საქართველოს სომეხთა ეპარქიის “ჰაიარტუნ” ცენტრში გათამაშდა ტიგრან პეტროსიანის სახელობის თასი ჭადრაკში |
მსოფლიო ჩემპიონის ტიგრან პეტროსიანის სახელს ატარებდა ჭადრაკის თასის ტურნირი, რომელიც ჩატარდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობისა და სპორტის საკითხთა განყოფილების ინიციატივით, “ჰაიარტუნ” ცენტრის მხარდაჭერით და საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის პარტნიორობით. ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების ხელმძღვანელის ვალერი ბადალიანის, ცენტრის ტიგრან პეტროსიანის სახელობის ჭადრაკის წრის მასწავლებლის გიორგი ბაღათუროვისა და განყოფილების სხვა თანამშრომელთა ჩატარებული მოსამზადებელი სამუშაოების შემდეგ, 20-21 მაისს გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში დაიწყო ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობას იღებდნენ ქალაქის სხვადასხვა სკოლების, თბილისის მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლის, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის და “ჰაიარტუნ” ცენტრის სხვადასხვა ასაკის ჭადრაკის მოყვარული ახალგაზრდები. განაცხადი წარადგინა 18-მა მონაწილემ. მონაწილეებს მიესალმა საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი ზურაბ მიქაძე, მან პატივი მიაგო თბილისელი ცნობილი მოჭადრაკის ტიგრან პეტროსიანის ხსოვნას, ხაზი გაუსვა იმას, რომ თბილისში დიდი მოჭადრაკის ხსოვნისადმი მიძღვნილი ტურნირი ჩატარებულა, მაგრამ თასის გათამაშება არ მოწყობილა. ჭადრაკის ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტმა მაღალი შეფასება მისცა “ჰაიარტუნ” ცენტრის, ტიგრან პეტროსიანის სახელობის თასის გათამაშების ტურნირის ჩატარების, ინიციატივას. შესაბამისი წილისყრის შემდეგ გამოვლენილმა ოთხმა ჯგუფმა დაიწყო შეჯიბრი. ტურნირის პირველ დღეს ნახევარფინალში გავიდა 2 მონაწილე – თბილისის 87-ე საჯარო სკოლის მე-8 კლასის მოსწავლე მარიამ კაჭკაჭიშვილი და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის პირველი კურსის სტუდენტი არმენ ვარდანიანი. ტურნირის მეორე დღეს - 21 მაისს ნახევარფინალში შეხვდნენ თბილისის ჭადრაკის სასახლის აღსაზრდელები გიორგი შაიშმელაშვილი და ანა მაჭავარიანი. ფინალში კი საინტერესო და დაძაბული ბრძოლა გაიმართა მარიამ კაჭკაჭაშვილსა და არმენ ვარდანიანს შორის. “ჰაიარტუნ”ცენტრის ტიგრან პეტროსიანის სახელობის თასის მფლობელი გახდა სტუდენტი არმენ ვარდანიანი.

В центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии был разыгран кубок «Айартуна» имени Тиграна Петросяна по шахматам |
Турнир за кубок по шахматам, организованный по инициативе отдела по делам спорта и молодежи Епархии ААЦ в Грузии, при поддержке центра «Айартун» и в сотрудничестве с Шахматной федерацией Грузии, был назван в честь чемпиона мира Тиграна Петросяна. После тщательной подготовительной работы руководителя молодежного отдела Валерия Бадаляна, педагога шахматного кружка имени Тиграна Петросяна Георгия Багатурова и других сотрудников отдела, 20-21 мая, в зале имени Галуста Гюльбенкяна, стартовал турнир, в котором приняли участие молодые любители шахмат разного возраста из разных школ столицы, Дворца учащейся молодежи Тбилиси, Тбилисского государственного университета им. Иване Джавахишвили и центра «Айартун». 18 шахматистов подали заявку на участие. Зураб Микадзе, заместитель председателя Шахматной федерации в Грузии, поприветствовал участников, он преклонился перед памятью уроженца Тбилиси, чемпиона мира Тиграна Петросяна, отметил, что в память о нем в Грузии уже проводилось соревнование, но еще не разыгрывался кубок. Заместитель председателя высоко оценил инициативу центра «Айартун» о проведении турнира за кубок имени Тиграна Петросяна. Двухкратный чемпион мира по шахматной композиции Давид Джаноев и координатор центра «Айартун» Левон Чидилян пожелали успехов участникам турнира. После соответствующей жеребьёвки были выявлены четыре группы, которые приняли участие в конкурсе. В первый день турнира в полуфинал вышли два участника – ученица 8-го класса школы № 87 города Тбилиси Мариям Качкачишвили и студент первого курса юридического факультета Тбилисского государственного университета им. Иване Джавахишвили Армен Варданян. На второй день соревнования, 21-го мая, в полуфинале состоялись встречи с учениками Шахматной школы Тбилиси - Георгием Шаишмелашвили и Анной Мачавариани. Уже в финале встретились Мариям Качкачишвили и Армен Варданян. После интересной и упорной схватки студент Армен Варданян удостоился кубка «Айартуна» имени Тиграна Петросяна. Участников и победителей турнира поздравили и в торжественной обстановке вручили им медали, а занявшему первое место вручили кубок «Айартуна» имени Тиграна Петросяна и подарки. По просьбе участников и при готовности руководства Шахматной федерации Грузии к сотрудничеству, было решено сделать турнир традиционным, изменив формат соревнования.