საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ჰაიარტუნ“ ცენტრის " სურბ ნერსეს შნორჰალი“ და ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის „აღბიურ“ მოზარდთა გუნდები დაბრუნდნენ „კომიტას ვარდაპეტ“ ყოველთა სომეხთა ფესტივალიდან |
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის " სურბ ნერსეს შნორჰალი“ მოზარდთა გუნდმა (ხელმძღვანელი: მარა აბულიანი) და ცენტრის სოლისტმა ანი ღუშჩიანმა (სამხატვრო ხელმძღვანელი:პაველ ოგანეზოვი ) მონაწილეობა მიიღეს „კომიტას ვარდაპეტ“ ყოველთა სომეხთა ფესტივალში, რომელშიც მონაწილეობას იღებდა ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის გუნდი „აღბიურ“, რუზანა ჰოვანისიანის ხელმძღვანელობით. 26 სექტემბერს დაწყებული "კომიტას ვარდაპეტ“ ფესტივალის მონაწილე გუნდები და სოლისტები ერევანში, გიუმრიში, ვანაძორსა და ეჯმიაწინში გამოვიდნენ სხვადასხვა სცენებზე. ფესტივალის ფარგლებში გუნდი "ნერსეს შნორჰალი“ პირველად გამოვიდა გიუმრის 21-ე სკოლაში, კომიტასის „ჰოი ნაზან“ სიმღერის შესრულებით. შემდეგ გამოვიდნენ ვანაძორის №1 მუსიკალურ სკოლაში. შთამბეჭდავი იყო "ჰაიარტუნ“ ცენტრის სოლისტის ანი ღუშჩიანის მიერ „ჩინარ ეს“ სიმღერის შესრულება, კარენ მირზოიანის ოკომპანემენტით. ახალგაზრდა შემსრულებლის გამოსვლა მიიღეს თბილი ოვაციებით. უნდა აღინიშნოს, რომ ფესტივალის მიზანი იყო - სომეხი ხალხის დაახლოება კომიტას არქიმანდრიტის სიდიადესა და განუმეორებელ ნაწარმოებებთან, აქედან გამომდინარე, ფესტივალის ფარგლებში ორგანიზებულიქნა შემეცნებითი ხასიათის ღონისძიებები. ამ თვალსაზრისით „ნერსეს შნორჰალი“ მოზარდთა ანსამბლის პირველი გაჩერება იყო ჰარიჭის მონასტერი, სადაც ადგილობრივმა დიაკვანმა სიამოვნებით მოუთხრო მათ არქიმანდრიტ კომიტასის შესახებ, დაწვრილებით წარმოადგინა მისი გატარებული დღეები ჰარიჭის მონასტერში. შემდეგ საქართველოს სომეხთა წარმომადგენლები ესტუმრნენ ლორის რეგიონის სოფელ ვარდაბლურს, სადაც მათ დახვდათ და ადგილობრივთა კულტურული ცხოვრება გააცნო რეგიონის ადმინისტრაციის თანამშრომელმა მჰერ მელიქიანმა. დიდი იყო ფესტივალის ორგანიზატორების, დიასპორის სამინისტროსა და პირადად დიასპორის მინისტრის ყურადღება სტუმრების მიმართ. ერევანში დიასპორის მინისტრთან შეხვედრას დაესწრნენ ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიასთან მოქმედი „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორი ლევონ ჩიდილიანი, ცენტრის სამხატვრო ხელმძღვანელი პაველ ოგანეზოვი, გუნდის ხელმძღვანელი მარა აბულიანი და ელექტრონული მედია სამსახურის ხელმძღვანელი ვალერი ბადალიანი. „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა აღნიშნა, რომ ცენტრი კვლავაც მზადაა გააგრძელოს ეროვნული თვითმყოფადობის განმტკიცებისკენ მიმართული საქმიანობა. ცენტრის კოორდინატორმა მინისტრ ჰაკობიანს სახსოვრად გადასცა თბილისელი სომეხი მხატვრის თენგიზ მკოიანცის შესრულებული ნამუშევარი. 3 ოქტომბერს არამ ხაჩატურიანის სახელობის საკონცერტო დარბაზში გაიმართა "კომიტას ვარდაპეტ“ ყოველთა სომეხთა ფესტივალის დახურვის საზეიმო ცერემონია. ღონისძიებას ესწრებოდნენ სრ პირველი ქალბატონი რიტა სარგსიანი, სრ დიასპორის მინისტრი ჰრანუშ ჰაკობიანი, სახელმწიფო და საზოგადო მოღვაწეები, კომიტასის ხელოვნების თაყვანისმცემლები. მიწვეულ სტუმრებს შორის იყო ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი. მინისტრმა ჰრანუშ ჰაკობიანმა თავის სიტყვაში აღნიშნა: „“კომიტას ვარდაპეტ“ ფესტივალის ჩატარებამ ხელი შეუწყო სომხური დიასპორის კულტურულ და სულიერ გაერთიანებას კომიტასის ხელოვნების გარშემო. ამ დღეებში იაპონელების, გერმანელებისა და თურქების ბაგეებიდანაც კი გაიჟღერა კომიტასის ნაწარმოებებმა“. აღსანიშნავია ქალბატონი მინისტრის თბილი სიტყვები საქართველოს სომეხთა ეპარქიისა და მისი წინამძღვრის მისამართით. მინისტრმა ჰაკობიანმა წინამძღვარ ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის მაგალითით ხაზი გაუსვა დედა სამშობლოს ფარგლებს გარეთ ეკლესიის როლს სომხური თვითმყოფადობის შენარჩუნების საქმეში, ეკლესიის გარშემო ხალხის გაერთიანებას, სომხური ენის, სომხური კულტურის, სომხური ტრადიციების შენარჩუნებას, თაობების სომხურად აღზრდას და წინაპრების ღირებულებების შთამომავლებისათვის გადაცემის საქმისკენ მიმართული საქმიანობას. მან ქედი მოიხარა ეპარქიის ლიდერის წინაშე ამ დიდი საქმის სწორად ორგანიზებისათვის გალა კონცერტში მონაწილეობის პატივი მიენიჭა ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ ნერსეს შნორჰალი“ გუნდს. შესანიშნავი იყო ანსამბლის მიერ კომიტასის „კაქავიკ“ სიმღერის შესრულება. გუნდმა მონაწილეობა მიიღო ჰოვანეს ჩექიჯიანის დირიჟორობით კომიტასის ნაწარმოებების საერთო შესრულებაში. ფესტივალის მონაწილე გუნდებსა და ინდივიდუალურ შემსრულებლებს სრ დიასპორის სამინისტრომ გადასცა ფესტივალში მონაწილეობის სერტიფიკატები და სუვენირები. სრ დიასპორის სამინისტროს „კომიტას ვარდაპეტ“ ფესტივალიდან მიღებული წარუშლელი შთაბეჭდილებები შეავსო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მონაწილეთა ვიზიტმა ქალაქ აბოვიანის „სურბ ჰოვანეს“ ახალადაშენებულ ეკლესიაში.

Юношеский хор имени Св.Нерсеса Шнорали центра «Айартун» и хор «Ахбюр» церкви Сурб Пркич города Батуми Епархии ААЦ в Грузии вернулись с Всеармянского фестиваля «Вардапет Комитас» |
Юношеский хор имени Св.Нерсеса Шнорали центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии (хормейстр – Мара Абулян) и сольная исполнительница центра Ани Кущян (художественный руководитель – Павел Оганезов) приняли участие во Всеармянском фестивале «Вардапет Комитас», организованном по инициативе Министерства Диаспоры РА. В фестивале из Грузии также принял участие хор «Ахбюр» церкви Сурб Пркич города Батуми при Епархии ААЦ в Грузии под руководством хормейстр Рузанны Ованнисян. Хоры и сольные исполнители, принимающие участие в фестивале «Вардапет Комитас» , который стартовал 26 сентября, выступили на различных сценах в Ереване, Гюмри, Ванадзоре и Эчмиадзине. В рамках фестиваля первый выход на сцену хора им. Св. Нерсеса Шнорали состоялся в школе № 21 города Гюмри, где в числе других участников фестиваля, хор исполнил песню Комитаса «Ой, Назан». После выступления продолжились в музыкальной школе № 1 города Ванадзор. Впечатляющим было исполнение представлявшей центр «Айартун» Ани Кущян песни «Чинар ес», под аккомпанемент Карена Мирзояна. Выступление юной исполнительницы сопровождалось теплыми аплодисментами. Радостно отметить, что, исходя из цели фестиваля – сделать армян ближе к познанию величия Вардапета Комитаса и его неповторимых произведений, в рамках фестиваля были также организованы мероприятия познавательного характера. В связи с этим первым пристанищем юношеского хора имени Св. Нерсеса Шнорали стал Аричаванк. Здесь местный дьякон с удовольствием рассказал о Вардапете Комитасе, подробно представил дни проведенные им в Аричаванке. После представители армян Грузии гостили в селе Вардаблур региона Лори, где их встретил и ознакомил с местной армянской культурой сотрудник районной администрации Мгер Меликян. Велико было внимание со стороны организаторов, Министерства Диаспоры и министра лично. На встрече в Ереване с министром диаспоры РА Грануш Акопян также присутствовали координатор центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, художественный руководитель центра Павел Оганезов, хормейстр Мара Абулян и руководитель электронных СМИ Валери Бадалян. Откликнувшись на предложения распространения в Диаспоре мероприятий, способствующих сохранению армянской национальной идентичности, координатор центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян подтвердил готовность центра «Айартун» продолжить деятельность на благо нации. Координатор центра вручил министру Грануш Акопян памятный сувенир – картину известного армянского художника Тбилиси Тенгиза Микоянца. 3-го октября, в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоялась торжественная церемония закрытия Всеармянского фестиваля «Вардапет Комитас». На мероприятии присутствовали первая леди РА Рита Саргсян, министр диаспоры РА Грануш Акопян, государственные и общественные деятели, поклонники искусства Комитаса. В числе приглашенных был также глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзахянян. Министр Грануш Акопян в своей речи отметила: «Проведение фестиваля «Вардапет Комитас» способствовало культурному и духовному объединению Диаспоры вокруг искусства Комитаса. В эти дни даже с уст японцев, немцев и турков прозвучали произведения Комитаса». Замечательно, что во время выступления госпожа министр адресовала теплые слова Епархии ААЦ в Грузии и ее предводителю. Министр Акопян на примере главы Епархии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, подчеркнула роль Церкви за пределами родины в деле сохранения армянской национальной идентичности, подчеркнув деятельность, направленную на объединение армянской общины вокруг церкви, сохранение армянского языка, армянской культуры и традиций, армянское воспитание нового поколения и передачу им ценностей предков. Она преклонилась перед главой Епархии за правильную организацию деятельности, направленной на сохранение национальной идентичности. Хор им. Св. Нерсеса Шнорали при Епархии ААЦ в Грузии также удостоился чести принять участие в гала-концерте. Хор великолепно исполнил песню Комитаса «Какавик». Хор принял участие во всеобщем исполнении произведений Комитаса под дирижерством маэстро Ованеса Чекиджяна. Министерство диаспоры РА вручило сувениры и дипломы об участии хорам и сольным исполнителям, принявшим участие в фестивале. Неизгладимые впечатления, полученные во время фестиваля Министерства Диаспоры РА «Вардапет Комитас», для участников центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии завершились посещением новостроенной церкви Сурб Ованес города Абовян.