საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის ცეკვის ანსამბლები გამოვიდნენ თბილისის ფილარმონიის დიდ საკონცერტო დარბაზში |
2 ივნისს, თბილისის ფილარმონიის დიდ საკონცერტო დარბაზში გაიმართა ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი სიმღერისა და ცეკვის დიდი ფესტივალი. თბილისსა და საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან ჩამოსულ ბავშვთა უამრავ ახალგაზრდულ ცეკვის ანსამბლსა და ინდივიდუალურ შემსრულებელთან ერთად კონცერტში მონაწილეობდნენ საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის ცეკვის ანსამბლები. ცენტრი წარსდგა "ჩვენ და ჩვენი მთები" კომპოზიციით, რომელიც შეასრულა „მუშ“ ბავშვთა ანსამბლმა (ქორეოგრაფი: სვეტლანა ერიციანი). სამხედრო ფორმაში გამოწყობილი 4-6 წლის ასაკის ბავშვების ლამაზმა და ამაყად შესრულებულმა ცეკვამ დაიმსახურა მაყურებელთა მხურვალე ოვაციები. კონცერტის დასასრულს გამოვიდა საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის ცეკვის ანსამბლი „ჯეირანი“, შესრულდა ცეკვა „Waxranq” (frTxiali). მოხდენილმა ჩაცმულობამ და გოგონათა ნაზმა ცეკვამ გადააჭარბა ყველა მოლოდინს. კონცერტი საქველმოქმედო იყო, შემოსული თანხა გადაირიცხება პატარა ანას სამკურნალოდ. |

Dance Ensembles, Functioning at the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, Performed at Philharmonia Tbilisi Concert Hall PDF Print E-mail
j1
On the 2nd of June Philharmonia Tbilisi Concert Hall hosted a big song and dance festival, dedicated to the International Day of Children’s Protection.
Among many children and youth dance ensembles, solo artists, who came from Tbilisi and different corners of Georgia, the dance ensembles, functioning at the "Hayartun" Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia,
also took part in the concert.
The composition “Menk enq mer sarer” (“We Are Our Mountains”), which performed the children ensemble “Mush”, the choreographer Svetlana Yeritsyan, presented the Center. Proud and beautiful dance of children in military clothes, aged 4 through 6 years, rocked the stage and received a storm of applause.
At the end of the concert the dance ensemble “Jeyran”, functioning at the “Hayartun” Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia (the choreographer Svetlana Yeritsyan), performed a dance entitled “Jaxrank’. Exquisite costumes and beautiful dance of girls were beyond words.
It must be noted that it was a charity concert, the proceeds will be donated for treatment of little Anna.