ჰოვანეს თუმანიანის დაბადებისა და ბუნ ბარეკენდანისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიება თბილისში |
19 თებერვალი ღონისძიებებით დატვირთული დღე იყო საქართველოს სომხური თემის ცხოვრებაში. ჰოვანეს თუმანიანის დაბადების დღის აღსანიშნავად, სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონში, საქართველოში სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა აღავლინა პარაკლისი, რის შემდეგაც შედგა წიგნების ჩუქების ცერემონიალი.
„კამურჯ“ ლიტერატურულ-კულტურული ორგანიზაციის თავმჯდომარემ ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა სიხარულით აღნიშნა, რომ სულ ერთი წლის წინ ინიცირებულ ერთმანეთისათვის წიგნის ჩუქების ცერემონიალი დღეს იქცა ტრადიციად. შემდგომ ღონისძიება გაგრძელდა „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის გალუსტ გიულბეკიანის სახელობის დარბაზში, სადაც სომხური სამოციქულო წმინდა ეკლესიის კალენდრით ბუნ ბარეკენდანის დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს სომხური ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის ინიციატივით, საქართველოში სრ საელჩოს ხელშეწობით, „ჰარისის ფესტივალი“ გამართა საქართველოს სომეხ ქალთა კავშირმა „შუშანიკ“, საქართველოს სომეხთა უფლებების დაცვის ასოციაციასა და საქართველოს სომხურ ეროვნულ კონგრესთან თანამშრომლობით. ხალხმა სიამოვნებით უყურა მუსალერელების ჰარისის ფესტივალისადმი მიძღვნილ ვიდეოფილმს. ღონისძიება მიმდინარეობდა ჰარისის მზადების და გამოსვლების პარალელურად. გამომსვლელები - საქართველოს ქალთა „შუსშანიკ“ კავშირის თავმჯდომარე სუსანა ხაჩატურიანი და საქართველოში სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი დამსწრეებს უყვებოდნენ მის მნიშვნელობაზე და აღნიშნეს, რომ ღონისძიება იქცა ჰარისის, როგორც სომხურ ტრადიცული კერძის, მხარდაჭერის მოქმედებად. „ჰარისის ფესტივალს“ ესწრებოდნენ საქართველოში სრ საელჩოს თანამშრომელი ლევონ თორგომიანი, საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი ვან ბაიბურთიანი, მწერალი-თარჯიმანი გივი შახნაზარი, სათემო სტრუქტურების, ინტელიგენციის წარმომადგენლები, მორწმუნეები. ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა ხალხს მიულოცა ჰარისის ფესტივალი, მათ უსურვა ძალა და შემართება ბუნ ბარეკენდანის შემდგომი დიდი მაერხვის დღეების რწმენითა და სიყვარულით გასატარებლად. მეუფემ აკურთხა ჰარისა, რომელიც შემდგომ დაურიგდა დამსწრეებს. ღონისძიება დაგვირგვინდა საქართველოს დამსახურებული მსახიობის რობერტ ჰოვანისიანის, 104-ე სკოლის მოსწავლის ლიზა თორასიანის, დიასახლისი სვეტლანა ჰოვსეფიანის წაკითხული ლექსებით და პიანისტების - ესაი აბოვიანის და კარენ მირზოიანის შესრულებებით. |

Праздничное мероприятие в Тбилиси, посвященное дню рождения Ов. Туманяна и празднику Бун Барикендан |
День 19 февраля был насыщен событиями в жизни армянской общины Грузии. В ознаменование дня рождения Ованеса Туманяна в Тбилисском пантеоне Ходживанк, где покоятся многие армянские писатели и общественные деятели, Глава армянской епархии Грузии Его Высокопреосвященство епископ Вазген Мирзаханян провел церемонию панихиды, после чего состоялась церемония дарения книг.
Председатель литературно-культурной организации «Камурдж» Анаит Бостанджян с радостью отметила, что церемония дарить друг другу книги, заложенная всего год назад, сегодня уже стала традицией. Затем мероприятие продолжилось в зале «Галуст Гюльбенкян» культурного центра «Айартун» где в связи с отмечаемым по календарю Святой Армянской Апостольской церкви днем праздника Бун Барикендан по инициативе культурного центра «Айартун» армянской епархии Грузии и при содействии посольства РА в Грузии союзом армянских женщин Грузии «Шушаник» совместно с Ассоциацией защиты прав армян Грузии и Армянским национальным конгрессом Грузии был организован «Фестиваль арисы». Обогащенный духом Туманяна и воодушевленный церемонией книгодарения, народ с удовольствием посмотрел видеофильм, посвященный фестивалю арисы мусалерцев. Мероприятие проходило выступлениями председателя союза армянских женщин Грузии «Шушаник» Сусанны Хачатрян и Главы армянской епархии Грузии епископа Вазгена Мирзаханяна о приготовлении и значении арисы как традиционного армянского национального блюда. На «Фестивале арисы» присутствовал сотрудник посольства РА в Грузии Левон Торгомян, советник Президента Грузии Ван Байбуртян, поэт-переводчик Гиви Шахназар, представители интеллигенции, общинных организаций, верующие. Глава армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян, поздравив присутствующих в связи с фестивалем арисы, пожелал народу силы и воли, чтобы провести последующие за праздником Бун Барикендан дни Великого Поста в вере и любви. После благословения арисы Святым Отцом она была роздана присутствующим. С декламацией на мероприятии выступили Заслуженный артист Грузии Роберт Ованесян, ученица школы №104 Лиза Торосян, домохозяйка Светлана Овсепян, а также пианисты Есаи Абовян и Карен Мирзоян.