პირველ ივნისს ჯავახეთში სამმაგი დღესასწაული იყო PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
ჯავახეთში საზეიმოდ აღინიშნა გრიგორ განმანათლებლის ხორ ვირაპიდან გამოსვლის, ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო და 1918 წლის სათხას საგმირო ბრძოლის დღეები.
1 ივნისს ახალქალაქის სურბ ხაჩ ეკლესიაში აღევლინა საზეიმო ღვთისმსახურება,
მიძღვნილი გრიგორ განმანათლებლის ხორ ვირაპიდან გამოსვლის დღისადმი. ღვთისმსახურება აღავლინა მღვდელმა ტათევ მარუქიანმა.
ჯავახეთის საერთო ვიკარიატის წინამძრვარმა მღვდელმონაზონმა ბაბგენ  სალბიანმა დამსწრეებს მიულოცა დღესასწაული და მოუწოდა ქრისტიანულ რწმენაში ურყევად დარჩენა.
ახალქალაქის სურბ ხაჩ ეკლესიის ეზოში ლამაზად გამოვიდნენ"ანი" ანსამბლის აღსაზრდელები, მუსიკალური შესრულებებით გამოვიდა ასევე ახალქალაქის სურბ ხაჩ ეკლესიის მგალობელთა გუნდი.
ვიკარიატს ბავშვებისთვის სასიამოვნო სიურპრიზი ჰქონდა მომზადებული, ბავშვებს ეწვივნენ მათი საყვარელი ზღაპრების გმირები და მათ ბედნიერი ღიმილი აჩუქეს. მიუხედავად წვიმიანი ამინდისა სურბ ხაჩ ეკლესიის ეზო სავსე იყო ბავშვებით.
ჯავახეთის სულიერმა ლიდერმა მამა ბაბგენმა ბავშვებს მიმართა. „ბიბლიიდან ჩვენ ვიცით, თუ რა სითბო და სიყვარული ჰქონდა  ჩვენს უფალს - იესო ქრისტეს, ყველა ბავშვის მიმართ. მან ლოცვა აღავლინა ბავშვებისათვის - ჩვენს უფალს სთხოვა ჯანმრთელობა, უმანკო და უზრუნველყოფილი ბავშვობა, ღირსეული და შეგნებული ცხოვრება.
ჯავახეთის სოფელ დილისკას ეკლესიაც სავსე იყო ბავშვებით. სოფლის სულიერი მოძღვრის მღვდელ ტიგრან მხითარიანის ინიციატივით და ეკლესიის ჯვრის ნათლიის სპონსორობით, ბავშვებს დაურიგდათ ბუშტები და ნაყინი, უფროსებს - ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსის პორტრეტები. ეკლესიაში ლამაზი საცეკვაო ნომრებით გამოვიდა გიუმრის მერიის პიონერთა სასახლის ცეკვის ანსამბლი„ანი“|, სომხეთის დიასპორის სამინისტროს მხარდაჭერით. ასეთი ღონისძიება სოფელ დილისკაში პირველად ჩატარდა.
ნინოწმინდის სოფელ სათხაშიც დღე საზეიმო იყო. სოფლის ეკლესიაში 1918 წლის სათხას საგმირო ბრძოლაში დაღუპულთა ხსოვნის სამგლოვიარო წირვა აღევლინა. წირვა აღავლინა მღვდელმა თადეოს ტერ-მკრტჩიანმა. წირვას ესწრებოდა საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, ჯავახეთის ვიკარიატის ვიკარიუსი, ასევე სტუმრები სომხეთსა და საქართველოდან.
წირვის ბოლოს ჯავახეთის ვიკარიუსმა მიმართა დამსწრეებს და აღნიშნა: „სათხას საგმირო ბრძოლა ვანის, სასუნის თავდაცვით ბრძოლების რიგში არის ჩართული. ვამაყობთ, რომ სათხელებმა შეძლეს სიცოცხლის ფასად გადაერჩინათ ათასობით ადამიანის სიცოცხლე. სათხა ჯავახეთის   ერთ-ერთ არაბევრ სოფელთაგანია, რომელმაც ვაჟკაცურად გაუძლო მტერს და მოახერხა ოსმალების წინსვლის შეჩერება".
სათხას საგმირო ბრძოლისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები გაიმართა სანოსიანების ოჯახის უშუალო მონაწილეობითა და მხარდაჭერით.

Первое июня – тройной праздник в Джавахке PDF Печать E-mail
В Джавахке торжественно отметили освобождения Григория Просветителя из тюрьмы Хор Вирап, Международный день защиты детей и День героического сопротивления 1918 года в селе Сатха.
1 июня в церкви «Сурб Хач» города Ахалкалаки отслужили праздничную литургию, посвященную освобождению Григория Просветителя из тюрьмы Хор Вирап.
Священник Татев Марукян провел богослужение.
Глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахетии архимандрит Бабкен Салбиян поздравил с праздником верующих и призвал оставаться твёрдыми в христианской вере.
Во дворе церкви «Сурб Хач» города Ахалкалаки замечательно выступили дети танцевального ансамбля «Ани». Ребята хора церкви «Сурб Хач» выступили с музыкальными номерами.
Викариат ААЦ в Самцхе-Джавахетии подготовил для детей приятный сюрприз. Детей посетили их любимые герои сказок, и подарили им счастливые улыбки. Несмотря на дождливую погоду, двор церкви «Сурб Хач» был переполнен детьми.
Духовный глава Джавахка отец Бабкен обратился со словом к детям: «Нам известно из Библии, какую любовь и тепло дарил Господь наш Иисус всем детям.» Святой отец особенно помолился о детях, попросил у Господа крепкого здоровья, чистого и процветающей детства, достойной и осознанной жизни.
Церковь села Дилиска в Джавахке также была переполнена детьми. По инициативе духовного пастыря села священника Тиграна Мхитаряна и при спонсировании крестного отца церкви, детям раздали шарики и мороженое, а от викариата ААЦ в Самцхе-Джавахетии присутствующим раздали портреты Католикоса Всех Армян. У церкви выступили с красивыми танцевальными номерами ученики танцевального ансамбля «Ани», действующего при Дворце пионеров Мэрии Гюмри, при поддержке Министерства диаспоры РА. Отметим, что подобное мероприятие, посвященное Международному дню защиты детей, впервые было проведено в селе Дилиска.
В селе Сатха района Ниноцминда не менее празднично отметили этот день. В сельской церкви прошла траурная литургия по невинным жертвам героического сопротивления 1918 года в селе Сатха. Священник Тадеос Тер-Мкртчян провел богослужение. На литургии присутствовали глава Епархии ААЦ в Грузии, глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахетии, в том числе высокопоставленные гости из Армении и Грузии.
В конце богослужения викарий Джавахетии обратился к собравшимся в церкви с речью: «Героическое сопротивление в селе Сатха причисляется к ряду таких боев, как самооборона в Ване и Сасуне. Мы гордимся храбрыми жителями села Сатха, которые ценой собственной жизни смогли спасти жизни многих тысяч людей. Сатха – это одно из тех малых сел Джавахка, которое доблестно противостояло врагу и смогло остановить турецкое наступление.»
Праздничные мероприятия, посвященные героическому сопротивлению в селе Сатха, проводятся при непосредственной поддержке и помощи семьи Саносянов.