საქართველოში სომეხთა ეპარქიისა და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გასვლითი სასულიერო- კულტურული ღონისძიება თეთრიწყაროს რაიონის სომხებით დასახლებულ სოფელ სამშვილდეში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
shamshurd
29 ივნისს, საქართველოში სომეხთა ეპარქიისა და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გასვლით სასულიერო-კულტურულ ღონისძიებათა ფარგლებში, თეთრიწყაროს რაიონის სოფელ სამშვილდეს 1844 წელს აგებულ „სურბ ფრკიჩ“ (წმიდა მაცხოვრის) ეკლესიაში, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო მონაწილეობით ღვთისმსახურება აღევლინა. წირვას ესწრებოდნენ თბილისიდან ჩამოსული სულიერი ინსპექტორი გევორგ ანტონიანი, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორი ლევონ ჩიდილიანი, წინამძღვრის მრჩეველი ლევონ ისახანიანი, ტექნოლოგიური განყოფილების ხელმძღვანელი ვალერი ბადალიანი, სამეურნეო საკითხების დირექტორი კარენ ერიციანი. სამშვილდეში იმყოფებოდა აგრეთვე „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ქველმოქმედი, რუსეთში მცხოვრები ჩვენი თანამემამულე ბორის სააკოვი.
თბილისის სურბ გევორგ ეკლესიის მგალობელთა გუნდის   (ხელმძღვანელი: ლუიზა ვარდანოვა) მონაწილეობით და მამა ნარეკ ღუშჩიანის ხელმძღვანელობით აღევლინა წმინდა ღვთისმსახურება, რომელმაც სულიერ ცხოვრებას მოწყვეტილ სოფლის მაცხოვრებლებს სულიერი სიხარული მიანიჭა.
საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა იქადაგა დღის საიდუმლოს - ქრისტეს თორმეტ წმიდა მოციქულთა და წმიდა პავლეს, მეცამეტე მოციქულის შესახებ, დალოცა დამსწრენი და მოუწოდა მათ, დარჩნენ ეკლესიის ერთგულნი, შეინარჩუნონ მშობლიური ენა, ტრადიციები და ცხოვრონ სომხური სულისკვეთებით.
სოფლის ცენტრში გაიმართა კონცერტი, "ჰაიარტუნ“ ცენტრი "ანი" ცეკვის ანსამბლი (ქორეოგრაფი: ანელინა ნაზარიან-ქოჩიანი) და სოლოსტების მონაწილეობით.
ბოლოს უნდა აღვნიშნოთ აგრეთვე ის, რომ სოფელ სამშვილდეს გამგებელი და ადგილობრივი საჯარო სკოლის დირექტორი წინასწარ ინფორმირებულნი იყვნენ საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის და თბილისელი სომხების დელეგაციის სამშვილდეში ჩასვლის შესახებ, მაგრამ გაურკვეველი მიზეზებს გამო არ იმყოფებოდნენ სოფელში. თუმცა, სასულიერო პირებთან და კულტურის მოღვაწეებთან სოფლის მოსახლეობის შეხვედრამ თბილ და გულწრფელ გარემოში ჩაიარა.

A Spiritual and Cultural Event was Organized by the Armenian Diocese in Georgia and the “Hayartun” Center in Armenian-populated Samshvilde Village of Tetritskaro district PDF Print E-mail
shamshurd
On the 29th of June, within the framework of spiritual and cultural events organized by the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia and the “Hayartun” Center, at Surb Prkich Church in Samshvilde village of Tetritskaro region, built in 1844, under the leadership of the Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Holly Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan the Divine Liturgy was conducted. The Coordinator of the “Hayartun” Center Levon Chidilyan, Adviser to the Head of the Diocese Levon Isakhanyan, the Head of IT Department Valera Badalyan, the spiritual supervisor Deacon Gevorg Antonyan and the Manager on economic affairs Karen Yeritsyan had arrived from Tbilisi to attend the divine service. The benefactor of "Hayartun" Center, our compatriot residing in Russia - Boris Saakov also arrived in Samshvilde.
Priest Narek Ghushchyan conducted the Divine Liturgy with the participation of Tbilisi Surb Gevorg Church Choir (conductor Luiza Vardanova), which filled with spiritual joy the village inhabitants who are devoid of spiritual life.
During the meeting with the village community the Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia delivered a sermon concerning the Feast Day of the Twelve Holy Apostles of Christ and St Paul, the Thirteenth Apostle, while blessing the audience Bishop Vazgen Mirzakhanyan encouraged them to remain faithful to the Armenian Christian Church, to preserve the language and traditions and live in the Armenian spirit.
In the village center a splendid concert featuring solo performers and dance ensemble “Ani”, functioning at the “Hayartun” Center, (choreographer Angelina Nazaryan-Kochyan) was held.
Additionally we want to say that Samshvilde village Head and the local secondary school Principal had been informed of the arrival of the Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Holly Church in Georgia and the delegation of Tbilisi Armenians, but for some unknown reasons both of them were absent. Yet the meeting of the clergy and artists with villagers was held in a warm atmosphere.