გრძელდება საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის რეგიონებში სტუმრობის ტრადიცია PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
SH
საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში ტრადიციადაა ქცეული სომხური მოსახლეობით დასახლებულ რაიონებში სტუმრობისა და ადგილობრივ ეკლესიებში რელიგიური და კულტურული ღონისძიებების ჩატარების ინიციატივა. ამჯერად მასპინძელი იყო მარნეულის რაიონის დაბა შაუმიანი.
15 ივნისს მომლოცველობით თბილისიდან შაუმიანში ჩაბრძანდა საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, მას ახლდა „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის შემოქმედებითი ჯგუფები. სტუმრებს დახვდა ადგილობრივი საჯარო სკოლის დირექტორი არტიუშ ურუმიანი, მარნეულის რაიონის საკრებულოში სოფელ შაუმიანიდან არჩეული ედიკ გასპარიანი და სხვები.
დილი შაუმიანის მე -19 საუკუნის პირველ ნახევარში აშენებულ "სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიაში ჩატარდა საღმრთო ლიტურგია - მარნეულის რაიონის სომხური თემების სულიერი მოძღვრის მღვდელ მოვსეს აშურიანის მიერ.
ღვთისმსახურების დასასრულს იქადაგა ეპარქიის წინამძღვარმა. მან დამსწრეებს მოუწოდა თემში ქრისტიანული და ეროვნული ტრადიციების შენარჩუნების კვლავაც გააგრძელება. წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ 15 ივნისს სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესია აღნიშნავს წმინდა გრიგორ განმანათლებლის წმინდა ნაწილების აღმოჩენის დღესასწაულს. ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა განმარტა, რომ მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინში ინახება სომეხთა ეკლესიის ერთ-ერთი უმთავრესი სიწმინდე - გრიგორ განმანათლებლის წმინდა მარჯვენა, რითაც იკურთხება წმინდა მირონი. ყველა სომხური ეკლესიის მსგავსად აქაც დღესასწაული აღინიშნა წმინდა წირვით.
საეკლესი ცერემონიის შემდეგ ეკლესიის ეზოში შედგა კულტურული ღონისძიება, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ“ ცენტრი "ანი"ცეკვის ანსამბლმა (ქორეოგრაფი, ანელინა ნაზარიან-ქოჩიანი) და ინდივიდუალურმა შემსრულებლებმა. კონცერტის წამყვანი ოყო ცენტრის დირექტორი და კულტურის განყოფილების გამგე ლევონ ჩიდილიანი. საზეიმო ატმოსფერო გავრცელდა მთელ თემში, რისთვისაც თბილისიდან ჩასულ სტუმრებს სოფლის საზოგადოების სახელით მადლობა მოახსენა ადგილობრივი სკოლის დირექტორმა არტიუშ ურუმიანმა.
დღესასწაულის დასასრულს თბილისიდან ჩასული სტუმრებმა ეწვივნენ სოფლის სკოლას. მიუხედავად მცხუნვარე მზისა და ცხელი ამინდისა, მომლოცველობამ წარუშლელი შთაბეჭდილება დატოვა როგორც სოფლის მოსახლეობაზე, ასევე თბილისიდან ჩასულ სტუმრებზე.

The “Hayartun” Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia Continues Traditional Visits to the Regions PDF Print E-mail
SH
The initiative to visit Armenian-populated regions and to organize spiritual and cultural events in local churches has become a tradition in the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia. This time the place to visit was Shahumian settlement in Marneuli region.
On the 15th of June the Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan
accompanied with creative groups of the “Hayartun” Center of the Diocese made a pilgrimage from Tbilisi to Shahumian. The schoolmaster of the local public school Artyush Urumyan, Edward Gasparyan, elected from Shahumian village to Marneuli regional council, and others welcomed the visitors.
In the morning at Surb Asvatsatsin Church (of Blessed Virgin Mary) in Shahumian settlement, which was built in the first half of the 19th century, the Divine Liturgy was served. Spiritual shepherd of the Armenian communities in Marneuli region, Priest Movses Ashuryan conducted the service.
At the end of the Liturgy the Head of the Diocese delivered a sermon. Bishop Vazgen Mirzakhanyan urged the community members to continue the preservation of the Christian and folk traditions in the community. In his sermon he mentioned that the Armenian Apostolic Orthodox Holy Church on the 15th of June celebrates the Feast of Discovery of Relics of Saint Gregory the Illuminator. The Head of the Diocese explained to believers that Right Hand of St. Gregory the Illuminator, kept at Mother See of Holy Etchmiadzin, is a venerated relic of the Armenian Church, which is used to bless the Holy Chrism (Muron), and like all Armenian Churches the Divine Liturgy in connection with the holiday was also served at the local church.
After the religious ceremony a cultural event featuring solo performers and dance ensemble "Ani" (choreographer Angelina Nazarian-Kochian) of the "Hayartun" Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia was held. Levon Chidilyan, who is Center Director and the Head of the Department of Culture, was the host of the event. The festive atmosphere prevailed in the community, the schoolmaster of the local public school Artyush Urumyan on behalf of the village community and all inhabitants thanked and highly praised the guest from Tbilisi.
After the celebration at the village school a table was laid for the guests from Tbilisi. Despite the scorching sun and hot weather, the pilgrimage has left an indelible impression on the villagers and visitors from Tbilisi.