ანდრანიკ მხედართმთავრის არწივის სული ნავარდობდა „ჰაიარტუნ“ ცენტრში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
დიდი სომეხი მხედართმთავრის დაბადების 150 წლისთავი სათანადოდ აღინიშნ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ „ჰაიარტუნ“ ცენტრში. ეროვნული გმირის, სომხური ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ლიდერის - დიდი ანდრანიკის, დაბადების დღეს, 25 თებერვალს, ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში ატმოსფერო გაჯერებული იყო მისი პატრიოტული სულისკვეთებით. ხალხმრავალ დარბაზში შეკრებილნი იყვნენ სხვადასხვა ასაკის ადამიანები, რათა პატივი მიეგოთ ლეგენდარული გმირის ხსოვნისადმი, ჰაიდუკ-ჰაიდუკთა მეთაურის საგმირო საქმეები განედიდებინათ.
ღონისძიება გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა ლევონ ჩიდილიანმა, მან პატივი მიაგო სომეხი ხალხის დიდებული შვილის ხსოვნას და დამსწრეებს მიულოცა ანდრანიკ ოზანიანის დაბადების დღე, მხედართმთავრის, რომელმაც მისი მამაცი საქმეებით დაიმსახურა ბულგარელი, ბერძენი, რუსი და სხვა ხალხების გმირის წოდება, გეორგიევსკის მე-4 ხარისხის მედალი, გეორგიევსკის მე-4 და მე-3 ხარისხის ჯვრები, დაჯილდოვდა წმინდა სტანისლავის მე-2 ხარისხის მახვილით და წმინდა ვლადიმირის მე-4 ხარისხის ორდენით.
დამსწრეებმა დიდი ინტერესით უყურეს სომხეთის საზოგადოებრივი ტელევიზიის გადაღებულ "ანდრანიკ ოზანიან" დოკუმენტურ ფილმს, რომელიც გაამთლიანა ისტორიკოსმა ენოქ თადევოსიანმა, დიდი ანდრანიკის განვლილი საგმირო გზის, ერის ბედით მცხოვრები ლეგენდარული გმირის საგმირო საქმეების შესახებ გამოსვლით, აღინიშნა, რომ უძლეველი გმირის სახელს, რომელიც არწივივით დანავარდებდა მთებში, მოწიწებით მოიხსენიებდნენ თურქები და ქურთები და მამაც მხედართმთავარს განადიდებდნენ ანდრანიკ-ფაშა სახელით.
სომეხი ხალხის სახელოვანი მხედართმთავრისთვის პრიორიტეტი იყო ერი და ხალხი, მისი განვლილი მტკივნეული გზა. ერის ხსნისა და განთავისუფლების იდეა გახდა უძლეველი სარდლის ცხოვრების მიზანი და პრინციპი, რომელიც მან ბოლომდე ვერ მიიყვანა.
პოეტმა, მთარგმნელმა ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა დაუფარავი შფოთვით გაიხსენა მისი, ანდრანიკ ოზანიანის ჯარში ნამსახურევი, პაპის მონაყოლი გმირული მხედართმთავრის შესახებ და წაიკითხა დიდი ანდრანიკის ხსოვნისადმი მიძღვნილი და პოეტ მაყვალა გონაშვილის მიერ ნათარგმნი მისი ლექსის სომხური და ქართული ვერსიები.
ღონისძიების შემაჯამებელ სიტყვაში სულიერმა მოძღვარმა, მღვდელმა ნარეკ ღუშჩიანმა მაღალი შეფასება მისცა ეროვნული გმირებისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას, ხაზი გაუსვა სამშობლოდან შორს მცხოვრებთათვის სომხური იდენტობის შენარჩუნების სირთულეს და ასიმილაციის სიმარტივეს. მამა ნარეკმა დამსწრეებს შეახსენა ჰაიდუკ-ჰაიდუკთა მეთაურების, ანდრანიკ მხედართმთავრის, აღბიურ სერობის, გარეგინ ნჟდეჰის, დროს, არცახის ომის გმირების, მაგალითით პატრიოტი და ერის მოყვარული სომეხი თაობის აღზრდის მოვალეობა.
დიდი სარდლისადმი მისი სიყვარული და ღრმა პატივისცემა სომეხმა ხალხმა გამოხატა უამრავი სიმღერითა და ლექსით. ღონისძიებაზე აღნიშნული ლექსები წაიკითხა ლიზა თოროსიანმა, სიმღერები კი შეასრულეს ჰენრიხ პეტროსიანმა და ცენტრის „ნესეს შნორჰალი“ ახალგაზრდულმა გუნდმა, ქორმაისტერ მარია აბულიანის და პიანისტ კარენ მირზოიანის ხელმძღვანელობით.

Бессмертный дух полководца Андраника парил в центре «Айартун» PDF Печать E-mail
150-летие со дня рождения великого армянского полководца Андраника Озаняна должным образом отметили в культурно-просветительском и молодежном центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии. 25-го февраля - в день рождения национального героя, лидера армянского национально-освободительного движения, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» царил патриотический дух великого Андраника. В многолюдном зале собрались люди разного возраста, чтобы поклониться бессмертной памяти легендарного героя, возвеличить подвиги гайдуков и их лидера.
Мероприятие открыл директор отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, он почтил память славного сына армянского народа и поздравил присутствующих с днем рождения Андраника Озаняна, военачальника, который своими бесстрашными подвигами заслужил звание героя болгарского, греческого, русского и других народов, был награжден Георгиевской медалью IV степени, Георгивскими крестами III и IV степени, удостоен Ордена Святого Станислава II степени с мечами и Ордена Святого Владимира IV степени.
Присутствующие с интересом посмотрели документальный фильм «Андраник Озанян», снятый Общественным телевидением Армении. Кинокартину своим выступлением дополнил историк Енок Тадевосян, он рассказал о пройденном пути великого Андраника, о храбрых подвигах легендарного героя, жившего судьбой своего народа, отметив, что при звуке имени непобедимого героя, который словно орел парил в горах, содрогались земля и небо, а турки и курды с почтением называли доблестного полководца Андраник-паша.
Для славного армянского полководца на первом плане всегда были нация и народ, пройденный им мученический путь. Идея освобождения и спасения нации стали принципом и целью жизни несокрушимого полководца, которую он все же не смог осуществить до конца.
Поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян с нескрываемым волнением вспомнила рассказ о полководце ее деда, служившего в войсках Андраника Озаняна, и прочитала армянскую и грузинскую версии своего стихотворения, посвященного памяти великого Андраника, в переводе Маквалы Гонашвили,.
В заключительном слове духовный пастырь о. Нарек Кущян дал высокую оценку мероприятию в память о национальных героях, подчеркнул необходимость помнить их беззаветное служение, брать с них пример, отметив при этом сложность оставаться армянином и легкость ассимиляции, когда живешь за пределами родины. Святой отец напомнил о долге - на примере лидеров гайдуков полководца Андраника, Ахбюра Сероба, Гарегина Нжде, Дро и героев Арцахской войны взрастить новое поколение армян, любящих свою родину и нацию.
Свою любовь и глубокое почтение к великому полководцу армянский народ выразил в разных песнях и стихах в его честь. Указанные стихи продекламировала Лиза Торосян, а песни исполнили Генрих Петросян и юношеский хор имени Св. Нерсеса Шнорали центра «Айартун», под руководством хормейстера Марии Абулян и пианиста Карена Мирзояна.