წმინდა აღდგომის დღესასწაული თბილისში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
მიმდინარე წლის 8 აპრილს სომხურმა სამოციქულო წმინდა ეკლესიამ აღნიშნ ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული. აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული მთავარი საკათედრო წმინდა ეჩმიაძინის კალენდრით აღინიშნა აგრეთვე საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში. სამცხე ჯავახეთის, ქვემო ქართლის, თბილისსა და ბათუმის ეკლესიებში სათანადოდ აღინიშნა ბრწყინვალე შვიდეულის და წმინდა აღდგომის ყველა ცერემონიალი, ხოლო 7 აპრილს, საღამოს, წირვის შემდეგ თბილისში მოქმედ ორ ეკლესიაში წმინდა გევორგის და წმინდა ეჩმიაძინის ეკლესიებიეზოები გაიშალა სადღესასწაულო სუფრა და ასობით მორწმუნეს გაუმასპინძლდნენ.
IMG 0475-zatik
ქრისტიანული სამყაროს ამ მშვენიერ,   ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულთან დაკავშირებით თბილისის წმინდა გევორგ საკათედრო ტაძარში საკვირაო საზეიმო წმინდა ლიტურდგია აღავლინა საქართველოში სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. წირვა-ლოცვას ესწრებოდნენ თემის წარმომადგენლები, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს წარმომადგენლები, სომეხი მორწმუნეები.
რწმენისა და სარწმუნოების თავისუფლება მოქალაქის უფლებათა დაცვის საწინდარია. საქართველოს სომეხი ეროვნების მოქალაქეებს წმინდა აღდგომის დღესასწაული მიულოცა ქვეყნის პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა, ხოლო თბილისის მერი გიგი უგულავა და საქართველოს უსაფრთხოების საბჭოს ვიცემდივანი თამარ კინწურაშვილი, საქართველოს პრეზიდენტის მრჩევლის, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორის ვან ბაიბურთიანის თანხლებით, ესტუმრნენ სურბ გევორგ საკათედრო ტაძარს და სომეხ მოსახლეობას საზეიომო წირვა-ლოცვისას მიულოცეს ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული. ქალაქის მერმა მიმართვაში აღნიშნა, რომ ორი ქრისტიანი ერი - სომხები და ქართველები სიხარულისა თუ განსაცდელის ჟამს გვერდიგვერდ იდგნენ. ისაუბრა რა თბილისის აღშენების საქმეში თბილისელი სომხების წვლილის შესახებ, მერმა აღნიშნა, რომ ის არაა მთავარი, თუ ვინ როდის აღნიშნავს დღესასწაულებს, მთავარი მათი ერთგულებაა იმ ადგილისადმი, სადაც ცხოვრობენ.
საქართველოში სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა დამსწრეთა სახელით მადლობა მოახსენა ქალაქის მერს მოლოცვისათვის და თვითონაც მიულოცა მორწმუნეებს ბზობის დღესასწაული, რომელიც მართლმადიდებელი ეკლესიის კალენდარით აღინიშნა 8 აპრილს.
წმინდა აღდგომის დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს მოულოცეს არა მარტო ქრისტიანული ეპარქიების ხელმძღვანელებმა, არამედ საქართველოს ისლამური ეპარქიის წინამძღვარმა.
წირვა-ლოცვისას წმინდა აღდგომის დღესასწაულთან დაკავშირებით ყოველთა სომეხთა პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის გარეგინ მეორის მიმართვა - მთელი მსოფლიოს სომეხ ქრისტიანებისადმი წაიკითხა საქართველოში სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა.

Праздник Светлого Христово Воскресения в Тбилиси |
Армянская Апостольская Свята Церковь 8-го апреля празднует Пасху – Светлое Христово Воскресение. Праздник Пасхи торжественно и с большим воодушевлением отмечали и в епархии ААПСЦ Грузии. В церквах Самцхе-Джавахка, Квемо Картли, Батуми и Тбилиси должным образом были проведены Богослужения и все обряды Страстной Недели и Святой Пасхи.
7-го апреля, после вечернего богослужения Сочельника Св. Пасхи, во дворах двух действующих церквей г. Тбилиси – кафедральной церкви Св. Геворг и церкви Св. Эчмиадзин для верующих были накрыты праздничные столы. По случаю Праздника Светлого Христово Воскресения в кафедральной церкви Св. Геворг, под предводительством главы епархии ААПСЦ епископа Вазгена Мирзаханяна была проведена Св. Литургия. На Литургии присутствовали представители общины, сотрудники посольства РА в Грузии, верующие армяне. Президент Грузии Михаил Саакашвили поздравил армянский народ в честь Праздника Пасхи. Мэр г. Тбилиси Гиги Угулава и вице-секретарь Совета безопасности Грузии Тамара Кинцурашвили в сопровождении советника президента Грузии, редактора газеты «Врастан» Вана Байбуртяна посетили кафедральную церковь Сурб Геворг и в конце Св. Литургии поздравили верующих армян в связи с Христовым Воскресением. Обращаясь к верующим армянам, мэр города Тбилиси отметил, что два христианских народа армяне и грузины были бок о бок и в радости и в горести. Говоря о вкладе армянского народа в деле созидания Тбилиси, он отметил, что неважно кто и когда отмечает праздники и события, важна их преданность стране, где они проживают. Глава епархии ААПСЦ епископ Вазген Мирзаханян от имени верующих армян выразил благодарность мэру и сам поздравил грузинский народ с Праздником Вербного Воскресенья, который по календарю Православной Церкви в этом году отмечается 8-го апреля. По случаю Праздника Светлого Христово Воскресения, епархию ААПСЦ в Грузии и епископа Вазгена Мирзаханяна поздравили не только руководители местных христианских общин, но и предводители исламской общины Грузии. В ходе Св. Литургии епископ Вазген Мирзаханян прочел Послание Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II, направленное армянству всего мира по случаю праздника Пасхи - Светлого Христово Воскресения. |