გრძელდება საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის რეგიონებში სტუმრობის ტრადიცია PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
SH
საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში ტრადიციადაა ქცეული სომხური მოსახლეობით დასახლებულ რაიონებში სტუმრობისა და ადგილობრივ ეკლესიებში რელიგიური და კულტურული ღონისძიებების ჩატარების ინიციატივა. ამჯერად მასპინძელი იყო მარნეულის რაიონის დაბა შაუმიანი.
15 ივნისს მომლოცველობით თბილისიდან შაუმიანში ჩაბრძანდა საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, მას ახლდა „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის შემოქმედებითი ჯგუფები. სტუმრებს დახვდა ადგილობრივი საჯარო სკოლის დირექტორი არტიუშ ურუმიანი, მარნეულის რაიონის საკრებულოში სოფელ შაუმიანიდან არჩეული ედიკ გასპარიანი და სხვები.
დილი შაუმიანის მე -19 საუკუნის პირველ ნახევარში აშენებულ "სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიაში ჩატარდა საღმრთო ლიტურგია - მარნეულის რაიონის სომხური თემების სულიერი მოძღვრის მღვდელ მოვსეს აშურიანის მიერ.
ღვთისმსახურების დასასრულს იქადაგა ეპარქიის წინამძღვარმა. მან დამსწრეებს მოუწოდა თემში ქრისტიანული და ეროვნული ტრადიციების შენარჩუნების კვლავაც გააგრძელება. წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ 15 ივნისს სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესია აღნიშნავს წმინდა გრიგორ განმანათლებლის წმინდა ნაწილების აღმოჩენის დღესასწაულს. ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა განმარტა, რომ მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინში ინახება სომეხთა ეკლესიის ერთ-ერთი უმთავრესი სიწმინდე - გრიგორ განმანათლებლის წმინდა მარჯვენა, რითაც იკურთხება წმინდა მირონი. ყველა სომხური ეკლესიის მსგავსად აქაც დღესასწაული აღინიშნა წმინდა წირვით.
საეკლესი ცერემონიის შემდეგ ეკლესიის ეზოში შედგა კულტურული ღონისძიება, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ“ ცენტრი "ანი"ცეკვის ანსამბლმა (ქორეოგრაფი, ანელინა ნაზარიან-ქოჩიანი) და ინდივიდუალურმა შემსრულებლებმა. კონცერტის წამყვანი ოყო ცენტრის დირექტორი და კულტურის განყოფილების გამგე ლევონ ჩიდილიანი. საზეიმო ატმოსფერო გავრცელდა მთელ თემში, რისთვისაც თბილისიდან ჩასულ სტუმრებს სოფლის საზოგადოების სახელით მადლობა მოახსენა ადგილობრივი სკოლის დირექტორმა არტიუშ ურუმიანმა.
დღესასწაულის დასასრულს თბილისიდან ჩასული სტუმრებმა ეწვივნენ სოფლის სკოლას. მიუხედავად მცხუნვარე მზისა და ცხელი ამინდისა, მომლოცველობამ წარუშლელი შთაბეჭდილება დატოვა როგორც სოფლის მოსახლეობაზე, ასევე თბილისიდან ჩასულ სტუმრებზე.

Епархия ААЦ в Грузии и Центр «Айартун» продолжают традиционные визиты в районы PDF Печать E-mail
Инициатива посещения армянонаселенных районов и проведения духовно-культурных мероприятий в местных церквях обрела силу традиции в Епархии ААЦ в Грузии. На этот раз местом визита стал поселок Шаумян Марнеульского района.
15 июня , из Тбилиси в Шаумян с паломническим визитом прибыл глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян в сопровождении творческих коллективов центра Епархии «Айартун». Гостей встретили директор местной публичной школы Артюш Урумян, избранный из села Шаумян в региональный совет Марнеульского района Эдик Гаспарян и другие.
С утра в церкви Сурб Аствацацин(Пресвятой Богородицы) поселка Шаумян, которая построена в первой половине 19-ого века, была проведена Святая Литургия. Богослужение провел духовный пастырь армянских общин Марнеульского района священник Мовсес Ашурян.
По завершении Литургии предводитель Епархии прочел проповедь. Епископ Вазген Мирзаханян призвал членов общины продолжить сохранение христианских и народных традиций в общине. В своей проповеди он отметил, что Армянская Апостольская Святая Православная Церковь 15 июня отмечает Обретение мощей Св. Григория Просветителя. Глава Епархии ААЦ в Грузии объяснил верующим, что Благодатная Десница Св. Григория Просветителя, хранящаяся в Первопрестольном Святом Эчмиадзине - одна из главных святынь Армянской Церкви, которой освящается святое мирон и ,подобно всем армянским церквям, здесь в праздник также отслужили Святую Литургию.
После церковной церемонии во дворе церкви было проведено культурное мероприятие, в котором приняли участие танцевальный ансамбль «Ани» (хореограф Ангелина Назарян-Кочян) центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, а также сольные исполнители. Ведущим концерта был директор центра и руководитель отдела культуры Левон Чидилян. Праздничная атмосфера охватила всю общину и вызвала большой энтузиазм среди жителей деревни, за что директор местной публичной школы Артуш Урумян от имени сельской общины и всех жителей поблагодарил прибывших из Тбилиси гостей.
По окончании торжества в сельской школе накрыли стол для прибывших из Тбилиси гостей. Несмотря на палящее солнце и жаркую погоду, паломничество оставило неизгладимое впечатление как в памяти жителей деревни, так и гостей из Тбилиси.