуры Республики Армения Тиграном Галстяном, советником Арусяк Терчанян, руководителем отдела связи с диаспорой Тароном Шагояном, председателем 8благотворительного союза «Содействие Джавахети» Сос Саакяном, и другие.
Во главе с Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном и при участии священнослужителей, возле могилы Ованеса Туманяна была проведена панихида и возложены цветы на все могильные плиты, похороненных здесь великих сынов армянского народа. Затем, по традиции, которую основала ушедшая рано из жизни поэтесса Анаида Бостанджян, ее две дочки провели 9традиционное мероприятие «День дарения книг».
Мероприятие, посвященное юбилейной дате Ов. Туманяна продолжилось в большом зале Национальной библиотеки Парламента Грузии. На мероприятии присутствовали депутаты парламента Грузии, представители 10разных структур и церкви. В зале, по инициативе и при содействии  Союза землячества «Лорва Дзор», был представлен цикл  картин «По следам Ованеса Туманяна» известного тбилисского художника Тенгиза Микоянца.
Юбилейное литературно-художественное мероприятие вели руководитель центра «Дом Ов. Туманяна» Гисане Овсепян и директор отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Сурен Абраамян. В связи с юбилейной датой 150-летия прославляющего 11армяно-грузинскую дружбу поэта Ов. Туманяна, поздравительное письмо Президента Республики Армения зачитал Чрезвычайный и полномочный посол РА в Грузии Рубен Садоян, а сотрудник Администрации президента Грузии Константин Нацвлишвили передал поздравление Президента Грузии Саломе Зурабишвили.
13Как о многожанровом писателе, активном общественном деятеле, всенародном поэте-писателе, а также человеке-12гражданине, об Ованесе Туманяне высказывались и с поздравительным словом выступили  министра образования и науки Республики Армения и председатель государственной комиссии по мероприятиям юбилея Ов. Туманяна, Араика Арутюнян, сопредседатель Союза писателей Грузии Маквала Гонашивли, председатель Союза землячества «Лорва Дзор» Серго Ерицян, доктор филологических 15наук из Армении Сусанна Ованисян. На мероприятии присутствовала правнучка Ованеса Туманяна Елена Колесникова, а внучка Ирма Сафразбекян из Германии прислала свое поздравительное и благодарственное письмо.
Солисты Светлана Татоева, Анна Бадалян, Аида Базоян, Иване Мкртчян, хор имени Макара Екмаляна церкви Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии исполнили песни и музыкальные композиции на произведения Ов. Туманян. На армянском и грузинском языках стихи 14читали Мгер Меликян, Нано Погосян, Гари Каламкаров.
В завершении мероприятия со словом благодарности и благословения выступил Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Глава Епархии ААЦ в Грузии передал благословение и поздравление Католикоса Всех Армян Его Святейшества Гарегина II по случаю юбилейных мероприятий, посвященных Ов. Туманяну, затем поздравил всех 17присутствующих и поблагодарил организаторов в лице юбилейной комиссии, центр «Дом Ованеса Туманяна» Епархии ААЦ в Грузии, Армянский государственный16 драматический театр им. П. Адамяна г. Тбилиси, Национальную библиотеку Парламента Грузии, Союз землячества «Лорва Дзор», отметив их вклад в юбилейные мероприятия. Епископ Вазген Мирзаханян первыми юбилейными медалями наградил Араика Арутюняна - министра образования и науки Республики Армения и председателя государственной комиссии по мероприятиям юбилея Ов. Туманяна, депутата парламента Грузии Давида Чичинадзе, и представителя фонда IDeA президента Рубена Варданяна.
День рождения великого армянского поэта в г. Тбилиси стало действительно праздничным и наполненным Туманяновским духом. Мероприятия, посвященные 150-летнему юбилею Ов. Туманяна и Архимандрита Комитаса в армянской общине Грузии будут продолжаться на протяжении всего года.