Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի «Ջեյրան» համույթը մասնակցեց «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
482097 247451582038328 666647971 n
ՀՀ Սփյուռքի նախարարության 2012 թվականին նախատեսած եւ ձեռնարկած ազգապահպան բազում միջոցառումներից մեկը «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնն է, որը նպատակամղված է հայրենիք բերելու եւ ընդհանուր երկնքի ներքո համախմբելու մշակութային այն խմբերին եւ գործիչներին, որոնց անդուլ ջանքերով, ստեղծագործական նվիրումով հայրենիքից դուրս պահպանվում է հայերեն խոսքը, երգն ու պարը, նվագարաններն ու ընդհանուր առմամբ հայ մշակույթը:
Այս տարի «Իմ Հայաստան» նշանաբանով ընթացող համահայկական փառատոնի բաժիններից մեկը նվիրված էր պարարվեստին, որին ի թիվս աշխարհի 13 երկրներից ժամանած հայկական պարային 34 համույթների, մասնակցում էին նաեւ Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի պարային համույթները:
602660 247452235371596 1532083475 n
Հուլիսի 9-ին Երեւանում, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին ընդգրկվեց Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի «Ջեյրան» համույթը, պարուսույց Սվետլանա Երիցյան: Համույթին ուղեկցում էին «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի համակարգող Լեւոն Չիդիլյանը եւ տեխնիկական պատասխանատու Վալերի Բադալյանը: Համապատասխան փառատոնային զգեստավորում ստանալուց հետո համույթն ուղեւորվեց Եղեգնաձոր: Այստեղ Բուլղարիայի, Ճապոնիայի, Ռուսաստանի, Նինժնի Նովգորոդի եւ Մոսկվայի պարային համույթների հետ պատրաստվեց բացօթյա համերգի, որը պետք է դառնար նրանց կատարողական արվեստի յուրօրինակ ստուգատես:
Պարային համույթները այդ օրը հանդես էին գալու հայկական ազգագրական պարի 3-ական համարով: Ուրախալի է եւ հպարտացնող, որ բացառության կարգով, «Ջեյրան» համույթը արժանացավ նաեւ չորրորդ համարով՝ «Իմ հայաստան» կոմպոզիցիայով համերգը եզրափակելու պատվին:
Կատարողական բարձր արվեստ, ներդաշնակ եւ ճիշտ շարժումներ, նաեւ հիանալի արտիստիզմ- այս էր «Ջեյրան» համույթի ելույթի գնահատականը, որ արտահայտվեց բուռն ծափողջույններով եւ կրկին ու կրկին բեմահարթակ հրավիրելու հանդիսատեսի պահանջով: Ուստի բնականոն էր մայր թատրոնի՝ Գ.Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի բեմում ազգային գեղահմա «Ճախրանք» պարով մասնակցությունը »Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի պարարվեստի բաժնի հանդիսավոր փակմանը :
Պարտավորեցնող, նաեւ հպարտացնող այս ելույթը հատկապես ՀՀ Սփյուռքի նախարար տիկին Հ.Հակոբյանի եւ մյուս պատվավոր հյուրերի ներկայությամբ, ավարտվեց գերազանց: Արժանանալով տիկին Հ.Հակոբյանի բարձր գնահատանքին, ջեյրանցիները, պարուսույց Ս.Երիցյանի գլխավորությամբ, ստացան փառաատոնին մասնակցության հավաստագրեր եւ նվերներ:
Սակայն այցելությունը ՀՀ մայրաքաղաք չսահմանափակվեց միայն փառաատոնին մասնակցությամբ: «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի համակարգող Լեւոն Չիդիլյանի, տեխնիկական պատասխանատու Վալերի Բադալյանի, պարուսույց Սվետլանա Երիցյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվեցին այցելություններ Ծիծեռնակաբերդ, «Մատենադարան», մայրաքաղաք Երեւանի տեսարժան վայրեր:
Հարուստ տպավորություններով եւ գոհ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին մասնակցությունից եւ ելույթից, «Ջեյրան»» համույթը վերադարձավ Թբիլիսի՝ ասպարեզը թողնելով Վիրահայոց Թեմի «Ներսես Շնորհալի» մանկա-պատանեկան համույթին, որը մասնակցելու է «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի խմբերգային բաժնին:

Танцевальный ансамбль «Джейран» культурного центра «Айартун» при епархии Армянской Апостольской Православной Святой Церкви Грузии – участник Общеармянского фестиваля «Моя Армения» |
Министерство Диаспоры РА в 2012 году осуществляет Общеармянский фестиваль «Им Айастан» («Моя Армения»). Целями и задачами фестиваля является расширение связей и возможностей сотрудничества Армения-Диаспора, содействие сохранению и развитию армянской культуры и культурной идентичности, укреплению и развитию связей Армения-Арцах-Диаспора, содействие формированию новых форматов сотрудничества, углублению культурных связей между творческой молодежью Армении и Диаспоры, поддержка разработки и осуществления совместных программ, развития и пропаганды современного армянского искусства, содействие выявлению и сплочению общеармянского профессионального потенциала в сфере культуры. Среди мероприятий Общеармянского фестиваля «Моя Армения» особое место занимают дни танцевального искусства, где в числе 34-х ансамблей прибывших из 13-ти стран мира, участвовали и танцевальные ансамбли культурного центра “Айартун” при епархии Армянской Апостольской Православной Святой Церкви Грузии. 9-го июля в Ереване в рамках фестиваля принял участие и ансамбль “Джейран” культурного центра “Айартун” при ААПСЦ Грузии (хореограф – Светлана Ерицян), в сопровождении координатора центра “Айартун” Левона Чидиляна и ответственного за технику Валерия Бадаляна. Ансамбль побывал в Егегнадзоре, где выступал с танцевальными ансамблями из Болгарии, Японии, России, Нижнего Новгорода и Москвы. Все ансамбли представляли по 3 танцевальных номера, и радостно, что только “Джейран”, в порядке исключения, удостоился чести завершить концерт 4-ой танцевальной композицией “Им Айастан”. Красивые и высокохудожественные выступления ансамбля сопровождались восторгом и овациями. А в театре им. Г. Сундукяна ансамбль принял участие на закрытии отдела танцевального искусства фестиваля, с народным танцем “Чахранк”. На закрытии фестиваля присутствовала министр Диаспоры РА Г. Акопян. Всем членам ансамбля и хореографу С. Ерицян были вручены сертификаты и сувениры. После фестиваля, по инициативе координатора центра “Айартун” Л. Чидиляна, сотрудника центра В. Бадаляна и хореографа группы С. Ерицян участники ансамбля “Джейран” побывали в Цицернакаберде, Матенадаране и увидели другие достопримечательности г. Еревана. С большими впечатлениями, обогащенные новыми друзьями, члены танцевального ансамбля «Джейран» культурного центра «Айартун» при епархии Армянской Апостольской Православной Святой Церкви Грузии воодушевленными возвратились в Тбилиси, оставляя сцену ансамблю “Нерсес Шнорали”, который будет участвовать на фестивале в рамках Дней хорового искусства. |