საქართველოს სომეხთა ეპარქიის “ჰაიარტუნ” ცენტრში გათამაშდა ტიგრან პეტროსიანის სახელობის თასი ჭადრაკში |
მსოფლიო ჩემპიონის ტიგრან პეტროსიანის სახელს ატარებდა ჭადრაკის თასის ტურნირი, რომელიც ჩატარდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობისა და სპორტის საკითხთა განყოფილების ინიციატივით, “ჰაიარტუნ” ცენტრის მხარდაჭერით და საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის პარტნიორობით. ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების ხელმძღვანელის ვალერი ბადალიანის, ცენტრის ტიგრან პეტროსიანის სახელობის ჭადრაკის წრის მასწავლებლის გიორგი ბაღათუროვისა და განყოფილების სხვა თანამშრომელთა ჩატარებული მოსამზადებელი სამუშაოების შემდეგ, 20-21 მაისს გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში დაიწყო ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობას იღებდნენ ქალაქის სხვადასხვა სკოლების, თბილისის მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლის, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის და “ჰაიარტუნ” ცენტრის სხვადასხვა ასაკის ჭადრაკის მოყვარული ახალგაზრდები. განაცხადი წარადგინა 18-მა მონაწილემ. მონაწილეებს მიესალმა საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი ზურაბ მიქაძე, მან პატივი მიაგო თბილისელი ცნობილი მოჭადრაკის ტიგრან პეტროსიანის ხსოვნას, ხაზი გაუსვა იმას, რომ თბილისში დიდი მოჭადრაკის ხსოვნისადმი მიძღვნილი ტურნირი ჩატარებულა, მაგრამ თასის გათამაშება არ მოწყობილა. ჭადრაკის ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტმა მაღალი შეფასება მისცა “ჰაიარტუნ” ცენტრის, ტიგრან პეტროსიანის სახელობის თასის გათამაშების ტურნირის ჩატარების, ინიციატივას. შესაბამისი წილისყრის შემდეგ გამოვლენილმა ოთხმა ჯგუფმა დაიწყო შეჯიბრი. ტურნირის პირველ დღეს ნახევარფინალში გავიდა 2 მონაწილე – თბილისის 87-ე საჯარო სკოლის მე-8 კლასის მოსწავლე მარიამ კაჭკაჭიშვილი და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის პირველი კურსის სტუდენტი არმენ ვარდანიანი. ტურნირის მეორე დღეს - 21 მაისს ნახევარფინალში შეხვდნენ თბილისის ჭადრაკის სასახლის აღსაზრდელები გიორგი შაიშმელაშვილი და ანა მაჭავარიანი. ფინალში კი საინტერესო და დაძაბული ბრძოლა გაიმართა მარიამ კაჭკაჭაშვილსა და არმენ ვარდანიანს შორის. “ჰაიარტუნ”ცენტრის ტიგრან პეტროსიანის სახელობის თასის მფლობელი გახდა სტუდენტი არმენ ვარდანიანი.

The Hayartun Chess Cup competition named after Tirgan Petrosyan was held at the Hayartun Center of the Armenian Diocese in Georgia |
The Department of Sport and Youth Affairs of the Armenian Diocese in Georgia, under the auspices of the Hayartun Center and in collaboration with the Georgian Chess federation, organized the world champion Tigran Petrosyan Cup chess tournament. A tournament was launched from May 20 to 21 in the Calouste Gulbenkian Hall, after Valeri Badalyan, Head of the Department of Youth, a teacher at Tigran Petrosian Chess Club Giorgi Baghaturov and other fellow workers had carried out thorough preparatory work. Young chess lovers of different age represented different schools of Tbilisi, Tbilisi National Youth Palace, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and the Hayartun Center. 18 players had applied to participate in the competition. Zurab Mikadze, Vice-Chairman of Georgian Chess Federation, welcomed the participants, he paid tribute to the memory of Tbilisi born world champion Tigran Petrosyan and mentioned that a competition in his honor had been held in Georgia, but no cup competitions had been organized. Vice-Chairman appreciated the initiative taken by the Hayartun Center to conduct the Tigran Petrosyan Cup competition. Two-time world champion in chess composition David Janoev and Levon Chidilyan, Coordinator of the Hayartun Center, wished the best of luck to the participants. The competition participants were drawn into four groups. Semifinalists were revealed after the first day of competition. Mariam Kachkachishvili, who studies in the eighth form at school No 87 in Tbilisi, and Armen Vardanyan, the first-year student of the Law Faculty at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, advanced to the semifinals. On the 21st of May, the second day of competition, the students of Chess School of Tbilisi Giorgi Shaishmelashvili The participants and winners solemnly received the medals, while the champion received presents and the Hayartun Cup named after Tigran Petrosyan. At participants’ demand it was decided to traditionalize the contest and change its format; the management of Georgian Chess federation expressed its readiness to cooperate.