| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წარმომადგენელმა მონაწილეობა მიიღო ახალგაზრდა ლიდერთა სტამბულის სემინარში „გორიზ 2013 " |
2013 წლის 31 ოქტომბრიდან 3 ნოემბრამდე სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის იურიდიულ საკითხთა, სახელმწიფოსთან ურთიერთობებისა და რელიგიათშორისი თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელმა ლევონ ისახანიანმა მონაწილეობა მიიღო სომხური დიასპორის ახალგაზრდა ლიდერთა სემინარში „გორიზ 2013", რომელიც ჩატარდა თურქეთის ქალაქ სტამბულში. სემინარი ორგანიზებული იყო სომეხთა საქველმოქმედო საერთო კავშირის (სსსკ) მიერ, ჰრანტ დინქის სახელობის ფონდთან თანამშრომლობით. სემინარის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნენ თურქეთში სომხური სათვისტომოს ისტორიას და არსებულ მდგომარეობას, თურქეთის სომხურ მოსახლეობას, განიხილეს როგორც პოლიტიკური და სამართლებრივი ხასიათის, ასევე მემკვიდრეობის შენარჩუნების, თანამშრომლობის საკითხები. მოეწყო შეხვედრები „აგოს“, „მარმარა“ და „ჟამანაკ“ (უძველესი სომხური გაზეთი, რომელიც გამოდის უწყვეტად) სომხური გაზეთების, „არას“ სომხური სტამბის, „ახალი რადიო“ სომხური რადიოს, „ნორ ზართონქ“ არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებს, „გეტრონაგან“ სომხური სკოლის დირექტორს. ცალკე სესიები მიეძღვნა სომხური რელიგიური ფონდების და მათი ქონების, თურქეთში სომხური ბეჭდვითი მედიის, დასავლეთ სომხეთში სომხური მემკვიდრეობის საკითხებს. მოეწყო შეხვედრა ფრანგ ჟურნალისტებთან, „სომხური აჩრდილი თურქეთში“ წიგნის ავტორებთან - ლორ მარშანსა და გიომ პერიესთან. 2 ნოემბერს სესიის მონაწილეები დაესწრნენ კონფერენციას „გამაჰმადიანებულ 3 ნოემბერს, კვირას, სემინარის მონაწილეებმა მოინახულეს სტამბულის ერთ-ერთ სასაფლაოზე დაკრძალული ჰრანტ დინქის საფლავი, კონსტანტინოპოლის სომეხთა საპატრიარქოს საკათედრო „სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიაში დაესწრნენ წმიდა წირვას, რის შემდეგ გაეცნენ სტამბულის სომხებით დასახლებულ უბანს - ქუმქაფს. აღსანიშნავია, რომ თურქეთის სომხურ სათვისტომოში, საქართველოს სომხური სათვისტომოს მსგავსად, ჯერ კიდევ არსებობს მოუგვარებელი ქონებრივი საკითხები, რომლებიც, ვიმედოვნებთ, ახლო მომავალში იქნება გადაწყვეტილი.

The Representative of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia Participated in Goriz 2013 Seminar for Young Leaders in Istanbul PDF Print E-mail
Stambul
From October 31 to November 3, Levon Isakhanyan, Head of Department of Legal Affairs, the Relationship with the State institutions, Inter-religious Cooperation at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, participated in “Goriz 2013”, a seminar for young leaders of Armenian Diaspora organized in Istanbul, Turkey. The seminar was organized by the Armenian General Benevolent Union (AGBU), in cooperation with the Hrant Dink Foundation.
Within the framework of the seminar the participants learnt about the history and contemporary state of the Armenian community in Turkey, Armenian cultural heritage in Turkey, discussed political and legal issues, as well as cooperation in the preservation of this heritage. The meetings with the representatives of Armenian newspapers Agos, Marmara, Zhamanak (the oldest continuously published Armenian newspaper), Armenian Aras Publishing House, the principal of Getronagan Armenian High School, the representatives of Armenian radio “Nor Radio”, and Nor Zartonk public organization were held.
Separate sessions were devoted to the Armenian religious foundations and their property issues, the Armenian print media in Turkey, the Armenian heritage in Western Armenia. The meeting with French journalists, Laure Marchand and Guillaume Perrier, the authors of the book “Turkey and the Armenian ghost: on the traces of Genocide”, took place.
On November 2 the seminar participants took part in the conference “Islamized Armenians in Turkey”, organized at Bosphorus University, with participation of prominent Turkish, Kurdish, Armenian and other historians both from Turkey and from abroad.
On Sunday, November 3 the participants visited one of the Armenian cemeteries in Istanbul and the tomb of Grant Dink, attended the Divine Liturgy at Surb Astvatsatsin Cathedral of the Armenian Patriarchate of Constantinople, after that visited the Armenian-populated district in Istanbul – Kumkapi.
It should be noted that the Armenian community of Turkey, as well as the Armenian community of Georgia, still has unresolved property issues, which we hope will soon be resolved.