დამშვიდობება სკაუტთა ბანაკთან, ხელახლა დაბრუნების მოლოდინით PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
თბილისელი სომეხი ახალგაზრდების ჯგუფმა წელსაც საზაფხულო დასვენების ორი კვირის გატარება სკაუტთა ბანაკში არჩია, რომელიც სომხური საქველმოქმედო საერთო კავშირის ახალგაზრდული პროგრამების ფარგლებში უკვე მე-8 წელი ზედიზედ მოეწყო სომხეთის რესპუბლიკის ლორის რეგიონის სოფელ ლერმონტოვოს ველზე მდებარე სატყეო ტერიტორიაზე. 2015 წლის 10 ივლისს, თბილისის ახალგაზრდული ჯგუფი "ჰაიარტუნ" ცენტრის ხელმძღვანელ ლევონ ჩიდილიანთან ერთად ჩავიდა ბანაკში. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის განყოფილების (დირექტორი: ვალერი ბადალიანი) 11 აქტივისტი ბიჭი და გოგონა, ოვანეს შაჰნაზარიანის ხელმძღვანელობით, 12 დღე იყო „ანდრანიკ“ სკაუტთა ბანაკში და იწვნია საკარვო ცხოვრების სიამოვნება.
ბანაკმა უმასპინძლა 120 ახალგაზრდას ლიბანიდან, ერაყიდან, დუბაიდან, თბილისიდან, ერევნიდან და სხვა ქალაქებსა და ქვეყნებიდან. ბანაკის გახსნის ცერემონია აკურთხა გუგარქის ეპარქიის წინამძღვარმა არქიეპისკოპოსმა სეპუჰ ჩულჯიანმა.
მხიარული და საინტერესო იყო ბანაკის ყოველდღიური ცხოვრება: ის იწყებოდა დილის ვარჯიშით და დროშის ცერემონიით, შემდეგ საუზმე, კარვის და ტერიტორიის დასუფთავება, ლაშქრობები, ლექციები, თამაშები, საღამოს კი - სიმღერა და ცეკვა კოცონის გარშემო და ისევ დროშის ცერემონია და საძილე ტომრებში ტკბილი ძილი. აქ ცხოვრება იმდენად მიმზიდველი და სახალისო იყო, რომ ბევრი თბილისელი ახალგაზრდა „ანდრანიკ“ ბანაკში ჩავიდა მეორედ, მესამედ და მეოთხედ.
2008 წელს შექმნილი „ანდრანიკ“ სკაუტური ბანაკი ყოველ წელს ფართოვდება, მოიცავს უფრო მეტ ქვეყანას. სკაუტური ბანაკები მშვენიერი შესაძლებლობაა სამშობლოში, ერთ ჭერქვეშ სხვადასხვა ქვეყნებიდან ჩამოსულ სომეხ თანატოლებთან ურთიერთობისათვის, კავშირების დამყარებისთვის.
სომხეთში გატარებული დღეები დაუვიწყარი გახდა ასევე გიუმრიში კომოტასის, ანდრანიკ ოზანიანის სახლ-მუზეუმების დათვალიერებით, სკაუტებმა მოინახულეს მთავარი საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინი, ჰაღარწინი, იყვნენ ანსამბლ „გოჰარის“ კონცერტზე. არქიეპისკოპოს სეპუჰის მიწვევით, „ანდრანიკ“ ბანაკი ეწვია გუგარქის რეგიონის „წიწერნაკ“ ბანაკს. ახალგაზრდებმა მონაწილეობა მიიღეს სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში.
ბანაკის ცხოვრების დასრულებისადმი მიძღვნილი ტრადიციული კოცონის გარშემო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდული განყოფილება წარმოადგინეს ანი ღუშჩიანმა და ოვანეს შაჰნაზარიანმა. სომხური საქველმოქმედო საერთო კავშირის ახალგაზრდული პროგრამების ფარგლებში,  სომხური ახალგაზრდული ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი სანთურიანმა მაღალი შეფასება მისცა თბილისელი ახალგაზრდების მონაწილეობას და სკაუტის მოდელი უწოდა გევორგ ავეტისიანს. ახალგაზრდები დაემშვიდობნენ ერთმანეთს მომავალ წელს ისევ შეხვედრის მოლოდინით.

Прощание со скаутским лагерем в надежде вернуться туда вновь PDF Печать E-mail
Группа тбилисской армянской молодежи и в этом году предпочла провести две недели летних каникул в скаутском лагере, который в рамках молодежных программ ВАБС уже 8-ой год подряд организуют в лесной долине близ села Лермонтово Лорийского района Республики Армения. 10 июля 2015 года группа тбилисской армянской молодежи во главе с руководителем центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левоном Чидиляном отправилась в лагерь. 11 активистов отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии (директор – Валерий Бадалян), во главе с Ованесом Шахназаряном, 12 дней находились в в скаутском лагере «Андраник», наслаждаясь прелестью походной жизни.
В лагере собрались 120 молодых армян из Ливана, Ирака, Дубая, Тбилиси, Еревана, других городов и стран. Предводитель Гугаркской Епархии ААЦ, Его Преосвященство Епископ Сепух Чулджян благословил открытие скаутского лагеря «Андраник» и пожелал всем отличного отдыха.
Дни в скаутском лагере проходили весело и интересно: они начинались с утренней зарядки и церемонии поднятия флага, затем следовали уборка палатки и местности, походы, лекции, игры, а вечером – песни и танцы у костра, церемония спуска флага и сон в спальных мешках. Жизнь здесь столь увлекательная и веселая, что многие из тбилисских армянских ребят приехали в скаутский лагерь «Андраник» во второй, третий и даже четвертый раз.
Созданный в 2008 году скаутский лагерь «Андраник» из года в год расширяется, привлекая все больше участников из разных стран. В скаутском лагере собирается молодежь армянской диаспоры, ребята общаются и налаживают контакт со своими сверстниками.
Дни, проведенные в Армении, запомнились посещением дома-музея Комитаса, Андраника Озаняна в Гюмри, Первопрестольного Святого Эчмиадзина, монастыря Агарцин, концерта ансамбля «Гоар». По приглашению Епископа Сепуха лагерь «Андраник» гостил в лагере «Цицернак» Гугаркской Епархии. Молодежь приняла участие в мероприятии, приуроченном к 100-летию Геноцида армян.
У традиционного костра, знаменующего конец жизни в лагере, отдел по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии представили Ани Кущян и Ованес Шахназарян. Геворг Сантурян, заведующий-секретарь Армянского молодежного объединения ВАБС, дал высокую оценку участию отряда тбилисской армянской молодежи, а образцовым скаутом назвал Геворга Аветисяна. Участники скаутского лагеря попрощались друг с другом в надежде вновь встретиться на следующий год.