სოფელ ჰეშტიაში „არმათ“ საინჟინრო ლაბორატორია გაიხსნა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12019 წლის 20 თებერვალს, ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის სოფ. ჰეშტიაში „არმათ“ საინჟინრო ლაბორატორიის საზეიმო გახსნა გაიმართა. ლაბორატორია შეიქმნა „კარიტასი საქართველო“-ს დაფინანსებით, „ჯავახეთის მხარდაჭერის“ ფონდის საქართველოს წარმომადგენლობისა და წამყვანი ტექნოლოგიების საწარმოთა კავშირის (წტსკ) პარტნიორობით.
გახსნის ცერემონიას ესწრებოდნენ, სომხეთის რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში რუბენ სადოიანი, ნინოწმინდის რაიონის ხელისუფლება, „კარიტასი საქართველო“-ს პრეზიდენტი, ქორეპისკოპოსი ბენ ბეთ იადეგარი, „ჯავახეთის მხარდაჭერის“ ფონდის თავმჯდომარე სოს საჰაკიანი, წამყვანი ტექნოლოგიების საწარმოთა კავშირის (წტსკ) დირექტორი კარენ ვარდანიანი, ბიზნესმენები და სხვები.
გახსნის ცერემონიას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა IMG-515957e2a5941e1ac8ae562392f2c2dd-Vვაზგენ მირზახანიანმა. სტუმრებს ტრადიციული პურ-მარილით დახვდნენ.
სიტყვა „არმათ“-ი გაგებული უნდა იქნას როგორც სომხური მათემატიკა, რომლის მიმართ ინტერესიც მთელს მსოფლიოშია. ჯავახეთის ბავშვების მიდრეკილება საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების მიმართ საშუალებას იძლევა ვისაუბროთ განვითარების პერსპექტივებზე. მსგავსი ლაბორატორია IMG-a930186e2d70010f99bbf70baa53ede4-Vჯავახეთში მხოლოდ ორია, ერთი ქალაქ ახალქალაქში, ხოლო მეორე- ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის სოფ. ჰეშტიაში.
პროგრამა ხელს უწყობს ჯავახეთში ტექნოლოგიური განათლების განვითარებას, ტექნოლოგიური დასაქმების გაფართოებას, დამატებით ეკონომიკურ აქტივობას, ქმნის სამუშაო შესაძლებლობებს და მშობლიურ სოფელში დარჩენის პერსპექტივებს.
ჰეშტიის „არმათ“ საინჟინრო ლაბორატორიაში დაახლოებით 70 ბავშვი უკვე მონაწილეობს კურსებში და ეუფლება საინჟინრო, 3D მოდელირების, პროგრამირების, რობოტების აწყობისა და დიზაინერულ უნარ-ჩვევებს.
ახლო მომავალში ჯავახეთის მხარდაჭერის ფონდი სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში კიდევ 5 მსგავსი ლაბორატორიის გახსნას გეგმავს.
სომხეთის, არცახისა და საქართველოს ტერიტორიაზე ფუნქციონირებს 250-ზე მეტი „არმათ“ საინჟინრო ლაბორატორია, სადაც 6500-ზე მეტი ბავშვი იღებს უფასო საინჟინრო განათლებას.

В селе Эштия открылась инженерная лаборатория «АрМат» PDF Печать E-mail
A120 февраля 2019 года в селе Эштия Ниноцминдского района состоялось торжественное открытие инженерной лаборатории «АрМат». Лаборатория создана под эгидой организации «Каритас Грузия» и при сотрудничестве с представительством в Грузии фонда «Содействие Джавахку» и Союза предприятий передовых технологий.
На открытии присутствовали посол Республики Армения в Грузии Рубен Садоян, руководство Ниноцминдского района, председатель «Каритас Грузия» Епископ Бен Бет Ядегар, председатель фонда «Содействие Джавахку» Сос Саакян, и директор Союза предприятий передовых технологий Карен Варданян, бизнесмены и другие гости.IMG-515957e2a5941e1ac8ae562392f2c2dd-V
Своим присутствием торжественное открытие почтил Глава Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Гостей встретили хлебом и солью.
Название АрМат следует толковать как «армянская математика» и интерес к ней распространен во всем мире. Стремление джавахетских детей к изучению естественных наук дает основание говорить о перспективе развития. Подобных лабораторий в Джавахети всего две – в городе IMG-a930186e2d70010f99bbf70baa53ede4-VАхалкалаки и в селе Эштия Ниноцминдского района.
Программа дает стимул развитию технологической науки в Джавахети, расширению технологической занятости, повышению экономической активности и дает возможность работать в родных краях и перспективу пребывания на родине.
Инженерную лабораторию «АрМат» села Эштия посещает около 70 детей, где они получают навыки по инженерии, тригонометрическому моделированию, программированию, робототехнике и дизайну.
В ближайшее время фонд «Содейстиве Джавахку» планирует открыть 5 аналогичных лабораторий в Самцхе-Джавахети.
На территории Армении, Арцаха и Грузии действует более 250 инженерных лабораторий «АрМат», где бесплатно обучаются инженерному делу более 6,500 воспитанников.