საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია და სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქია გმობენ თბილისის სომხურ ეკლესიასთან მომხდარ ინციდენტს |
22 ივლისს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოში გაიმართა შეხვედრა საქართველოს საპატრიარქოს ეკლესიათშორისი ურთიერთობების განყოფილების ხელმძღვანელ, ზუგდიდისა და ცაიშის მიტროპოლიტ გერასიმესა და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარ ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანს შორის, რომელშიც მონაწილეობას იღებდა საპატრიარქოს პრესსამსახურის უფროსი მიქაელ ბოტკოველი და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სოციალური სამსახურის ხელმძღვანელი მიქაელ ავაგიანი. მხარეებმა განიხილეს 19 ივლისს თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიასთან მომხდარი ინციდენტის დეტალები და დაუშვებლად მიიჩნიეს საქართველოში ეთნიკური და რელიგიური დისკრიმინაციის გამოვლინებები, ხაზი გაუსვეს იმას, რომ საქართველო საუკუნეების მანძილზე მრავალეთნიკური და მრავალკონფესიური ქვეყანაა, სადაც სხვადასხვა ხალხები ცხოვრობენ და მოღვაწეობენ ერთად. შეხვედრის მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს სომხურ და ქართულ ეკლესიათშორის ურთიერთობებს და საუკუნეებით ჩამოყალიბებულ მეგობრობას. ინციდენტზე საუბრისას, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ხაზი გაუსვა იმას, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ეკლესიასთან მომხდარში არის ყოფითი და ხულიგნური გამოვლინებები, სამწუხაროდ, სახეზეა ასევე ეთნიკური შეუწყნარებლობის გამოხატულება, რაც დაუშვებელია ჩვენს საზოგადოებაში. ეპარქიის წინამძღვარმა მიმართა მიტროპოლიტ გერასიმეს, რომ სრულიად საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის ილია II-ის კურთხევით, საქართველოს ეკლესიის თემებში შედარებით მეტი ადგილი დაეთმოს შემწყნარებლობისა და ქრისტიანული სიყვარულის ქადაგებას. შეხვედრის დასასრულს ორივე მხარემ მაღალი შეფასება მისცა სომეხი და ქართველი ხალხების საუკუნეებით გვერდიგვერდ ცხოვრების ისტორიასა და ტრადიციებს. ხალხს მოუწოდეს სიყვარულსა და მშვიდობაში ცხოვრებისკენ. იმედი გამოითქვა, რომ სამართალდამცავი ორგანოები გამოავლენენ დამნაშავეებსა და ორგანიზატორებს - საქართველოში ხალხებს შორის ნებისმიერი განხეთქილების პრევენციის მიზნით.

Грузинская Православная Святая Церковь и Епархия Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии осудили инцидент, произошедший у армянской церкви г. Тбилиси |
22-го июля в Патриархии Грузинской Православной Святой Церкви состоялась встреча между руководителем отдела межрелигиозных отношений Патриархии Грузинской Церкви, митрополитом Зугдиди и Цаиши Герасимом, и Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном, главой Епархии ААЦ в Грузии, в которой приняли участие пресс-спикер Патриархии Михаил Ботковели и глава социальной службы Епархии ААЦ в Грузии Михаил Авакян. Стороны обсудили инцидент, который произошел 19 июля около церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, и сочли недопустимыми проявления межнациональной или религиозной дискриминации в Грузии, подчеркнув при этом, что Грузия многие века была многонационально Участники встречи подчеркнули армянские и грузинские межцерковные отношения и дружбу, которая формировалась многие века. Возвращаясь к инциденту, предводитель Епархии ААЦ в Грузии отметил, что даже если в происшествии у церкви есть хулиганские проявления на бытовой почве, однако, к сожалению, наличествует проявление национальной нетерпимости, что является недопустимым в нашем обществе. Глава Епархии обратился к митрополиту Герасиму, чтоб по благословению Католикоса-Патри По завершении встречи обе стороны подчеркнули традиции и историю тысячелетиями живущих бок о бок армянского и грузинского народов, призвали народ жить в мире и согласии. Была выражена надежда, что органы правопорядка найдут организаторов и виновников, дабы предотвратить любой межнациональный раскол в Грузии.