საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში ძირითადი ბარეკენდანი ტრადიციული ჰარისას ფესტივალით აღინიშნა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A2019 წლის 3 მარტს, სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესიის კალენდრით ძირითადი ბარეკენდანი აღინიშნა. დიდი მარხვის დაწყების წინა დღე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის1 მოქმედ ეკლესიებში საღმრთო ლიტურგიით აღინიშნა.
თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში საღმრთო ლიტურგია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო წინამძღოლობით აღევლინა.
წმინდა ცერემონიალის დასასრულს, ეპარქიის წინამძღვარმა დამსწრეებს ძირითადი ბარეკენდანის დღესასწაული მიულოცა და უსურვა, რომ დიდი მარხვის გზა სულითა და სხეულით განმტკიცებულებმა გაიარონ. მეუფე ვაზგენმა კურთხევის და დაფასების სიტყვით მიმართა ღირს მღვდელს, მანუკ ზეინალიანს, ვინც სომხეთის რესპუბლიკის შეიარაღებულ ძალებში გადადის მსახურებისათვის და მას სომხურ არმიაში სანუკვარი სულიერი მსახურება უსურვა. საქართველოში მსახურების წლების სამახსოვროდ, ეპარქიის წინამძღვარმა 2მღვდელ მანუკს საჩუქრად თბილისის გამოსახულებით ფერწერული ნამუშევარი გადასცა.
ძირითად ბარეკენდანს ეძღვნებოდა ასევე ტრადიციული ჰარისას ფესტივალი, რომელიც საქართველოს სომეხთა ეპარქიის საეპისკოპოსოს მხარდაჭერით საქართველოს სომეხ ქალთა „შუშანიკ“ კავშირის მიერ იყო ორგანიზებული საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში. 3
თბილისის სომხურ თემში ეს ლამაზი ფესტივალი 2012 წლიდან მოყოლებული ყოველწლიურად ტარდება. წლიდან წლამდე დღესასწაული განვითარდა და სახალხო დღესასწაულად გადაიქცა.
„ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში სიგრძით ეწყო მაგიდები, ცხიმიანი და გემრიელი ჰარისათი სავსე ოცდაათი ქვაბითა და თიხის ქოთნით, რომელთაც სომეხი ქალბატონები ამშვენებდნენ.
ფესტივალზე თავიანთი მომზადებული ჰარისათი წარმოდგენილები იყვნენ, სომხეთის რესპუბლიკის საელჩო საქართველოში, რესტორანი „მაის ბარი“, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღი, ერთდღიანი სკოლების მოსწავლეები, „სურბ ნერსეს შნორჰალი“ გუნდი, „ტარონ“ ქორეოგრაფიული ანსამბლი, დოლისა და დუდუკის ჯგუფები, ეპარქიის ახალგაზრდობის განყოფილება, „შუშანიკ“ კავშირის წევრები და უამრავი მოხალისე.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა სომხეხ ქალბატონებს 3 მარტი, საქართველოში 4აღნიშვნადი დედის დღე, ხოლო სომხეთის რესპუბლიკის ელჩს საქართველოში, რუბენ სადოიანს, დიპლომატის დღე მიულოცა. მეუფემ აკურთხა ჰარისას ქვაბები და დამსწრეები გემრიელი კერძის დასაგემოვნებლად მიიწვია. დარბაზში გავრცელდა მხიარულ სიმღერა და მუსუკა. ნაკურთხი5 ჰარისა გადაეცა ასევე ავადმყოფებს და ხანდაზმულებს. ძირითადი ბარეკენდანის ზეიმს ესწრებოდნენ ისნის რაიონის გამგებელი კახა ლაბუჩიძე, ისნის რაიონის გამგებლის მოადგილე გიორგი რჩეულიშვილი, რეგიონალური სამმართველოს თანამშრომლები, ქალაქის საკრებულოს ეთნიკური უმცირესობათა საბჭოს კოორდინატორი, რიტა ხიდირბეგაშვილი, ლუთერული ეკლესიის წარმომადგენლები, საქართველოს სომეხთა კავშირის თავმჯდომარე ჰენრიხ მურადიანი, თბილისის პეტროს ადამიანის სახელობის სომხურ პროფესიულ სახელმწიფო დრამატული თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი არმენ ბაიანდურიანი, უამრავი სტუმარი და მორწმუნე.
საქართველოს სომეხ ქალთა „შუშანიკ“ კავშირი მადლობას უხდის საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს, მაღაზია „არმენიას“, ინდივიდუალურ ქველმოქმედებს და ფესტივალის ყველა მონაწილეს ღონისძიების განხორციელებაში მხარდაჭერისათვის.

Истинную Масленицу в Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии отметили традиционным фестивалем «Хариса» PDF Печать E-mail
A3 марта 2019 года, по календарю Армянской Апостольской Церкви отмечали Истинную Масленицу (Бун Барекендан). Перед началом Великого Поста, в воскресенье, в действующих1 церквях Епархии ААЦ в Грузии отслужили Святую Литургию.
В кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси Святую Литургию провели во главе с Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном. В завершении церемонии, Глава Епархии поздравил всех присутствующих с праздником Истинной Масленицы и пожелал с силой духа и тела пройти путь Великого Поста. Его Преосвященство обратился со словами высокой оценки к достопочтенному священнику Мануку Зейналяну, благословил его на дальнейшую службу в Вооруженных Силах Республики Армения и пожелал ему преданной духовной службы в армянской армии. В память о проведенных годах на службе в Грузии, Глава Епархии ААЦ 2в Грузии, подарил достопочтенному отцу Мануку Зейналяну замечательную картину с мотивами г. Тбилиси.
Истинной Масленице также был посвящен традиционный фестиваль «Хариса», который при содействии Предводительства Епархии ААЦ в Грузии организовал Союз армянских женщин в Грузии «Шушаник». Фестиваль был организован в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии.3
В общине тбилисских армян этот прекрасный праздник-фестиваль отмечается с 2012 года и с годами, расширяясь, превратился в настоящий всенародный праздник.
Вдоль всего зала им. Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун» были накрыты столы с ароматной и обильно заправленной маслом Харисой, разлитой по 30 кастрюлям и глиняным горшкам, а у столов стояли наряженные хозяйки, приготовившие это вкуснейшее блюдо.
Харису, приготовленную своими руками, представили и некоторые организации – Посольство Республики Армения в Грузии, подготовительная группа «Сурб Мовсес Хоренаци» центра «Айартун», ресторан «Маисбар», воспитанники однодневных школ, хор имени «Сурб Нерсес Шнорали», танцевальный ансамбль «Тарон», ансамбль дхоли и дудуки, отдел молодежи Епархии ААЦ в Грузии, центр «Дом Ов. Туманяна», члены союза «Шушаник», а также 4множество добровольцев.
Перед началом празднества, Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян поздравил всех женщин с праздником «День Матери», который отмечают в Грузии, посла Республики Армения в Грузии Рубена Садояна с Днем Дипломатии, затем 5освятил наполненные харисой кастрюли и пригласил всех угоститься традиционным вкусным блюдом «Хариса». В зале была слышна веселая музыка, народные песни. Освященной харисой угостили всех больных и стариков.
На празднике Истинной Масленицы присутствовали председатель Администрации Исанского района Каха Лабучидзе, заместитель – Гиорги Рчеулишвили, сотрудники районной администрации, руководитель отдела по вопросам национальных меньшинств в Городской администрации г. Тбилиси Рита Хидирбегашвили, представители Лютеранской церкви, председатель Союза армянской общины в Грузии Генрих Мурадян, художественный руководитель государственного армянского театра им. П. Адамяна Армен Баяндурян, множество гостей и верующие.
Союз армянских женщин в Грузии «Шушаник» благодарит за содействие Главу Епархии ААЦ в Грузии, магазин «Армения», отдельных благотворителей, и всех участников фестиваля «Хариса» в организации и проведении прекрасного праздника.