საქართველოს ქალაქ ოზურგეთში გაიხსნა კომიტას ვარდაპეტის სახელობის ცენტრი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12019 წლის 2 აპრილს, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, ყოვლადუსამღვდელოესობა  ეპისკოპოსის, ვაზგენ მირზახანიანის ხელდასმით, ჩატარდა ოზურგეთის სულიერი, კულტურულ-საგანმანათლებლო ცენტრის საზეიმო გახსნა. კომიტას ვარდაპეტის 150 წლის იუბილესთან დაკავშირებით ახალადგახსნილ ცენტრს ეწოდა კომიტას ვარდაპეტის სახელი. D2SC 6471
ოზურგეთის ცენტრი იჯარით აიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ, ხოლო რემონტი ჩატარდა ჯინიშიან მემორიალური  ფონდის მატერიალური სახსრებით. ბოლო წლებში ადგილობრივი სამწყემსოს მიერ დაარსდა წმ. საჰაკ პართევის ერთდღიანი სკოლა, რომელიც თავის სამუშაოებს ასრულებდა ბათუმის ალექსანდრ მანთაშიანცის ცენტრის მხარდაჭერით. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ბათუმის სურბ ფრკიჩ ეკლესიის, აჭარის, გურიისა და იმერეთის სომეხთა სულიერი მწყემსი, მღვდელი არარატ გუმბალიანი, თემში ხშირად ყოფნით, ზრუნავდა ხალხის სულიერ მოთხოვნილებებზე და ხშირად ახდენდა ოზურგეთის თემის წარმომადგენლების ვიზიტის ორგანიზებას ბათუმის სურბ ფრკიჩ ეკლესიის წირვებზე  და სხვადასხვა სათემო D2SC 6399ღონისძიებებზე.
ამიერიდან, სულიერი მწყემსის მიერ ადგილზე წმინდა ლიტურგიის ჩასატარებლად და ხალხის სულიერ მოთხოვნილებებზე საზრუნველად ახლადგახსნილ ცენტრის დარბაზში განთავსდა ასევე საკურთხეველი.
დღე სადღესასწაულო იყო. ცენტრში შეკრებილიყვნენენ არამარტო შაბათის სკოლის მოწაფეები და მათი მშობლები, არამედ ოზურგეთის სომხური თემის უამრავი წარმომადგენელი და სტუმრები ბათუმიდან და თბილისიდან. საზეიმო ცერემონიას ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ალექსანდრ მანთაშიანც ცენტრის დირექტორი სონა ჰოვჰანნისიანი, ეპაქრქიის იურიდიული საკითხებისა და  თანამშრომლობის განყოფილების დირექტორი, მიქაელ ავაგიანი და ადმინისტრაციულ-სამეურნეო განყოფილების დირექტორი კარენ ირიციანი.  ბათუმის საპატიო სტუმარი იყოს სრ მთავარი კონსული IMG-8900d6257d7f8d9a28361c9eb21cf416-Vბატონი ეღიშე სარგსიანი.
საეკლესიო ცერემონია დაიწყო საუფლო ლოცვით,  შემდეგ კეთილმზრუნველმა წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა  სამცხე ჯავახეთის  და წალკის ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსის არქიმანდრიტ მაღაქია ამირიანისა და მღვდლის, არარატ გუმბალიანის მონაწილეობით შეასრულა წმინდა მაგიდის, წმინდა ქვის, ღვთისმშობლის ხატისა და ცენტრის  კურთხევის საზეიმო ცერემონია.   საგალობლების, ფსალმუნების და ლოცვების გაჟღერებით ცენტრში ჩამოყალიბდა სულიერი ატმოსფერო, რამაც დიდი ნუგეშისცემა IMG-b59677cbababb7bb49f87b39fbae978c-Vმიანიჭა ადგილობრივ ხალხს.
ცერემონიის ბოლოს შაბათის სკოლის მოწაფეებმა დამსწრეები გაახარეს თავიანთი სომხური სიმღერებით და ლექსებით.
მისალოცი სიტყვით გამოვიდნენ კონსული ეღიშე სარგსიანი, წმინდა მამა მაღაქია, და მღვდელი ტერ არარატი. საქართველოს სომეხთა ეპარქიისა და ჯინიშიანის ფონდისადმი მიმართული მადლობის სირტყვით გამოვიდნენ ოზურგეთის სომხური თემის წევრები. IMG-ea719673821383566b6d48c300b9526e-V
საეკლესიო ცერემონიისა და ღონისძიების ბოლოს უწმინდესმა ვაზგენმა თავისი კურთხევა უბოძა ოზურგეთის მორწმუნე ხალხს, დიდად შეაფასა სულიერი მწყემსის, მღვდლის, ტერ არარატისა და ადგილობრივი წმ. საჰაკ პართევის სომხური ენის შესწავლის ერთდღიანი სკოლის მასწავლებლის, ირინა მარგარიანის მიერ თემში შესრულებული სამუშაოები, თავისი მადლიერება გამოუხატა ჯინიშიანის ფონდს,   რომელიც წარმოდგენილი იყო ჯინიშიან მემორიალური ფონდის აშშ-ს ოფისის დირექტორის ელიზ მინასიანისა და ერევნის ოფისის აღმასრულებელი დირექტორის არმენ ჰაკობიანის სახით. ეპარქიალურმა წინამძღვარმა ცენტრს ხატი აჩუქა.
დასაწყისისთვის ცენტრში  შეიქმნება სიმღერისა და ცეკვის წრეები. ოზურგეთის კომიტას ვარდაპეტის სახელის მქონე ცენტრი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის რიცხცით მე-10 სასულიერო, საგანმანათლებლო და ახალგაზრდული ცენტრია.

В городе Озургети, в Грузии, открылся культурный центр имени Архимандрита Комитаса PDF Печать E-mail
A12 апреля 2019 года, во главе с Предводителем Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном, торжественно был открыт духовный, культурный, просветительский и молодежный центр в г. Озургети. В рамках 150-летнего юбилея Архимандрита Комитаса, новый центр был назван в его честь.
Центр г. Озургети арендует Епархия ААЦ в Грузии, D2SC 6471а ремонтные работы финансировал фонд памяти Джинишян. В последние годы, при помощи местной духовной паствы, была создана однодневная школа имени Св. Саака Партева, которая вела свою работу при содействии центра им. Ал. Манташева г. Батуми. Духовный пастырь церкви Сурб Пркич г. Батуми, аджарских, гурийских и имеретинских армян Епархии ААЦ в Грузии, достопочтенный отец Арарат Гумбалян, часто бывая в этой общине, заботился о духовных нуждах местного населения и организовывал посещение церкви Сурб Пркич г. Батуми для представителей Озургетской общины, приобщая их к воскресным богослужениям и разным общинным мероприятиям. С этой целью, с помощью духовного пастыря, в зале нового центра был обустроен алтарь, чтобы на месте проводить D2SC 6399Святую Литургию и обеспечивать другие духовные потребности местного населения.
День был праздничным. В культурно-просветительском центре собрались не только воспитанники однодневной субботней школы и их родители, но и представители армянской общины г. Озургети, гости из Тбилиси и Батуми.
На торжественной церемонии присутствовали директор центра им. Ал. Манташева г. Батуми Епархии ААЦ в Грузии, Сона Ованнисян, директор отдела по юридическим вопросам и сотрудничеству Епархии, Микаел Авакян, директор отдела по административно-экономическим вопросам Епархии, Карен Ерицян. Своим присутствием церемонию открытия почтил главный консул Республики Армения в г. Батуми, Егише Саргсян.IMG-8900d6257d7f8d9a28361c9eb21cf416-V
Церковный ритуал начался с молитвы Господней, затем Благочестивый Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, при участии Преподобного Архимандрита Магакии Амиряна, заместителя Главы Епархии ААЦ в Грузии в Самцхе-Джавахети и Цалка, а также вместе с достопочтенным отцом Араратом Гумбаляном, совершили торжественную церемонию освящения Алтаря, иконы Богоматери, а также нового культурного центра. Торжественная церемония проходила под пение шараканов, псалмов и молитв, создавая в центре духовную атмосферу.
В завершении церемонии, воспитанники однодневной школы выступили перед гостями и порадовали своим пением и чтением стихов на IMG-b59677cbababb7bb49f87b39fbae978c-Vармянском языке. Со словами благодарности выступили консул Егише Срагсян, преподобный святой отец Магакия, и достопочтенный отец Арарат Гумбалян. Со словами глубокого признания к Предводителю Епархии ААЦ в Грузии, а также к представителю фонда памяти Джинишян, обратились представители армянской общины г. Озургети.
После церковного ритуала и праздничного мероприятия, верующих армян Озургети благословил Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его IMG-ea719673821383566b6d48c300b9526e-VПреосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, и дал высокую оценку работам проделанным в общине духовным отцом Араратом Гумбаляном, а также поблагодарил Ирину Маргарян - педагога армянского языка однодневной школы имени Св. Саака Партева. Предводитель Епархии выразил благодарность фонду памяти Джинишян, в лице директора офиса фонда памяти Джинишян в США, госпожи Элиз Минасян, и исполнительного директора офиса фонда в Ереване, господина Армена Акопяна. Его Преосвященство подарил центру замечательную икону.
В дальнейшем, в центре будут созданы ансамбли песни и танцев. Центр имени Архимандрита Комитаса в г. Озургети стал по счету десятым духовным, культурно-образовательным и молодежным центром в Епархии ААЦ в Грузии.