საქართველოს სომეხთა ეპარქიის დელეგატებმა მონაწილეობა მიიღეს სომეხთა ეკლესიის ახალგაზრდული გაერთიანების მე -3 ყრილობაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
1166740
ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსის უწმინდესის და უნეტარესის გარეგინ მეორის საპატრიარქო კურთხევით, აშშ დასავლეთის სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, სომეხთა ეკლესიის ახალგაზრდული გაერთიანების თავმჯდომარე მის ყოვლადუსამღვდელოესობა არქიეპისკოპოს ჰოვნან ტერტერიანის თავმჯდომარეობით, 2015 წლის 1 ივლისს, მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინის გევორგიან სასულიერო სემინარიის სააქტო დარბაზში დაიწყო სომეხთა ეკლესიის ახალგაზრდული გაერთიანების მე -3 ყრილობა.
ყრილობაში მონაწილეობდნენ სომეხთა სამოციქული წმიდა ეკლესიის სულიერი მსახურნი, დიასპორის და ადგილობრივი ეპარქიების და საპატრიარქო დელეგაციების წარმომადგენელი ახალგაზრდები.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიიდან ყრილობაში მონაწილეობდნენ წინამძღვრის კვერთხის მტარებელი, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სულიერი ინსპექტორი და საეპისკოპოსოს სოცილაური სამსახურის ხელმძღვანელი დიაკვანი გევორგ ანტონიანი და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სამცხე-ჯავახეთის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის საქმის მწარმოებელი-მდივანი არმენუჰი პეტროსიანი.
ყრილობის დღის წესრიგის საკითხები იყო: სომეხთა ეკლესიის ახალგაზრდული გაერთიანების საერთო გზამკვლევის და ბიუჯეტის პროექტის განხილვა, ეპარქიათშორისი თანამშრომლობის საკითხები.
სომეხთა ეკლესიის ახალგაზრდული გაერთიანების   მე -3 ყრილობის მუშაობაში მონაწილე ახალგაზრდები გამოვიდნენ საეპარქიო პრეზენტაციებით - წარმოადგინეს თავიანთი საეპარქიო მოღვაწეობა, ცდილობდნენ თანამშრომლობის ვარიანტებისა და პროგრამების შემუშავებას მოძმე ეპარქიებთან. დელეგატები შეხვდნენ უწმინდესსა და უნეტარესს, ეწვივნენ არმავირის ეპარქიას, წიწერნაკაბერდის მემორიალს, მონაწილეობა მიიღეს ღვთისმსახურებებსა და საღმრთო ლიტურგიაში.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სამცხე-ჯავახეთის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის საქმის მწარმოებელი-მდივანი არმენუჰი პეტროსიანი არჩეულ იქნა სომეხთა ეკლესიის ახალგაზრდული გაერთიანების ცენტრალური საბჭოს წევრად.
ყრილობის დასკვნით დღეს, 5 ივლისს, ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსის უწმინდესის და უნეტარესის გარეგინ მეორის საპატიო წინამძღოლობით, მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინში აღავლინეს საღმრთო ლიტურგია, რომელსაც ესწრებოდნენ ყრილობის დელეგატები. საღმრთო ლიტურგიის დროს, მქადაგებელი, აშშ დასავლეთის სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა არქიეპისკოპოსი ჰოვნან ტერტერიანი მიესალმა სომეხთა ეკლესიის ახალგაზრდული გაერთიანების წევრებს, რომლებიც მსოფლიოს სხვადასხვა ეპარქიებიდან იყვნენ ჩამოსული და დაბრუნდნენ თავიანთ ეპარქიებში ქრისტეს მოციქულებად და ჩვენი წმიდა ეკლესიის დესპანებად.

Представители Епархии ААЦ в Грузии приняли участие в 3-ем делегатском собрании Молодежного объединения Армянской Церкви PDF Печать E-mail
1166740
С благословения Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина II, под председательством предводителя Американской епархии ААЦ (Западное побережье США), духовного руководителя Молодежного объединения Армянской Церкви (МОАЦ), архиепископа Овнана Тертеряна, 1 июля 2015 года, в актовом зале Духовной семинарии Геворкян Первопрестольного Святого Эчмиадзина состоялось 3-ее делегатское собрание Молодежного объединения Армянской Церкви.
На собрании присутствовали духовные служители Армянской Апостольской Святой Церкви, молодежь, представляющая Диаспору, местные епархии и патриаршую делегацию.
От лица Епархии ААЦ в Грузии в собрании приняли участие носитель посоха предводителя Епархии, духовный смотритель центра «Айартун» и руководитель отдела по социальным вопросам резиденции главы Епархии, дьякон Геворг Антонян и секретарь-делопроизводитель викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке Арменуи Петросян.
На повестку дня собрания были вынесены вопросы, связанные с составлением проекта бюджета и общим руководством МОАЦ, а также обсуждались проекты по межъепархиальному сотрудничеству.
В дни работы 3-его делегатского собрания МОАЦ молодые участники выступили с презентациями, представив деятельность своей епархии, разрабатывали проекты и рассматривали варианты сотрудничества с другими епархиями. Молодежь встретилась с Верховным Патриархом, гостила в Армавирской епархии, посетила Мемориальный комплекс Цицернакаберд, приняла участие в церковных службах и Божественных Литургиях.
Секретарь-делопроизводитель викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке Арменуи Петросян была избрана членом Центрального совета Молодежного объединения Армянской Церкви.
В заключительный день работы собрания, 5-го июля, под председательством Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина II, в Кафедральном соборе отслужили Божественную и Бессмертную Литургию, на которой присутствовали участники 3-его делегатского собрания Молодежного объединения Армянской Церкви(МОАЦ). В ходе Божественной Литургии, проводивший богослужение предводитель Американской епархии ААЦ (Западное побережье США), архиепископ Овнан Тертерян поприветствовал представителей МОАЦ, которые приехали из епархий разных стран мира, чтобы быть причастными к таинству Святого Эчмиадзина и вернуться в свои епархии, как апостолы Христа и посланцы нашей Святой Церкви.