დაიწყო საქართველოში სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდა ლიდერთა გადამზადების პროგრამა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
ამა წლის 16 ივლისს წეროვანის დასახლებაში, "ახალგაზრდა ლიდერთა გადამზადების პროგრამის" ფარგლებში, მუშაობა დაიწყო ოთხდღიანმა ბანაკმა. ბანაკში გატარებული დღეების განმავლობაში საქართველოს სომხებით დასახლებული რაიონებიდან და სოფლებიდან ჩამოსული 36 ახალგაზრდა გაივლის ახალგაზრდა სათემო ლიდერთა გადამზადების კურსს. ისინი მოისმენენ ლექციებს სომეხი ხალხისა და ეკლესიის, თბილისის ისტორიულ-კულტურული ძეგლების, ეროვნული და რელიგიური უმცირესობების უფლებების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის თემებზე.
პროგრამის ინიციატორი საქართველოში სომეხთა ეპარქიასთან არსებული „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ახალგაზრდული განყოფილებაა, სრ სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს და გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის ფონდის სპონსორობით.
პროგრამის საზეიმო გახსნას ესწრებოდნენ საქართველოში სრ საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ჰოვანეს მანუკიანი, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, საქართველოს სახალხო დამცველის ოფისთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის ხელმძღვანელი ბექა მინდიაშვილი, მარნეულისა და მიმდებარე სოფლების სომხების სულიერი მოძღვარი მღვდელი მოვსეს აშურიანი, წალკისა და მიმდებარე სოფლების სომხების სულიერი მოძღვარი მღვდელი მოვსეს მანუკიანი, საქართველოში სრ საელჩოს მრჩეველი არტაკ კალაჩიანი, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელობა და თანამდებობის პირები.
„მამაო ჩვენო“-ს ლოცვის შემდეგ პროგრამა გახსნა „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სულიერმა მეთვალყურემ და ახალგაზრდული განყოფილების ხელმძღვანელმა დიაკვანმა გევორგ ანტონიანმა. მან დამსწრეებს გააცნო პროგრამის მიზანი და ბანაკში ცხოვრებით მისი განხორციელების დანიშნულება.
საქართველოში სრ საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ჰოვანეს მანუკიანი მიესალმა ახალგაზრდობასა და დამსწრე საზოგადოებას, მან დიდი მნიშვნელობა მიანიჭა პროგრამის განხორციელებას და იმედი გამოთქვა, რომ პროგრამა იქნება უწყვეტი, რადგან მიზნად ისახავს სომხებით დასახლებულ რეგიონებში სომხური პოტენციალის კონსოლიდაციას და ადგილებზე ეროვნულობის შენარჩუნებისათვის მოღვაწეობის გამოცოცხლებას. ელჩი შეეხო ასევე სომხურ-ქართულ ურთიერთობებს, საქართველოს მრავალრიცხოვანი სათვისტომოს პოტენციალის გამოყენებას საქართველოში სომეხი ადამიანის ეროვნული თვითმყოფადობის შენარჩუნებისა და გაღრმავების საქმეში.
პროგრამის დაწყებას მიესალმნენ და ახალგაზრდებს პროდუქტიული დასვენება და სათვისტომოს ცხოვრებაში მოღვაწეობის ახალი ენერგია უსურვეს საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა, ეპარქიის პრესმდივანმა სუსანა ხაჩატრიანმა, იურიდიული განყოფილების ხელმძღვანელმა ლევონ ისახანიამა და სხვებმა.
"სახალხო დამცველის როლი საქართველოში ეროვნული და რელიგიური უმცირესობების უფლებების დაცვის საქმეში“ თემაზე ლექცია წაიკითხა საქართველოს სახალხო დამცველის ოფისთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის ხელმძღვანელმა ბექა მინდიაშვილმა, მან დეტალურად ისაუბრა ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების უფლებებზე, ხაზი გაუსვა ომბუდსმენის ოფისთან მოქმედი ორი საბჭოს მოღვაწეობას, რომლებიც აერთიანებენ ეროვნული უმცირესობების 105 ორგანიზაციას და 24 რელიგიურ ორგანიზაციას. შეხვედრის დასასრულს ახალგაზრდებმა დასვეს მათთვის საინტერესო საკითხები.
"ახალგაზრდა ლიდერთა გადამზადების პროგრამით" წეროვანის ოთდღიანი ბანაკის მუშაობა დალოცა საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. მან დიდად შეაფასა პროგრამის მიზანი - სომხებით დასახლებულ რეგიონებში კულტურული ცხოვრების გამოცოცხლება, ქართულ საზოგადოებაში ინტეგრაცია, საქართველოს სრულუფლებიანი მოქალაქეების და დედა სამშობლოს და წმიდა ეჯმიაწინის კარგი შვილების აღზრდა. წინამძღვარმა პროგრამის განხორციელებისთვის მადლიერებით მიმართა ყველა მხარდამჭერს, სპონსორსა და ორგანიზატორს.
ბანაკში გატარებული დღეების განმავლობაში სომეხი ახალგაზრდები შეხვდებიან საქართველოს პარლამენტის დეპუტატს რუსლან პოღოსიანს, რეინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრს პაატა ზაქარეიშვილს და საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილეს თამარ კინწურაშვილს. გადამზადების კურსი გაგრძელდება 19 ივლისის ჩათვლით.

| Youth Leadership Training Program Was Launched in the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia |
On the 16th of July, 2013 in Georgian Tserovani settlement, within the framework of Youth Leadership Training Program, a four-day camp was started. During thedaysspent inthe camp 36 young people from theArmenian-populatedregions andvillagesof Georgiawill undergotraining for youngleaders of community.Theywill hear lectureson the following topics: the history of the Armenian people andthe Armenian Church,Armenianhistorical andculturalmonuments inTbilisi,the rights of ethnicand religious minorities, civil society and local government.There will also be training onthe development of localcultural life. The youth department of the “Hayartun” Cultural Center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia initiated the program, with financial assistance from the Ministry of Sport and Youth Affairs of the Republic of Armenia, RA Ministry of Diaspora and theCalouste Gulbenkian Foundation. The AmbassadorExtraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Georgia Hovhannes Manoukian, the Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, Head of the Tolerance Centreat the Public Defender's Office, Beka Mindiashvili, the spiritual shepherd of Armenians in Marneuli and nearby villages Priest Movses Ashuryan, the spiritual shepherd of Armenians in Tsalka and nearby villages Priest Movses Manukyan, Counselorof RA Embassy to GeorgiaArtak Kalachyan, management representativesand officials of the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia attended the grand opening of the program. After Our Father Prayer the spiritual supervisor and the head of youth department at the “Hayartun” Center Deacon Gevorg Antonyan opened the program. He presented to the audience the purpose of the program and the significance of camp life in its implementation. The AmbassadorExtraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Georgia Hovhannes Manoukian, welcoming theyoung peopleand the audience, assessed the importance ofthis program launchingand expressedthe hopethat it will becontinuous, as it aimsto consolidatethe potentialin the Armenianregionsand here and thererevives theactivities, aimed atthe preservation of nationalidentity. The Ambassador Hovhannes Manoukian mentionedthe Armenian-Georgian relations, the potentialcontributionof a large communityof Georgiato the preservationand strengtheningof the Armeniannational identity inGeorgia. The Coordinator of the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, Levon Chidilyan, Press Speaker of the Diocese Susanna Khachaturian, the Head of the Legal Department of the Diocese Levon Isakhanyan and others welcomed the launching of the program and wished the young people productive leisure and new energy in community life activities. Beka Mindiashvili, Head of the Tolerance Centreat the Public Defender's Office, read a lecture on "The Role of the Public Defenderin the Protection ofthe Rights of Ethnicand Religious Minoritiesin Georgia". Hespoke in detailaboutthe rights of ethnicand religious minorities, highlighting the activities ofthe twocouncils atthe Public Defender's Office,which represent105national minority organizationsand 24religiousassociations. After the lecturethe young peopleraisedquestions. The Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan sent his blessing to the four-day work of camp in Tserovani, within the framework of Youth Leadership Training Program. He deeply appreciatedthe goal of the program– the revivalof cultural lifein the Armenian-populatedregions, integration into Georgian society, training program foryoung leaders, aimed at the raisingfull citizens ofthis country and decent childrenof their fatherlandand of the HolyEtchmiadzin. Bishop Vazgen Mirzakhanyan expressed his gratitude to the sponsors, organizers and everyone, whoprovided support forthe implementationof the program. During the days spent in the camp the Armenian youth will meet Georgian MP Ruslan Poghosian, Georgia`s State Ministerfor Reintegration IssuesPaataZakareishvili, Deputy Secretary of the National Security Council of Georgia Tamar Kintsurashvili. The training lectures will run until July 19 inclusive.