საქართველოში სომეხთა ეპარქიისა და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გასვლითი სასულიერო- კულტურული ღონისძიება თეთრიწყაროს რაიონის სომხებით დასახლებულ სოფელ სამშვილდეში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
shamshurd
29 ივნისს, საქართველოში სომეხთა ეპარქიისა და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გასვლით სასულიერო-კულტურულ ღონისძიებათა ფარგლებში, თეთრიწყაროს რაიონის სოფელ სამშვილდეს 1844 წელს აგებულ „სურბ ფრკიჩ“ (წმიდა მაცხოვრის) ეკლესიაში, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო მონაწილეობით ღვთისმსახურება აღევლინა. წირვას ესწრებოდნენ თბილისიდან ჩამოსული სულიერი ინსპექტორი გევორგ ანტონიანი, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორი ლევონ ჩიდილიანი, წინამძღვრის მრჩეველი ლევონ ისახანიანი, ტექნოლოგიური განყოფილების ხელმძღვანელი ვალერი ბადალიანი, სამეურნეო საკითხების დირექტორი კარენ ერიციანი. სამშვილდეში იმყოფებოდა აგრეთვე „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ქველმოქმედი, რუსეთში მცხოვრები ჩვენი თანამემამულე ბორის სააკოვი.
თბილისის სურბ გევორგ ეკლესიის მგალობელთა გუნდის   (ხელმძღვანელი: ლუიზა ვარდანოვა) მონაწილეობით და მამა ნარეკ ღუშჩიანის ხელმძღვანელობით აღევლინა წმინდა ღვთისმსახურება, რომელმაც სულიერ ცხოვრებას მოწყვეტილ სოფლის მაცხოვრებლებს სულიერი სიხარული მიანიჭა.
საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა იქადაგა დღის საიდუმლოს - ქრისტეს თორმეტ წმიდა მოციქულთა და წმიდა პავლეს, მეცამეტე მოციქულის შესახებ, დალოცა დამსწრენი და მოუწოდა მათ, დარჩნენ ეკლესიის ერთგულნი, შეინარჩუნონ მშობლიური ენა, ტრადიციები და ცხოვრონ სომხური სულისკვეთებით.
სოფლის ცენტრში გაიმართა კონცერტი, "ჰაიარტუნ“ ცენტრი "ანი" ცეკვის ანსამბლი (ქორეოგრაფი: ანელინა ნაზარიან-ქოჩიანი) და სოლოსტების მონაწილეობით.
ბოლოს უნდა აღვნიშნოთ აგრეთვე ის, რომ სოფელ სამშვილდეს გამგებელი და ადგილობრივი საჯარო სკოლის დირექტორი წინასწარ ინფორმირებულნი იყვნენ საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის და თბილისელი სომხების დელეგაციის სამშვილდეში ჩასვლის შესახებ, მაგრამ გაურკვეველი მიზეზებს გამო არ იმყოფებოდნენ სოფელში. თუმცა, სასულიერო პირებთან და კულტურის მოღვაწეებთან სოფლის მოსახლეობის შეხვედრამ თბილ და გულწრფელ გარემოში ჩაიარა.

Выездное духовно-культурное мероприятие Епархии ААЦ в Грузии и центра «Айартун» в армянонаселенной деревне Самшвилде района Тетрицкаро PDF Печать E-mail
shamshurd
29 июня, в рамках выездных духовно-культурных мероприятий Епархии ААЦ в Грузии и центра «Айартун», в церкви Сурб Пркич села Самшвилде района Тетрицкаро, построенной в 1844 году, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна была проведена Святая Литургия. На богослужении присутствовали прибывшие из Тбилиси координатор центра «Айартун» Левон Чидилян, советник главы Епархии Левон Исаханян, руководитель отдела ИТ Валера Бадалян, духовный смотритель дьякон Геворг Антонян, руководитель по экономическим вопросам Карен Ерицян. Благодетель центра «Айартун», проживающий в России наш соотечественник Борис Сааков также прибыл в Самшвилде.
Святую Литургию провел священник Нарек Кущян при участии хора Тбилисской церкви Сурб Геворг (дирижер Луиза Варданова), что принесло духовную радость оторванному от духовной жизни населению этой деревни.
Во время встречи с общественностью деревни глава Епархии ААЦ в Грузии прочел проповедь в связи с Днем памяти Св. 12 апостолов Христа и Павла, 13-го апостола, благословив при этом собравшийся народ, Епископ Вазген Мирзаханян призвал оставаться верными армянской христианской церкви, сохранять язык и традиции и жить армянским духом.
В центре села был дан роскошный концерт при участии сольных исполнителей и танцевального ансамбля «Ани» центра «Айартун» (хореограф - Ангелина Назарян-Кочян).
Под конец хотим добавить, что глава деревни Самшвилде и директор местной средней школы были осведомлены о прибытии главы Епархии ААЦ в Грузии и делегации тбилисских армян, однако по каким-то непонятным причинам оба из них отсутствовали. Все же встреча духовных лиц и деятелей культуры с жителями села прошла в теплой атмосфере.