სიყვარულის სიმღერების საღამო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 9 ივლისს, "ჰაიარტუნ" ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გამართული კონცერტი სიყვარულის სიმღერების ლამაზი თაიგული იყო, რომელიც მსმენელს უბოძა ცნობილმა სოლისტმა ანა პოღოსოვამ.
ანა პოღოსოვამ მუსიკის მოყვარული საზოგადოების მაღალი შეფასება დაიმსახურა ხალხური, ეროვნული და თანამედროვე სიმღერების ბრწყინვალე შესრულებით. სოლო კონცერტზე გაჟღერებული მხიარული და ემოციური, მელანქოლიური და მონატრებით აღსავსე სიმღერებით მან მსმენელი გადაიყვანა სიყვარულის უსასრულო სამყაროში, რითაც დაადასტურა იმის ფილოსოფიური ჭეშმარიტება, რომ სამყარო ეფუძნება ამ ამაღლებულ გრძნობას და მხოლოდ სიყვარულს ძალუცს მისი გადარჩენა.
ბავშვობიდანვე სიმღერა, მუსიკა განუყოფელი ნაწილი იყო ანა პოღოსოვასი, მას გავლილი აქვს ვოკალის სკოლა, საქართველოსა და სომხეთის რესპუბლიკაში მონაწილეობა აქვს მიღებული საესტრადო სიმღერის კონკურსებსა და ფესტივალებში. ახალგაზრდა შემსრულებელი თბილისში "ნუცას სკოლა" საესტრადო სიმღერის კონკურსში ფინალამდე მივიდა. დედა სამშობლოში გამართულ არნო ბაბაჯანიანის მუსიკის ფესტივალში მან მოიპოვა პირველი პრიზი და გალა-კონცერტში სახელმწიფო ორკესტრთან ერთად არნო ბაბაჯანიანის ნაწარმოების წარდგენის პატივი.
სიყვარულის სიმღერების საღამო ანა პოღოსოვას სოლო კონცერტი იყო ქორწინებამდე, მომღერალმა ის უბოძა თავის მსმენელს საქორწილო ცერემონიალამდე. ანას კონცერტი მიმდინარეობდა „ანი“ ანსამბლის (ქორეოგრაფი: ანგელინა ნაზარიან-ქოჩიანი) ცეკვის, თბილისის პეტროს ადამიანის სახელმწიფო დრამატული თეატრის მსახიობ სოლისტ ჰენრიხ პეტროსიანის სიმღერების, ცენტრის დუდუკისა და დოლის წრის გამოსვლების, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელ ლევონ ჩიდილიანისა და სოლო კონცერტის წამყვან ლიზა თოროსიანის დეკლამაციების თანხლებით.
კონცერტი დასრულდა ლამაზი სომხური ოჯახის შექმნის, მრავალი შვილის აღზრდის კეთილი სურვილებით და მილოცვის მხურვალე ოვაციებით.

Вечер песен о любви в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
9 июля 2015 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялся концерт, включивший в себя прекрасно подобранные песни о любви, которые известная сольная исполнительница Анна Погосова подарила зрителям.
Народные и современные песни в великолепном исполнении Анны Погосовой всегда удостаивались высокой оценки общественности. Прозвучавшие на сольном концерте веселые и волнующие, грустные и тоскливые песни помогли слушателям переместится в бескрайний мир любви, подтвердив философскую истину, что мир основан на любви и толька это великое чувство способно его спасти.
Анна Погосова поет с раннего детства, она ходила в музыкальную школу, принимала участие в фестивалях и конкурсах исполнителей эстрадной песни, которые проходили в Армении и Грузии. Молодая исполнительница дошла до финала конкурса эстрадной песни «Нуцас скола» в Тбилиси. А в Армении на Фестивале музыки Арно Бабаджаняна Анна Погосова заняла первое место и удостоилась чести исполнить вместе с государственным оркестром произведение Арно Бабаджаняна на гала-концерте фестиваля.
Вечер песен о любви - это сольный концерт Анны Погосовой перед замужеством, который певица подарила зрителям в преддверии свадебного торжества. Концерт Анны Погосовой сопровождался танцами ансамбля «Ани» (хореограф – Ангелина Назарян-Кочян), песнями актера Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна, сольного исполнителя Генриха Петросяна, выступлениями действующих при центре «Айартун» кружков дудука и дхола под руководством Иване Мкртчяна и Роберта Кашаванидзе, а также декламацией руководителя центра «Айартун» Левона Чидиляна и ведущей сольного концерта Лизы Торосян.
Концерт завершился аплодисментами, теплыми поздравлениями и пожеланиями создать красивую армянскую семью и воспитать хороших детей.